H7 ja lamput pimeenä

H7 -lampun kestoikä vaikuttaa todella huonolle. H4:n kesti reilusti yli vuoden mutta näitä menee muutaman kuukauden välein? Maksavatkin vielä aika paljon.

Millaisia kokemuksia muilla H7:n käyttäjillä? Onko lamppujen valmistajissa eroja?
7514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mulla ei kyllä oo pahaa sanottavaa noista H7:sta. Ensimmäisessä Puntossa (vm.2001) jouduin vaihtamaan kerran molemmat polttimot 2,5 vuoden/n. 40tkm matkalla. Toisessa Puntossa ei tarvinnut vaihtaa kertaakaan ja ajoin sillä 2 vuotta ja noin 30tkm. Myös 9tkm ajetussa melkein vuoden vanhassa Ducatossa on vielä alkup.polttimot.

Äänestä
  • Itsellä on vuosimallia -02 Punto ja siihen on jo tehtaalla vaihdettu kaikki H7:t (sekä pitkät että lyhyet) H1:si. Ensimmäisen polttimon jouduin vaihtamaan n.33000km:n jälkeen.

    Äänestä

Ensiasennetut lamput (OSRAM) palavat todella nopeasti.
Ostelin aluksi niitä OSRAMeita pitäisihän kyseessä olla laatumerkki!
Kannattaa kokeilla Philipsin H7 (niitä +30%) -lamppuja, ne kestävät ainakin
tuplaten pidempään kuin OSRAMit ja lisäksi ovat vielä halvempia.

Äänestä

Kannattaa laitaa ns longlife polttimoita. Ainakin Philipsillä ja osramilla on tavallisia ja longlifeja. Toisenmerkkisessä autossa kesti tehdasasenteiset General Electricin longlife H7 48tkm.

Äänestä
  • Just oli uutisissa (Toyotasta) että H7 lamput palavat poikkeuksellisen nopeasti, tutkivat kuulemma asiaa. Jotain häikkää noissa on kun saa kuukauden välein vaihtaa.

    Äänestä

  • Unoisti kirjoitti:

    Just oli uutisissa (Toyotasta) että H7 lamput palavat poikkeuksellisen nopeasti, tutkivat kuulemma asiaa. Jotain häikkää noissa on kun saa kuukauden välein vaihtaa.

    Nyky umpion rakenne on sellainen että jos joutuu ajamman esimerkiksi paljon taajamassa niin poltin on tosi kuumassa tilassa. H7-poltin on sellaisen kuvun sisällä ja siellä on tosi paljon celsiuksia.

    Äänestä

  • Pena kirjoitti:

    Nyky umpion rakenne on sellainen että jos joutuu ajamman esimerkiksi paljon taajamassa niin poltin on tosi kuumassa tilassa. H7-poltin on sellaisen kuvun sisällä ja siellä on tosi paljon celsiuksia.

    ja lisäksi heijastimet alkavat olla muovisia, eivät johda lämpöä. Lamppujen lasit ovat myös muovia, joten lisää samaa ongelmaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fiat Ducato 03 kirjoitti:

H7 -lampun kestoikä vaikuttaa todella huonolle. H4:n kesti reilusti yli vuoden mutta näitä menee muutaman kuukauden välein? Maksavatkin vielä aika paljon.

Millaisia kokemuksia muilla H7:n käyttäjillä? Onko lamppujen valmistajissa eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu