Tehtiin pari päivää sitten kaupat Vieskan Kissankello talopaketista. Onko kukaan rakentanut vastaavaa tai jotain muuta ko. valmistajan taloa? Edes PRKK:ssa eivät tienneet mitään Vieskoista! Uskallettiin ottaa kyseinen paketti, koska pari rakentajaa suositteli ja tuttu kauppias sai tingittyä hinnan alas. Ei luulisi Rautia-ketjun kauppaavan mitä tahansa kyhäelmää. Myös suurelementin helppous painoi vaakakupissa. Ihmetyttää vaan kun juuri kukaan ei tiedä Vieskoista? Yritys(Vieskan elementti) sentään toiminut vuodesta -67.
Kokemuksia Vieska-taloista
12
7138
Vastaukset
- juu
Rautia näkyy myyvän, niitä on suhteellisen harvassa joten myyntikin on ilmeisesti pientä.
Katsoin esitettä, talot näyttääkin halvoilta ja yksinkertaisilta tehdä, silti lienevät yhtä hyviä kuin muutkin.
Heti pisti silmään, edullinen hinta ei pidä sisällään rahtia, eli ostaja pannaan maksamaan.
Olikohan hinnassa mukana asennus ja nosturikulut, vai onko nekin erikseen?- Rahti
"Heti pisti silmään, edullinen hinta ei pidä sisällään rahtia, eli ostaja pannaan maksamaan."
Ainahan rahti on jotenkin hintaan laitettu vaikka pitäisi sen ns. sisällään. Ja aina asiakas sen maksaa jossakin vaiheessa.
Selkeämpihän tuo on jos on hinta rahti - esitteestä
"Talot näyttääkin halvoilta ja yksinkertaisilta tehdä" eli, milloin piiretty vastaa valokuvaa?
Menisit ihan oikeasti vaikka käymään katsomassa ihan livenä niin ylättyisit.
Kukapa talotoimittaja sisältää rahdin pakettihintaan? Ei kukaan, koska toimitukset ympäri suomea sekä talopakettihinnat samat (hei haloo!). Tämä heepo joka näitä omia arvailujaan tekee ei varmasti ole tutustunut suosikkimallistokuvastoon ollenkaan. Suosikkikuvastossa takasivulla selvitetty TARKKAAN mitä pakettihintaan kuuluu (asennukset nosturikuluineen, kodinkoneet, keittiökalusteet ym.). Hyvä tuote ja Rautian panostus senkun jatkuu. Suosittelen.
- asuva
Hyvä paketti ja selkeät/toimivat pohjaratkaisut. Kävin useamman toimittajan vastaavanlaisia (meitä miellyttävän pohjan mukaisia) paketteja katsomassa mutta Vieskan laadukkuus ratkaisi joten vaimoni kanssa päädyttiin kyseiseen toimittajaan. Markkinointi ei ehkä Vieskalla ole ollut mitään hirveän aktiivista mutta vuodesta -67 näyttänyt toimivan hyvin. Rautian talomyyjäkin ollut aktiivinen ja reilu kaveri. Ei ainakaan
meitä ole yksin jätetty kauppojen jälkeenkään ihmettelemään, pitänyt loppuun asti yhteyttä ja muisti jopa joulukortilla.- Juutas
Onko toimituksessa päätykolmiot ja päätyräystäs elementteinä? Entä puolitoistakerroksisten yläkerta, kattokehät vai jokin muu ratkaisu?
Mallisto on mielestäni enimmäkseen hieman vanhanaikainen (hinta), umpipäätyjä, pieniä ja hankalasti kalustettavia olohuoneita jne.
Koska firma on pysynyt pystyssä noinkin pitkään, täytyy tuotteessa olla hyviä ominaisuuksia. Saisivat laittaa verkkosivuilleen enemmän infoa. Nyt joutuu hakemaan Rautian sivuilta olennaisimman tiedon. Tarjousmalliston Kiurunkannus on kieltämättä houkuttelevan oloinen paketti. - viesti
Juutas kirjoitti:
Onko toimituksessa päätykolmiot ja päätyräystäs elementteinä? Entä puolitoistakerroksisten yläkerta, kattokehät vai jokin muu ratkaisu?
Mallisto on mielestäni enimmäkseen hieman vanhanaikainen (hinta), umpipäätyjä, pieniä ja hankalasti kalustettavia olohuoneita jne.
Koska firma on pysynyt pystyssä noinkin pitkään, täytyy tuotteessa olla hyviä ominaisuuksia. Saisivat laittaa verkkosivuilleen enemmän infoa. Nyt joutuu hakemaan Rautian sivuilta olennaisimman tiedon. Tarjousmalliston Kiurunkannus on kieltämättä houkuttelevan oloinen paketti.Sieltä saa sellaista toimitusta kuin itse haluaa. Päätykolmiot saa valmiiksi vuorattuina (lisähintaan vuoraus koko pakettiin) ja päätyräystäätkin olisi saanut elementteinä jos olisi halunnut. Ne pystyy toimittamaan paketit myös asiakkaan piirtämillä pohjilla koska suurelementin etuhan on just ku niitä standartimittoja ei tartte aina tuijottaa. Kaveri käy just kauppaa Kiurunkannuksesta ja itse kävin myös pakettia katsomassa joka oli valmiina. Aika hyvä ratkaisu. Kannattaa soittaa myyjälle niin ne kyllä varmaan paremmin osaa selvittää asioita.
- Tyytyväinen
Meillä Vieskan Kiurunkannus hiukan muunneltuna ja tyytyväisiä ollaan! Täälläpäin jo jonkin verran Vieska-taloja ahkeran rautakauppamyyjän ansiosta. Hieman pohjoisempana taitaakin olla sitten suositumpi. Käsittääkseni Vieska ei kovasti markkinoi itseään, koska firma pieni ja suurempiin toimitusmääriin ei löydy rahkeita.
- laatua
Varsin laadukasta tavaraa tuo Vieska. Ei ainakaan yhtään huonompi kuin muutkaan, uskaltaisin sanoa että päinvastoin.
Meille tuli Vieskalta ihan itse suunniteltu malli, ts. ei turvauduttu valmiisiin.
- mie
on perheeni asunut vieskatalossa. Hyvin on toiminut, mitä nyt pintaremonttia tehty. Ikkunat ovat edelleen tosi hyvässä kunnossa, eikä hometta ole vastaan tullut. Onnea uudelle talolle!
- musti09
näyttää sille,että vieska talo on paras.lapwall,laplitalo,omatalo ja pitkään toiminu jukka-talo ei pidä kiinni toimituksista.lapwallilla kohta konkurssi!
- uffaffaa
Lapwallilla ei ole kuluttajamyyntiä, eikä se tee omakotitaloja.
- Anonyymi
Heikossa hapessa on vieskan elementti, kunta joutunut jo tuleen apuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5026527Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2982431Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871984- 1241169
- 301112
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51094- 77912
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60894Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel94892- 39774