voisko joku ki-aikidoo harrastava kertoo, mitä eroo on aikidolla ja ki-aikidolla?? kun netistä ei oikein tunnu löytyvän tyhjentävää selitystä...
aikido ja ki-aikido???
cypress
4922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ki-aikido on aikidomestari Koichi Tohein 1970-luvun alkupuolella perustama aikidosuuntaus, joka korostaa ki-voiman käyttöä tekniikoissa. Itselläni ei ole mitään käytännön kokemusta ki-aikidosta, mutta yleinen mielikuva on se että ki-aikido on tekniikoiltaan aikidoakin pehmeämpää ja ehkäpä lajinakin "esoteerisempi".
Hiljattain edesmennyt Tohei oli ennen aikidoon siirtymistään vankkarakenteinen mutta pienikokoinen dan-arvoinen judoka. Tohei tuskastui siihen, ettei ankarasta harjoittelusta huolimatta kyennyt heittämään taitavia itseään isompikokoisia judokia. Morihei Ueshiban tavattuaan Tohein elämä muuttui ja Tohei koki, että aikidosta löytyi se, se mitä hän oli pitkään turhaan etsinyt muusta budosta. Teknisesti lahjakas Tohei eteni nopeasti Ueshiban luotto-oppilaaksi ja hän oli 1950- ja 1960-luvut käytännössä aikidon "kakkosmies" heti O-sensein jälkeen. Mm. aikidon leviäminen ulkomaille oli paljolti Tohein Hawaijille ja USA:han tekemien opetusmatkojen ansiota.
Tohei keskittyi omassa aikidossaan hiljalleen entistä enemmän ja syvemmin ki-käsitteeseen. O-sensei M. Ueshiba kuoli v.1969 ja pian tämän jälkeen pojasta Kisshomaru Ueshibasta tuli Aikikain (aikidon katto-organisaatio) päämies, doshu. Vähitellen Tohein ki-linjan ja Aikikain välille kiteytyi teknisiä ja henkisiä erimielisyyksiä, ja lopulta muistaakseni vuonna 1974 Tohei kannattajineen erosi Aikikaista ja perusti oman organisaationsa.
Suomessa ki-aikidoseuroja on muutamia ja sitä harjoitellaan lähinnä pääkaupunkiseudulla (vrt. Suomen Aikidoliittoon kuuluvat noin 60 seuraa ympäri maata ja vajaat 4000 harrastajaa). Jonkinnäköistä lähenemistä suuntauksien välillä on tapahtunut ainakin meillä, sillä viime vuonna ensimmäinen ki-aikidoseura liittyi jäsenseuraksi Aikikaihin kuuluvaan Suomen Aikidoliittoon.
Kiva lukea asiaakin, kun viime aikoina kaikki pöljät dominoi tätä tilaa !
Kiitokset Kyu-miehelle !
Joo täältä ei löydy muuta kuin negatiivista kuvaa aikidosta by henkilöt jotka ovat tuskastuneet kun eivät ole sitä harrastaneet muuta kuin 5 kyu:hun asti.
Iso käsi kyu-miehelle joka ilman vauhkoamista ja uhoa asiallisesti keskustelee. Vankka tietopohja taitaa olla koska aiemminkin on kantaa ottanut, hyviä jatkoja vaan, pääsiäisleirillä tavataan !