Kireellä pinna, onko muilla?

Olemme aika tuore ms-perhe, mutta on nämä elämän
nurjat puolet jo koettu. Miten te muut sairastuneet perheet, olette kokeneet tämän.
Ensin ei tuntunut juuri miltään, ihmeteltiin ja nyt käsitetään tää totuus ja odotetaan, milloin alkaa ne oikein huonot ajat (halvaukset) joista lääkäri varoitti, että saattaa tulla. Tauti on jokaiselle omanlainen, mutta aina se on mielessä.
Ei voi kieltää, etteikö pelottaisi. Kertokaa, olisimme kiitollisia?
5717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

paras lääke ensi shokin jälkeiseen tilaan on sen oman läheisimmän ihmisen tuki.
Olkapää pitäisi olla molemmille varattuna, jos tarvetta ilmenee, ja sen voi taas järjestää jo valmiiksi vaikkapa Perheasiain neuvottelukeskuksen kautta, jolloin kykenee valmistautumaan siihen , mitä on edessä.Jos on edessä...kukaanhan ei taudin kulkua voi päätellä, minkä muotoinen se on, ennenkuin on vähän aikaa sitä potenut.

Suhdetta tauti koettelee, mutta jos ei heti anna periksi, auttaa nyt sitten tässä vastamäessä, ja pitää itsekin itseään taudista huolimatta elämiskelpoisena, käypäsenä yksilönä, se tukee jaksamista ja lastenkin sopeutumist sairauteen.

Olemme olleet naimisissa 18 v, josta ajasta olen airastanut v.sta 96, ja yhdessä on kestetty koko paska, nyt vietetään uuden löytämisen aikaa,

olemme tavallaan etsineet ja löytäneet toisemme uudelleen, ja rohkaisisinkin teitä molempia, että yrittäisitte puhua hankalat asiat pois ja selviksi, koska kun takapakkia tautiin tulee, silloin se ei oikein jaksa, jos on kovin riitainen tai henkiseti rankka tilanne.

Eli vanhalla sanonnalla : Nostakaa kissa pöydälle ja tuokaa luurangot kaapista kalisteltaviksi, nyt vielä, kun voimaa on, silloin yhdessäolo on helpompaa ,elämän näyttäessä niitä kurjempia puoliaan.

Omaisille on muuten myös omat valmennuskurssit- suosittelen lämpimästi!

Muuten, taitamaton lääkäri, jos halvauksella pelottelee.. Jos tauti on alkuvaiheessa, niin se halvausvaihe on yleensä aika kaukana tulevaisuudessa, ja on lukemattomia MS-potilaita, joille tätäkään vaihetta ei koskaan tule.

Ottaisin aika rauhallisesti ja hoitaisin parisuhdetta, sillä sitä nyt koetellaan, ja hyvä, toimiva parisuhde tukee teitä molempia !
Pelolla on usein huonot seuraukset,puhukaa nekin yhdessä läpi, niin saattaa jo sekin helpottaa.

Jaksamisia teille molemmille!
Tuike =)

Äänestä

Hei, tutulta kuulostavaa juttua! Ei kannata jäädä odottelemaan mitään mikä ei varsinkaan ole varmaa. Itsekin aikanaan pelkäsin. Mutta nyt tietää, että voi tulla tai voi olla tulematta ongelmia. Lähempänä nopeata halvaantumista olen itse varmasti ollut moottoripyöräonnettomuudessa aikanaan. Tai kuka näitä todennäköisyyksiä voi arvioida. Ainakin ihmettelen, jos lääkäri on mennyt pelottelemaan...asiallinen tieto on asia erikseen!

Äänestä

Kyllähän se pinnan kireelle vetää,kun ei tiedä ollenkaan edes seuraavan päivän vointiaan.Oikeestaan mitään ei voi varmasti lyödä lukkoon menemisistään ja tekemisistään,kun usein joutuu niitä perumaan.Välillä ottaa oikein kovastikin pattiin kun on aina jotain vailla.Esim. kyytiä asioille,kauppa-apua,siivousapua yms.Pelottaa myös tulevaisuus.Koska ei enää itse kykene huolehtimaan edes itsestään?
Koska on kykenemätön vastaamaan muista perheenjäsenistä?
Milloin osaa luovuttaa suorituspaineista jokapäiväisessä elämässä?
Pitääkö yleensä tuntea suorituspaineita päivittäin?
Kaikki tällaiset asiat painavat mieltäni ja kiristävät välillä pinnani äärimmilleen.
Silloin tulee purettua se paha olo läheisilleen.Juuri niille ihanille ja rakkaimmille joille on muutenkin ilonsa ja surunsa vuodattanut
Sairauden ei kuitenkaan tarvitse olla esillä ja puheena koko aikaa.mutta puhukaa asiasta silloin,kun Sinusta siltä tuntuu.Näin estää asioiden,pahanolon tai ongelmien kasaantumisen.
Jos itkettää - ITKE !!!!
Vinkki fyysiseen jaksamiseeen:
älä seiso, jos voit istua,äläkä istu jos voit mennä pitkäksesi!

Äänestä
  • Hei!!!
    Niin minukin pitää nyt, totutella istualtaan tekeen hommia, esim.leipoon yms...
    Aika todolta se tuntuu, pitää laiskan ihmisen hommana...
    Mutta minkäs teet kun jalat pettää...
    Joo, niinpä jos istua, miksei voi maatakin, ja olen todella opettelut istumaan,vasta nyt huomaan puutteet julkisissa paikoissa, joissa ei ole mahdollisuus istua, samoin raskaat ovet tuottaa nyt vaikeuksia...
    Mutta onhan mulla nyt aikaa opetella kaikkea, huomista tosin en tiedä, mutta ne muutkaan!
    Elämän ilta kyllä tuo kaikille lyhdyn tullessaan...Voimaa

    Äänestä

Ainakin minä olen huomannut, että nykyjään pinna kiristyy tosi usein. Se on tietenkin vain yksi niistä monista oireista, jotka kiusaavat. Ei vain jaksa aina ajatella positiivisesti...jaksamista teille!
Aurinkoista kevään odotusta ja hymyilkää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luonnonlapsi kirjoitti:

Olemme aika tuore ms-perhe, mutta on nämä elämän
nurjat puolet jo koettu. Miten te muut sairastuneet perheet, olette kokeneet tämän.
Ensin ei tuntunut juuri miltään, ihmeteltiin ja nyt käsitetään tää totuus ja odotetaan, milloin alkaa ne oikein huonot ajat (halvaukset) joista lääkäri varoitti, että saattaa tulla. Tauti on jokaiselle omanlainen, mutta aina se on mielessä.
Ei voi kieltää, etteikö pelottaisi. Kertokaa, olisimme kiitollisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu