Suomen kansa.Onko mielestänne oikein,että kun virkamies tekee työssänsä virheitä,jonka vuoksi joutuu poispotkituksi virastansa,hänelle annetaan huomattava summa erorahana ja uusi,ehkäpä parempikin virka.Samaten saatetaan hänet myös palkita eläkkeellä,vaikka työkuntoinen ja työssä,kuten esim.Sirkka Hämäläinen.Tavallinen kansa joutuu juoksemaan lääkäreiltä toiselle saadaksensa edes sen minimaalisen pienen eläkkeen,joka hänelle lain mukaan esim.työkyvyttömyytensä vuoksi kuuluisi.Mitä tekee kansa?Ei tietystikään mitään.Odottaapi vain,että kansanedustajansa/puolue hoitaisi asiat kuntoon.Avatkaa silmänne.Havahdu Suomen kansa
Kultaiset kättelyt - ja työkykyisten eläke-edut
Kartanonherra
1131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eipä tietenkään se ole oikein, vaan väärin. Kyse on siitä, että päättävissä asemissa olevat järjestelevät itsellensä ja kavereilleinsa kivoja etuja, bonuksia yms..
Kuulin juuri radion uutisista, että Italiassa (josta ei aina tietenkään ole esimerkiksi) saavat tavalliset ja ehkä "epätavallisetkin" työntekijät erorahana yhtä monen kuukauden palkan, kuin firmassa on kertynyt työvuosia. Esim. 24 vuotta liukuhihnalla antaa 24 kuukauden irtisanomissuojan. Se on reilua, jos niin on kaikilla.
Kansan todellakin olisi syytä vaivaitua esim. äänestämään vanha eduskunta ulos ja jättämään paikalle vain ne, jotka luopuvat aikaisemmin tekemistään omista palkankorotuksista, muille valtion toimesta järkätyistä eläke-etuuksista ynnä muista eduista, joita ei ole kaikilla.
Eläkkeelle tulisi päästä silloin kun haluaa, ja käteen tulisi antaa silloin vain kansalaispalkka, jonka muutenkin tulisi korvata KAIKKI eläkkeet ja työttömyyskorvaukset. Silloin olisimmme kaikki samalla viivalla tilanteessa, jossa ei tehdä tuottavaa työtä. Eläkeläisen tulee saada jatkaa töitä niin pitkään kuin ikinä vain haluaa ja kykenee pitkää kokemustansa omaksi ja muiden eduksi käyttämään!
Isojen tulojen ei tule oikeuttaa MIHINKÄÄN muihin etuihin. Kaikki laita ja asetukset tulee olla samat kaikille muille paitsi oikeasti varattomille ja apua tarvitseville.
Niukkaakin niukemman kansalaispalkan tulee alkaa juosta heti, kun henkilö on täysi-ikäinen. Sen tulee olla työhön kannustava, niin että työtä kannattaa tehdä vaikka vähänkin.
Olen täysin samaa mieltä, että yhteiskunnassa on epäkohtia joita tavallinen kanssa ei pysty korjaamaan muutenkuin äänestämällä esim. kaikki muut puolueet kuin kristityt nurin. Asioista päättävät pitävät siitä huolen, ettei heidän ja kavereidensa erikoisetujaan noin vain poisteta.