Tälläinen auto olis myytävänä Vehon taksicenterissä hintaan 26900.Auto on ilmeisesti vanha Hesan taksi.Mitä mieltä olette onko auto jo loppuun ajettu näillä kilometreillä?Oliskohan hyvä ostos?Samassa paikassa on useampiakin samanlaisia.Mihin tälläistä autoa ostaessa kannataisi kiinnitää huomiota?Asiallisia mielipiteitä kiitos.
E200cdi 4d aut. aj.393tkm.
Utelias
152095
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vuosimalli unohtui.Se on 2001.
Vaikuttaa aika kalliilta kilometreihin nähden. Vai onko uusi korimalli
...hinnasta. Itse ostin huomattavasti vähemmän ajetun ajetun E- CDI:n kesällä taksicenteristä, ex-taksi hesasta myös. Hyvin pelaa, ainoastaan imusarja vaihdettiin tuotevastuu-takuuna savutuksen takia. Tutkittiin myös auton huolto/korjaushistoria, näkee atk:lta Vehossa. Autoon oli vaihdettu mm. kuluvat osat (jarrulevyt, nivelet yms)ja muutenkin tarkasti huollettu. Auto siisti, ja kuten sanoin pelaa hyvin.
Tapauksessasi riippuu pitkälti lopullisesta hinnasta/välirahasta, mutta jos siitä sopuun, osta pois. Olen nähnyt myynti-ilmoituksen 640 tkm ajetusta CDI-Väyrysestä, joten kestää varmasti. Kaikki riippuu huollosta ja ajotavasta, minulla ainakin on kaikki kärryt kestäneet (öljyt ja suodattimet usein, ei sikarevitystä jne).
Ja lopuksi: älä suotta pelkää ex-taksia, ne on huollettu ilman nuukailua ja yleensä mersun omistava taksimies myös puunaa autoaan ja taksinhan täytyy myös olla tiukan tarkastussysteeminkin mukaan puhdas sekä ulkoa että sisältä. Ja toisekseen: Vehon taksicenter on osa Vehoa, ja jos jotain sattuisi niin voimassa joko tuotevastuulaki tai sitten takuu (antavat osalle vuoden takuun). Ja km-takuu on siinä myös.
itse e 200 cdi väykkyä ajavana taxi-kuskina suupielet nousivat hymyyn lukiessani arvioitasi taxin huoelenpidosta ja ajotavasta. No kiva, että me ammattimiehet olemma antaneet noin hyvän kuvan työkalumme huolenpidosta - ruususen unta sanon minä. Mutta pääasia tietysti, että olet tyytyväinen.
Rengit ajavat kuin vierasta sikaa kuluttavissa ruuhkissa. Noin paljon ajettu on jo valmis paalaamoon. Kolareitakin on luultavasti takana jo vähintään neljä.
Äläs ny! Otetans aluksi nuo km-lukemat. Mistä pystyy loppujen lopuksi sanomaan täysin luotettavaa km-lukemaa? Väitän, että ei muista kuin aivan UUDESTA autosta. Yksityiset niitä voivat muutella,samoin autofirmat.
Toinen juttu tuo kolarointi: vaikka taksilla on toki suurentunut riski joutua suurkaupungissa kolariin, ainakin pikkukolhuihin, niin ihan samalla tavalla voi yksityisautossa käydä. Ja toisekseen: väitän, että suunnilleen joka toinen -ainakin joka kolmas- pk-seudun auto on joskus kolhittu/kolaroitu maalaamoasteelle. So what? Jos on hyvin korjattu, nou hätä. Jos huonosti, sitten huonompi homma.
Kolmas juttu raaka ajotyyli: ajotyylikauheuksia näkee ihan samalla lailla yksityis-, leasing- sekä taksiautoissa. Pahimpia revittelijöitä nuorehkot gti-henkisillä tuunatuilla menopeleillä ajavat. Käytä kuntotestissä auto kuin auto ennen kauppoja niin ei tämäkään ongelma niin paljon paina.
