VOISIKOS JOKU VIISAAMPI KUIN MINÄ KERTOA MIHIN ON VILKUN KÄYTTÖ HÄVIINYT,ERITOTEN TAKSIMIEHET EI KÄYTTÄ KOSKAAN.ONKOS SUOMEN KANSSA TUULUT NIIN LAISKAKS TAI MENEEKÖS NIIDEN HERMOT VILKUNÄÄNESTÄ.KANNATAIS SILLOIN JÄTTÄ AUTON KOTIIN.
VILKKU KÄYTTÖÖN
VILKKUMIES
8514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
SUOMEN KANSSA ON TUULUT LAISKAKS.
Täällä Seinäjoella kun tuo vilkun käyttämättömyys on arkipäivää, eikä sitä johda edes paikalliset taksit vaan siviilit. Koskaan ei voi olla varma etä "kääntyykö tuo rohjake vai ei" tai "tuleeko tuo hölömö kolmion takaa/punaisia päin vai ei".
Valitettavasti suuri osa autoilijoista ajaa kuin pullopersesika. Ei vilkkua, ei turvaväliä, eikä osata tai haluta käyttää oikeaa tilannenopeutta. Oikein vituttaa kun seuraa tätä menoa. Autokoulujen oppi ei mene kusipäille päähän vaikka mikä olisi. Nykyinen kohellus kuvastaa vain yleistä välinpitämättömyyttä kaikessa muussakin toiminnassa. Kyllä "pikkuasioihin" pitäisi puuttua enemmin, saattaisipa sen seurauksena joku isompi hölmöys jäädä tekemättä.
Vilkun käyttö on suoraan sanoen täysin perseestä liian monilla. Taksit on liikenteessä pieni vähemmistö ja suuremman joukon muodostaa siis ne muut autoilijat. Takseissa kun nykyään on niin paljon tuurareita jotka ajavat vain viikonloppuina jne. Ne on jotkut niitä samoja säätäjiä ja hommaa vaan pahentaa yleensä kun on työ auto alla. Oma mielipiteeni on se että ajaa taksit siis miten hyvänsä niin suurinosa niistä on kokeneita ja eikä ne pyöri jaloissa empimässä ja sähläämässä muiden harmiksi.
Minä kysyn. Minne on hävinnyt liikenteen valvonta? Ei ole poliisia sakottamassa ja ojentamassa joitakin onnettomia autoilijoita jotka ovat vaaraksi muille ja häiritsevät muuta liikennettä.
on monille tämä vilkun käyttö, esim. kun joku auto kääntyy jostain risteyksestä, niin siinä vaiheessa vasta laitetaan vilkku päälle (ja vilahtaa vaan kerran) kun auto on jo kääntynyt!! VILKUT AJOISSA PÄÄLLE ETTEI TARVII ARVATA MIHIN MIKÄKIN AUTO KÄÄNTYY!!!!!
Ettekös te tiedä, että uusi sääntö sanoo tällai:
Mikäli muistatte, että autossanne on suuntavilikut, osoittakaa niillä muulle liikenteelle mihin olette kääntyneet.
Ei koske MB-henkilöautoja, joissa todennäköisesti ei tällaista lisälaitetta ole.
Kukaan meistä ei ole täydellinen,kaikki teemme virheitä.Olen Pirkanmaalla seurannut useita kiertoliittymiä niiden valmistumisen jälkeen .Olen laittanut merkille sen että,linja-autot V.Paunun kuljettajat,Valkeakoskenlinjat Ym,ajavat kiertoliittymät kuin oppikirjasta suuntavalot,ei oikaista 10 pistettä.Takseista en tiedä.niillä on omat säännöt.
Ei vilkkua kannata EIKÄ SAA käyttää - rele ja polttimot kuluu!!!