Jos epilepsia on lievä, niin saako juoda alkoholia? Onko lääkkeellä osuutta asiaan?
Epilepsia & alkoholi
Terve
153143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tietty mahdoton sanoa miten muihin alkoholi vaikuttaa, mutta itse myös "lievässä" lääkityksessä, enkä ole rajoittanut millään tavalla alkoholin käyttöä. Punaviinistä varoiteltiin, saattaa laukaista herkimmin kohtauksen. Ja puhdasta viinaa "suositeltiin" heh. Ei varmaan kannata liikaa rajoituksia itselleen laittaa, mutta liika juominen on aina terveysriski!!
En iiihan puhunut liiasta juomisesta, vaan ylipäätään jos alkoholia ei saa ottaa niin miksie, liittyykö se siihen että voi saada kohtauksen vaiko sitten lääkkeisiin epäsoveltuva, itselläni ei onneksi ole tätä sairautta, mutta ystäväni juolla on erittäin lievä epilepsia, nauttii joskus alkoholia (siideriä) eikä hän ole sen viisaampi asiasta kuin minäkään.
käske kokeilla mitä vaikuttaaa niin tietää herääkö sairaalassa sit tiputuksessa, jos kerta niin kiinnostaa.
Yleensä tänne TULLAAN juttelemaan asioista jotka kiinnostavat.. joten anna meidän rauhassa keskustella ja koita vaikka vähän viisastua..
Kyllä sunkin aika vielä tulee!
toivotaan että ei viinan juonnin aika tule koskaan minulle.
Anteeks kauheesti mut mä en taida toivoa... Toivo ite rauhassa..
Itselläni on vaikea hoitoinen epilepsia. Pelkkä pieni huppeli ei ole koskaan minulle tehnyt kohtausta kunhan ei valvomista eikä krapulaa.
Eli alkoholi rentouttaa pienissämäärin
Kuinka muilla?
lievä epilepsiani on oireillut vähemmän lievästi alkoholinkäytön yhteydessä.en suosittele.ei se humala,mutta se krapula aiheuttaa jossain vaiheessa varmasti kohtauksia.tyhmää pelleillä asian kanssa.
Hei.
Minulla on lievä epilepsia,ja olen ottaut alkoholia(en paljoa =),krapulassa tosin saattaa muutamia kohtauksia tulla.
Epilepsia lääkitys vain ei oikein sovi alkoholin kanssa... maksa polttaa niin lääkettä(ensisijaisesti) kuin myös alkoholia(tavallaan sen se sitten hylkii), ja se aiheuttaa huonon olon,ja oksentelun.
Lääkäri kertoi että alkoholia voi ottaa, mutta että en suosittele alkoholin käyttöä kenellekkään, jokainen tekee päätöksensä itse =)
Lievä epsukka lääkitys. Oon vähentäny juomista. En yleensäkään saa krapulaa, ja kun oli synttärit ni tuli sit juotua aika paljon, mut ei vaikuttanut mitenkään. Mut pyrin juomaan vähemmin, ja olemaan selvä ennen nukkumaan menoa.
Hei.
Minäkin juon aika vähän alkoholia, ja en mene humalassa nukkumaan, koska tietäisin sen että silloin tulisi kauhea olo.
Eli selvänä korsaamaan =), niin seuraava aamu on mukava =).
Jätän iltalääkkeen ottamatta, kun aion ottaa alkoholia, sekin on yksi tapa estää krapula.
Enkä koskaan juo useampana päivänä peräkkäin.
kolme päivää ja lääkkeet jäi ottamatta tuona aikana. Neljännen päivän aamuna tuli kohtaus eli muistakaa lääkkeet erityisesti jos otatte viinaa. On hyvin yksilöllistä miten alkoholi vaikuttaa kohtauksia laukaisevana tekijänä. Kova krapula varmasti rassaa nuppia.Maksa valittaa kun se joutuu selvimään alkoholista ja epilääkkeestä. Epilääke rassaa maksaa niinmuodoin, että kiihdyttää sen toimintaa.Joten alko epilääke = tuplarasitus maksalle.
...kokemusta on (elämän varrelta n.13 lääkemerkistä 1-2 kerrallaan): eri merkkiset lääkkeet "sopii" erityyppisten juomien kanssa...joku kaljan, joku viinin! Mutta LÄÄKKEET ON PAKKO OTTAA. (itselleni on tuttua kevyt alkoholin käyttö pari kertaa kuukaudessa -kesällä useammin). Tarkkana täytyy olla lähinnä seuraavana 48 tuntina, kun alkoholi poistuu verestä... Kokeile varovasti...
o tietty mut,
jopa 0,7 oleva juoma vaikuttaa
et älä juo (juo vaik limua)
mul o itel epilepsia
joo eli olen tyhmä alkoholin kanssa. mulla on lievä epilepsia, säännöllinen lääkitys, mutta kun juon niin juon reilusti. viime aikoina on mennyt 0,5l kossua kun olen juomaan aloittanut. muutaman kerran olen krapulassa kohtauksen saanut. minulle ei tulisi kuitenkaan tällä hetkellä mieleenkään lopettaa juomista, juon pari kertaa kuukaudessa. maksa-arvot ovat aina olleet hyvät. älkää ottako mallia vaan olkaa viisaampia.