Summa summarum: Hesan takseja on turha syyllistää sen enempää. Itse olen erittäin tyytyväinen omaan ex-taksimersuuni, vaikka kilsoja on nyt 2:n omistusvuoteni aikana tullut siten että lasissa yhteensä 470 tkm...
Muista kysyä kaksi asiaa ja ilmoita kysyessäsi, että edellytät että vastaukset kirjataan kaupan syntyessä kauppakirjaan:
Takaako myyjä, että kyseessä on todellinen ajettu kilometrimäärä? (vai mittarilukema, kuten kaikki autokaupat Suomessa ilmoittavat)
Takaako myyjä, että auto on kolaroimaton?
p.s.1. Taksiautojen mittareita säädetään melko yleisesti ennen Veholla huollossa käyttämistä, joten Vehon tietokantaan tallentuu nämä väärät kilometrit. Veho on ilmeisen tietoinen tästä varsin yleisestä menettelystä.
Käytännössä et tosin asian todellista tilaa pysty juuri selvittämään.
p.s.2. Kaupunkiliikenteessä olevat taksit joutuvat elinaikanaan kolariin keskimäärin muutaman kerran.
Kolhuista viis, mutta mittariruuvauksen osalta nyt lipsahti kyllä melkoinen vale! Eletään nyt kuitenkin tätä päivää, eikä vuotta 1987.
Henu
Ikävä kyllä, mittarinsäätöä tehdään takseissakin. Olen itsekin nähnyt myynnissä samaisen taksimersun, jolla kaverini ajoi keikkaa. Omin silmin siis molemmat lukemat. Myynivaiheessa pienempi.
Eikä ollut kaverinikaan mukaan ainoa tapaus...
Yleistyneen säädön vuoksi Suomessa autokauppiaat taannoin siirtyivät ilmoittamaan "mittarilukeman".
Kyllä se taitaa olla niin, että taksissa on miltei 100% varmat kilometrit.Ennen vanhaan kävi aina silloin tällöin niin, että ajokin kilometrit oli kuukauden aikana pienentyneet, mutta ei nykyjään.Mutta se oli sitä aikaa kun yli 350 000 km ajettua mersua ei ollut edes keksitty.
Ajokilometrit näyttävät pientä osaa takseissa.Kaikkein pahimpana pidän joutokäyntiä,joka alkaa siitä kun auto ajetaan ulos kaupasta ja sammutetaan vasta huolloissa.Kuulemani mukaan tyhjäkäynti on kaikkein pahinta varsinkin dieselkoneille,öljyt ei kierrä, kone nokeentuu ym ym
Pahinta moottorille ovat kylmäkäynnistykset. Jos konetta pidettäisiinkin
jatkuvasti käynnissä, olisi se melkein uuden veroinen
vielä 500 000 km ajettuna! Vai ei öljy kierrä tyhjäkäynnillä!
Joo joo. Öljy kiertää taatusti, jos öljynpainetta on senkin verran,
että merkkivalo juuri sammuu.
Lahden Veholla eli Mega autossa oli suunnilleen samoilla kilometreillä Väyrynen myytävänä ja hinta oli 16500€. Ei tosin tainut olla cdi eli oli tavallinen 220 diesel.
Hyvillä varusteilla Saksassa uusi korimalli.
Kilometreistä ei tietenkään varmaa tietoa, ei taksi.Nahkasisustus, huoltokirja jne.
Veron määrästä ei tietoa.
http://www.mobile.de/SIDECQipRXBBDsCQghasmyinA-t-vaNexlCsAsK%F3P%F3R~BmSB10LsearchPublicJ1074621291A1LsearchPublicCCarX-t-vctpLtt~BmPA1A1B20B62%7F-t-vMkMoRDSm_X_xetrdsO~BSRA6E17200DE200D2002DE200A2B80A2D2001A0/cgi-bin/da.pl?bereich=pkw&top=5&id=11111111131470628&
joutuu maksamaan veroja vielä n. 12000 euroa, ja lisäksi tulee tuontikustannukset (n. 1000 euroa)
Talvirenkaat, lohko / sisätilalämmitin, sekä ruostesuojaus myös tarvitaan.
Lisäksi auto on tarkoitettu vain ulkomaalaisille välittäjille myyntiin. (Export)