Tarkeneeko 307 Hdi:ssä??

Olen tilannut 307 Wagon Hdi 90-heppaisella koneella. Olisin kiinnostunut kuulemaan, tarkeneeko sillä ajella Suomen talviolosuhteissa ilman lisälämmittimiä. Myyjäthän tottakai vakuuttelevat, mutta sehän on niiden homma.
Onko huohotinputken jäätymisen kanssa ollut ongelmia? Kiitos etukäteen vastauksista!
4964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hieman alkanut huvittamaan nämä urbaanit legendat koskien nykyisten dieselien lämpenemistä. Yksikin kyytiin tullut alkoi kertomaan tarinaa naapurin HDi:stä, josta ei ollut kuuleman mukaan tuulilasi pysynyt auki -15 pakkasessa.

HDI kyllä lämpenee hitaammin, mutta kun on lämmennyt, niin kyllä sitä lämpöä riittää aivan suomen talveen saakka. Itse monasti lähden talvella liikkeelle talvitakki päällä ja kun auto on lämmennyt, niin heitän takin pois ja ajelen pelkkä T- paita päällä. Tämä esim. -30 pakkasessa, eli kyllä sitä lämpöä riittää.

HDi:t kyllä lämpenevät hitaasti, mutta sekin on suhteellista. Bensa tarvitsee n. 4 km ja HDi noin tuplasti, eli 8 km. Tämähän tietenkin riippuu siitä mitä lämpenemisellä tarkoitetaan. Jos HDI:n on hankkinut ajaakseen 5:n km:n pätkäajoa ja auto seisoo tuossa välillä niin kauan, että kylmettyy, niin on hävinnyt sekä taloudellisuudessa, että lämmöissä.

Ja HDi:si huohotinputki ei tule jäätymään sen todennäköisemmin kuin muidenkaan autojen. Ongelma on koskenut konsernin muita moottoreita.

Äänestä

Kyllä talvella tarkenee, tosin hitaastihan se lämpiää. Mutta kun moottori on lämmin niin lämpöä riittää aivan paukkupakkasia lukuunottamatta. Yli 25 asteen pakkasissa olen asentanut viimasuojan joka auttaa kireimpien pakkasten yli. Toinen asia on tietenkin 307:n ilmanvaihto, ainakin oma kokemukseni on että ilmanvaihdon suuntauksen kanssa joutuu hieman säätelemään jotta lämpö riittää tasaisesti/ikkunat pysyvät auki.

Äänestä

Hyvin on pelannut, itsellä ihan sama auto.

Äänestä

Itelläni myös sama auto ja muuten lämpiää ihan
riittävästi, mutta jalat tuppaa jäämään aika kylmäksi. Kuskin ja pelkääjän puolelle tulevat suuttimet ovat hieman liian ylhäällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi pösöilijä kirjoitti:

Olen tilannut 307 Wagon Hdi 90-heppaisella koneella. Olisin kiinnostunut kuulemaan, tarkeneeko sillä ajella Suomen talviolosuhteissa ilman lisälämmittimiä. Myyjäthän tottakai vakuuttelevat, mutta sehän on niiden homma.
Onko huohotinputken jäätymisen kanssa ollut ongelmia? Kiitos etukäteen vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu