Osaatteko sanoa miksi jokin vene luokitellaan puoliliukuvaksi ja toinen taasen liukuvaksi. Katselin Venenumerosta suurempia moottoriveneitä ja kiinnitin huomiota Utö31:seen jonka huippunopeus oli 26 solmua ja vene oli valmistajan mukaan puoliliukuva. Vastaavalla nopeudella jokin toinen vene oli taas jo liukuvaksi luokiteltu. Onko tuosta Utö:stä kenelläkään kokemuksia? Minkälainen on kovemmassa kelissä jne? Paljonko kuluttaa jne?
Puoliliukuva Utö31
Kyselijä
124558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
1) runkomuoto
2) liukuva vene liukuu, puoliplaanari vain 'puoliksi'
Näin on. Ja koska puoliplaanari plaanaa edes jotenkuten siihen saa vauhtia lisää "rajattomasti" tehoa nostamalla liukuvien tapaan.
selvä ero liukuvaan on se, että ajonopeuden voi valita vapaasti, kaikki alle huippunopeuden käy, eli ei liukukynnystä tai lingerrystä myöskään uppoumanopeuksilla. Utö roiskii päälle jonkin verran vasta-sivuvastaiseen, mutta niin tekee melko monet kun pannaa vauhti sen verran että keulassa "vesi lentää". kovemmilla keleillä ulkona allokossa sivumyötäinen on hankalin, siinä saa veivata ruoria.
kulutus on taas sen mukaista paljonko painaa kahvaa eteen eli uppomanopeuksilla n.7kn:ssa menee litralla/maili, kun vauhtia tulee tarvitaan 6tn liikuttamiseen tehoa, joten 2 litraa/mpk ylittyy hyvinkin kun mennään yli 20 kn.
Miten arvioisit veneen merikelpoisuutta ja rungon ym rakenteiden tukevuutta? Minkälainen pohja muuten siinä on?
runko on tukeva pohjassa on sellaista 10cm leveää ja 30 cm korkeaa pitkittäistä ja vähän matalampaa poikittaista palkkia "täynnä". ei varmaan mene päreiksi ennen kuin kipparin kantti loppuu.
voisin kuvitella että ensimmäinen raja tulee vastaa sivumyötäisellä kun veneen saa nurin, mihin kyllä tarvitaan melkoinen aallokko, ja sitten se riippuu jo ruorinpyörittäjästäkin.
Jotkut puoliliukuvat veneet muistuttavat muodoiltansa liukuvia veneitä niin paljon, että määritelmän rajaus on viivan piirtämistä veteen.
Siitä on kuitenkin kyse. Puoliliukuva toimii hyvin uppoumanopeus/puhdas liukunopeus välisellä nopeusalueella. Usein tämä edellyttää terävää keulaa ja kantavaa perää verrattuna liukuviin veneisiin ja tästä syystä puoliliukuvan käytös muuttuu huonoksi liian lujaa ajettaessa. Leikkaava keula ja kantava perä tekevät vauhdikkaasta ajosta epävakaata ja kaartaminen aallokossa voi olla jopa vaarallista.
Puoliliukuvan rungon kohdalla onkin syytä olla tarkkana, ettei vauhtiresursseja ole liikaa. Nämä veneet on yleensä suunniteltu kulkemaan 15-25 solmua ja kovempi meno ei yleensä ole suotavaa.
Veneen pohja keulasta noin puliväliin on kuin mistä tahansa liukuvasta veneestä. Siitä taaksepäin V tasoittuu melko paljon ja mukaan tulee muistaakseni pieni "köli", jonka takapäästä akseli tulee ulos.
Aallokko-ominaisuudet ovat parhaimmillaan kun runkoa on tarpeeksi vedessä, siis varsinkin tämä jyrkempi keulaosa.
Nopeuksissa ~25 solmua runko nousee jo ehkä liikaa pintaan, jolloin tasainen takapohja alkaa myös ottamaan aallokkoa vastaan.
liukuviin pohjiin verrattuna utön pohja on perästä hieman U, ei V, köli (oilisiko noin 70-80 cm)alkaa tosiaan hieman puolenvälin jälkeen. nousulistatkaan muistaakseni eivät tule perään saakka.
Koska vene kiinnosta kovasti, niin kysyn vielä rantautumisominaisuuksista, onko kovinkin hankala rantautua korkean ja ison tuulipinnan vuoksi. Akseliveto kait kaipaa keulapotkuria? Vaikuttaa noin ensituntumalta varsin tukevalta ja laadukkaalta veneeltä, hintaakin toki on paljon.
kaikki on suhteellista. manööverit ilman keulapotkuria tapahtuu akselivetoisen tyypillisillä ominaisuuksilla, suht. jäykästi kääntyy ja pakittaessa vetää sivulle.
tuuli vaikuttaa jonkin verran, kun on suht korkea ja kölikin vain perässä, mutta massa hidastaa
kyllä niitä on ilman keulapotkuriakin käytössä
siellä on yksi työn alla. Benkku esittelee varmaan mielellään.
Utö-juttu alkaa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=668&posting=22000000001618582
Keskustelun aloitus
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=111&conference=668&posting=22000000001600851