Yli kymmenen Corolla-vuoden jälkeen pihaan tuli viime viikolla Xantia 1.8 16v -95, ajettu 197 tkm. Mahtavaa kyytiä edellisiin verrattuna, mutta yksi asia hieman ihmetyttää; aina liikkeelle lähdettäessä ja pysähtyessä tuntuu siltä että jarrut laahaa. Liikennevaloissa pienessä ylämäessäkään ei tarvi pitää jalkaa jarrulla kun auto pysyy itsestään paikalla. Onko kyseessä Xantian ominaisuus vai onko jarruissa vikaa?
Xantian jarrut
frog
81919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ole ominaisuus, vaan vika. Se on ominaisuus, ettei jarrupoljinta tarvitse survoa konehuoneeseen asti, että jarrutus alkaa. :)
Voipi olla, ettei auton jarruja ole pahemmin läpi käyty, joten ei muuta kuin ensimmäisenä jarrujen putsaus ja rasvaus. Niin ja vaihda ne käsijarruvaijerit, tahtovat rikkoutua muutamassa vuodessa ja ainakin meillä rupesi laahaamaan jarru siltä puolelta, jossa oli käsijarruvaijerin kuori rikki. Käkkärihän ottaa etujarruihin.
ei tunnu toimivan moitteetomasti minunkaan Xantiassa 95-malli. Jarrut ei irroita oikeastaan koskaan heti täydellisesti. Esim. kun auto rullaa hitaasti lievään alamäkeen ja auto pysäytetään ja sitten nostetaan jalka jarrulta kestää hetken (1-2s) ennenkuin jarrut irroitaa. Myös liikennevaloissa on todella välillä Frogin kuvaamia oireita.
Jarruissa on myös havaittava viive pakkasella.
Ilmahan aiheuttaa tunnetusti edelläkuvatun kaltaiset oireet mutta olen ilmannut jarrut omasta autostani mutta ei niistä aivan täydellisiä ole tullut.
Kyllä ilmiö taitaa lievässä muodossa olla ominaisuus, koska missään muussa omistamissani erimerkkisissä autoissa ei ilmiötä ole ollut ja jarruja on hoidettu samalla tavalla.
Voisiko syynä olla jarruventtiili,jolla paineenalaisen nesteen virtausta ohjataan: jospa se ei heti avaa täydellisesti paluutietä jarruista nestesäiliöön, kun jarrupoljin päästetään?
On muuten saatavana sitikkaan tarkoittua viskositeetiltään juoksevampaa hydrauliöljyä jota voisi kokeilla.
Jarrutettaessahan täytyy aina liikuttaa hieman öljyä putkistossa ja jos siellä on ilmaa vain ilma puristuu kokoon eikä paine siirry jarruihin heti ja samoin päästettäessä jarrut laajeneva ilma pitää paineen jarruissa hetken. Myös jos neste ei ole riittävän juoksevaa aiheutuu sama ilmiö ilman ilmaakin.
En osaa sanoa missa vika (ilmaa/likaa/venttiili),
mutta missaan tapauksessa se ei ole ominaisuus
edes lievassa muodossa.
Mitaan muuta hydr.nestetta en tieda Citikkaan
olevan, kuin se LHM. Ei pitais ollakaan tarvetta
muuhun? Hydr.jarjestelman voi putsata siihen
tarkoitetulla nesteella.
Mina lahtisin korjaamaa seuraavasti:
- kasijarruvaijerien tsekkaus
- jarrujen putsaus/herkistys
- jarrujen ilmaus
- hydr.sydeemin putsaus ao. nesteella ja uudet
litkut kehiin
- jarruventtiili hammastelya
Noi nelja ekaa kannattaa tehda kaikki ja toi vika
vaan jos ei toimi vielakaan. Noiden neljan ensimmaisen kohdan tyo ei mene kuitenkaan "hukkaan" :)
Xantioissa välillä esiintyy etujarruissa laahamista, mikä johtuu yleensä että etujarrusatuloissa männät ei liiku herkästi. Niiden herkistys useimmiten auttaa. Joissakin tapauksissa ainoastaan korjaussarjan käyttö auttaa. Takajarruissa taasen satulan ja takatukivarren väliin kertyy sellaista hapettumis töhnää joka aiheuttaa sen että satulan asento muuttuu suhteessa jarrulevyyn ja esimerkiksi uusia jarrupaloja ei saa millään mahtumaan sinne.
Tässä pari vaihtoehtoa.
Hollantilainen firma tuntuu myyvän notkeampaa hydrauliöljyä, joten ilmeisesti hydrauliikan toiminnassa on muutkin havainneet puutteita.
Ohessa linkki sivulle. Ei tosin vaikuta kotisivun perusteella kovin kummoiselta firmalta
http://members.chello.nl/r.w.veltkamp/renard.html
Ehkä tilanne paranisi, jos suorittaisin puhdistuksen puhdistusnesteellä. Muut xanin mainitsevat asiat on tehty omassa kulkimessa.
Jos on auto ollut Vehon huolloilla niin silloin ompi melko satavarma, että takajarrut jumittaa sen paljaan rauta-alumiini kosketuksen muodostaman "töhnän" takia.
Poistatin itsekin tuossa takajarrupalojen vaihdon yhteydessä sellaiset noin kahden euron kolikon kokoiset/paksuiset "klöntit" sieltä satuloista.
Laitettiin viellä tahnaa väliin, ettei muodosta uutta möhnää niin nopeasti.
Toimenpiteen jälkeen ei ollut enää tietoakaan "automaattikäsijarrusta" vaan iloisesti rullaa eikä jumittele...
Se on takajarru, joka ilmeisemmin laahaa ajoittain.
Täytyypä tarkistaa ettei "eurotauti" olisi syynä oireiluun. Kiitos vinkistä.
Kiitoksia vastauksista! Todellakin käsijarruvaijerin kuori on rikki ainakin oikealta puolelta, lähdetään selvittämään vikaa siitä.