Fiat menettää asiakkaita

Fiat menettää uskomattoman paljon asiakkaita vaihtoauton hinnoittelupolitiikallansa esim. sen kilpailijalle esim. Skodalle. Fiat olisi vielä suositumpi ja myydympi auto, jos vain piirimyyjillä olisi sen verran ammattitaitoa katsoa tätä asiaa, ja olla liikoja ahnehtimatta. Täälläkin useat Fiatin ostajakandidaatit ovat siirtäneet katseensa Skodan suuntaan juuri Skodakauppiaan tarjoaman paremman hyvityksen vuoksi, sillä kilpailu on kovaa. Autoissa ei nykyään voi olla kovin suuria laatueroja, muuten kauppa tyrehtyisi sen merkin kohdalta. Ahneudella kuin on se kääntöpuolensa, asiakkaat siirtyvät muihin merkkeihin, ja sana kulkee.
51193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oliskohan sillä mitään merkitystä, että Octavia on vuodelta 1997 (7 vuotta vanha korimalli) ja elinkaaren päässä. Uusi Octavia tulee myyntiin tänä vuonna.

Nyt on tuotantokulut pienimmillään siinä, eli kate on varmaan aika hyvä. Siitä voi sitten lohkasta alennusta, joka kompensoidaan vaihtoauton hyvitykseen.

Tämä sama asia tulee muillakin merkeillä. Esim. Volvo V40, Citroen Xsara etc.

Äänestä

eli paljo tarjottiin ja mistä vaihdossa skeida/fiat?

Äänestä
  • Kyllähän se on niin, että kokonaisuus ratkaisee. Jos on Skoda Octavia elinkaarensa päässä niin samoin on Puntokin. Delta-autolla näkyy olevan myöskin kovahkot Punto-kampanjat käynnissä. Hinta ei mielestäni ole kovin paha. Fiatillakin on vaan näitä imago-ongelmia enemmänkin kuin Skodalla. Kokonaisuus on osiensa summa ja tilanteet autokaupassakin vaihtelevat nopeastikin. Terveisin Jorkki

    Äänestä

  • jorkki kirjoitti:

    Kyllähän se on niin, että kokonaisuus ratkaisee. Jos on Skoda Octavia elinkaarensa päässä niin samoin on Puntokin. Delta-autolla näkyy olevan myöskin kovahkot Punto-kampanjat käynnissä. Hinta ei mielestäni ole kovin paha. Fiatillakin on vaan näitä imago-ongelmia enemmänkin kuin Skodalla. Kokonaisuus on osiensa summa ja tilanteet autokaupassakin vaihtelevat nopeastikin. Terveisin Jorkki

    Niin, jokaisen automerkin korimallin vanhetessa käydään kiivaammin kampanjoita myynnin vauhdittamiseksi/pitämiseksi halutulla tasolla.

    Vaikka itse Fiat Stilo MW 130 ostinkin, niin vertasin vakavasti nimenomaan Octavian kombia. En kyllä itse näe tänä päivänä mitään imago-ongelmaa Skodan suhteen. Tutuilla on näitä laitteita, eikä ole kuulunut mitään hälyyttäviä ongelmia. Itsekin voisin kuulua nyt samaan porukkaan. Se vaan ärsyttää, jos tulee pian uusi korimalli, niin sillon tuntuisi oma kärry nopeammin vanhemmalta, kuin totuudessa olisikaan.

    Kuitenkin kokonaisuus ratkaisi ja samantehoinen (133hv) ja samoilla varusteilla (ESP, ASR, EBD, BAS, MSR ja ABS Boschin versio 8.0), CD-radio 6 kaiuttimella ja 6 turvatyynyllä olisi maksanut useita tuhansia enemmän muilla merkeillä, mm. Octaviassa.

    Itse toteamukseeni palatakseni. Jonkin ajan kuluttua nähdään miten kokonaisuus hinnoitellaan uudessa Octaviassa vaihtoauton kanssa. Uudet mallit kun tahtovat käydä kaupaksi muutenkin aika vauhdilla. Jään mielenkiinnolla odottamaan.

    Äänestä

hyvittivät bravosta yli 1500e enemmän kuin mitä muutema kuukaus aikaisemmin maksoin joten mieletäni sain ihan hyvän hyvityksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vsop kirjoitti:

Fiat menettää uskomattoman paljon asiakkaita vaihtoauton hinnoittelupolitiikallansa esim. sen kilpailijalle esim. Skodalle. Fiat olisi vielä suositumpi ja myydympi auto, jos vain piirimyyjillä olisi sen verran ammattitaitoa katsoa tätä asiaa, ja olla liikoja ahnehtimatta. Täälläkin useat Fiatin ostajakandidaatit ovat siirtäneet katseensa Skodan suuntaan juuri Skodakauppiaan tarjoaman paremman hyvityksen vuoksi, sillä kilpailu on kovaa. Autoissa ei nykyään voi olla kovin suuria laatueroja, muuten kauppa tyrehtyisi sen merkin kohdalta. Ahneudella kuin on se kääntöpuolensa, asiakkaat siirtyvät muihin merkkeihin, ja sana kulkee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu