Indekilainaosuuden noteeraaminen

Kun indeksilainan merkintäaika on umpeutunut, missä voi käydä kauppaa ko. lainan osuuksilla? Noteerataanko ne pörssissä?
1224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

laki määrää, että jälkimarkkinat on järjestettävä. Eli sieltä mistä olet ostanut( eli merkinnyt) ko. lainaa, voit käydä kysymässä paljonko saisit jos nyt myisit pois. Siellä hoidetaan myös kauppa.
Mikäli et pidä lainaasi eräpäivään asti, vaan myyt sen ennemmin, verotetaan mahdollista voitoasi myyntivoittona ja taas mahdollisen tappion voit vähentää kuluvana tai sitä seuraavana 3:na vuotena myyntivoitoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osallinen kirjoitti:

Kun indeksilainan merkintäaika on umpeutunut, missä voi käydä kauppaa ko. lainan osuuksilla? Noteerataanko ne pörssissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu