Harkitsen päätoimen rinnalla iltaisin tehtävää pienimuotoista yrittäjyyttä. Työ on alv-velvollista hommaa, missä menee raja eli paljonko voin tienata alv-vapaasti? Entä voinko pyörittää pienimuotoista yrittäjyyttä ilman että perustan toiminimen, voinko tehdä sitä luonnollisena henkilönä? Harrastusluotoisesta toiminnasta ei mene veroja lainkaan, mutta missä menee raja mikä on harrastusluontoista ja mikä ei?
Pikku homma
Aloittelija
4667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.ensimetri.fi/opas/perustamistoimet.htm#alku
Ellet jaksa lukea, niin muistelisin, jotta arvonlisäverovelvollisen raja (liikevaihto) on 8500 euroa. Mitä tarkoittaa "työ on arvonlisäverollista hommaa"? Mikään ei ole arvonlisäverovelvollista hommaa, ellei yrittäjä ole arvonlisäverovelvollinen.
Juuri näin, pienimuotoista yrittämistä voit tehdä ilman toiminimeä ja jopa ilman ennakkoperintärekisterin otetta, toisin kuin yleisesti luullaan. Tällöin tulot ilmoitetaan henkilöverokortissa kohdassa muut tulot ja menot kohdassa tulonhankkimiskulut. Teet mitä tahansa, niin aina on tehtävä kirjanpitoa, tässä tapauksesa riittää yhdenkertainen kirjanpito, eli yksi tili, johon toiselle puolelle merkataan tulot ja toiselle menot. Jos kulut ilmoitetaan tulonhankkimiskuluina, niin kuitit täytyy lähettää verottajalle. En ulkoa muista tarkkaan mikä tuloraja (voitto), jottei tarvitse maksaa YEL-maksuja, muistelisin, jotta jossain 3000 euron paikkeilla.
Kaikesta toiminnasta menee periaatteessa vero, koska kaikki ko. tulot oli ne sitten kuinka pieniä tahansa, tulisi ilmoittaa muut tulot kohdassa, ja kun tämä tulo lisätään tuloihisi ja tulosi nousee, niin silloin tämä tulo on mukana tulossa, josta maksat tuloveroa. (heh, lausehirviö) Uskon kyllä, ettei juuri kukaan ilmoita esim. kirpputorimyynnistä tai joulupukkkina olosta tms. saamistaan rahoista verotuksessa!?
Kaikki on periaatteessa vain siitä kiinni, ettei koskaan jää kiinni. Hyvän esimerkin tiedän elävästä elämästä, kun kerran juttelin erään muikunpaistajan kanssa. Turisin hänen kanssaan niitä näitä ja jotenkin keskustelu ajautui veroihin ja kirjanpitoon. En kyllä tiedä puhuiko hän "paskaa" mutta väitti ettei hänellä ole mitään yritystä, eikä ole koskaan pitänyt minkäänlaista kirjanpitoa vaikka oli paistellut muikkuja sivutoimisesti kymmenkunta vuotta.
Aika riskaapelia mielestäni, sillä verokarhu on sellainen, jotta se saattaa arvioverottaa miten paljon tahansa, ja tämä arvio perustuu vain olettamukseen/perstuntumaan. Tässä tapauksessa pitäisi itse pystyä todistamaan, ettei asian laita ole näin. Pitävien todisteiden saaminen on todella vaikeaa, ehkäpä vankilassa ole tai toisessa maassa olo tms. kelpaa!?
Yksi epäreilu seikka on mielestäni tukien saaminen sillä, moni aloitteleva yrittäjä ajattelee aloittavansa varovasti sivutoimisesti jne. No tälläinen sivutoimisuus aiheuttaa sen, ettei ole mahdollisuus saada minkäänlaisia yrittäjille suunnattuja tukia. Aika erikoista mielestäni? Ehkäpä päättäjät ovat aikoinaan ajatelleet näin säätäessään, että ellei ole valmis ottamaan heti täyttä yrittäjäriskiä
(yleensä tarkoittaa paljon velkaa) ja kokeilemaan kannattaako yritys, niin sellainen yrittäjä ei starttirahoja/investointi ym. tukia tarvitse.
Uskon että jos olisi toisin, niin moni uskaltaisi ottaa sen suuren askeleen ja aloittaa ensin sivutoimisena yrittäjänä ja siitä sitten siirtyä kokoaikaiseksi yrittäjäksi, mikäli yritys on kannattava.
Kiitos paljon selvennyksestä. Yritykseni toiminta tulee kuulumaan arvonlisäverollisen toiminnan piiriin, mikä sikäli on harmillista. Työ on näet käsityötä eikä menoja juuri ole. Mutta ehkäpä aloitan toiminnan pienimuotoisesti yritellen, siinäpä sitten saa kokemusta ja voipi rauhassa siirtää sen homman päätoimiseksi jos siltä tuntuu.
""Aika riskaapelia mielestäni, sillä verokarhu on sellainen, jotta se saattaa arvioverottaa miten paljon tahansa, ja tämä arvio perustuu vain olettamukseen/perstuntumaan.""
Arvioverotus on poistettu laista jo aikapäiviä sitten!
Se tarkoittaa silloin sitä, että VEROTTAJA EI TEE ARVIOVEROTUSTA!
Olisi Simpauttajankin hyvä välillä päivittää tietojaan, ettei oikeasti ketään simpauttaisi.
sanoivat, että ennakkoperintärekisteriin pitää ilmoittautua vaikka olisi kyseessä joku pieni yksittäinenkin homma! Se ei maksa mitään (toisin kuin toiminimen perustaminen)
Itselläni on vähän samantapaisia suunnitelmia, kuin alkuperäisellä kysyjällä. Eli muun työn ohella pienimuotoista yritystoimintaa.
Mutta mitä ihmettä laitan liikevaihto arvioksi? Ei tässä vaiheessa ole hajuakaan summista.