Alkoholijuomien säilyvyys?

Sissy

Tuntuu että kyselen nyt ihan höpöjä, mutta kuinka kauan esim. viski tai viinapullo säilyy avattuna? Ja voiko ihan huoneen lämmössä säilyttää? Ei ole ikinä ennen ollut tarvetta säilyttää pitempään kun on aina tullut juotua kaikki kerralla.

6

8084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jore

      Viski ja muut väkevät säilyvät aika hyvin.

      Viinin maku muuttuu jo päivässä parissa huomattavasti. Neuvoisin juomaan kerralla pois tai viimeistään seuraavana päivänä. Hanapakkaukset ovat asia erikseen.

      Yleisesti ottaen mitä miedompi, sen huonommin säilyy.

    • Kumikarhu

      kunnes tulee juotua. Viski kannattaa säilyttää huoneen lämmössä, osa viinoista, esim. vodka usein säilytetään jääkaapissa tai pakkasessa. 40% alkoholi ei enää jäädy. Riippuu siis vähän siitä mitä viinaa pullossasi on.

      Korkki vain kunnolla kiinni.

      Kokeilimme kerran miltä punaviini maistuu jääkaappi kylmänä. Ostimme tietenkin kalifornialaista punaviiniä, kun tapa on kuulemma sieltä kotoisin. Maistuu ihan marjamehulle. Ei huono, mutta ei kyllä parantanutkaan makua, heh heh.

    • Jokke

      Meillä oli avattu kossupullo pakkasessa joku pari viikkoa, niin maistui sen jälkeen liki vedelle. Ei takulla ollut voltteja yli 20.

      • Huvittunut

        Jos väität, että pakastimessa suljetussa pullossa olevan alkoholijuoman alkoholipitoisuus laskee (vieläpä kahdessa viikossa puoleen alkuperäisestä), niin fysiikan ja kemian oppikirjat on kirjoitettava saman tien uusiksi!

        Jos pullo on saanut olla pakastimessa kaikessa rauhassa, niin sen alkoholipitoisuus on pysynyt taatusti muuttumattomana.

        Tuon pakastimesta ottamasi kossun väkevyys on hyvinkin saattanut olla alle 20 %. Edellytyksenä kuitenkin on, että joku on käynyt pullolla ja tehnyt sille tietämättäsi pienet vesitystemput. Mietihän, ketä sopii osoittaa syyttävällä sormella!


      • RaahenTiikeri
        Huvittunut kirjoitti:

        Jos väität, että pakastimessa suljetussa pullossa olevan alkoholijuoman alkoholipitoisuus laskee (vieläpä kahdessa viikossa puoleen alkuperäisestä), niin fysiikan ja kemian oppikirjat on kirjoitettava saman tien uusiksi!

        Jos pullo on saanut olla pakastimessa kaikessa rauhassa, niin sen alkoholipitoisuus on pysynyt taatusti muuttumattomana.

        Tuon pakastimesta ottamasi kossun väkevyys on hyvinkin saattanut olla alle 20 %. Edellytyksenä kuitenkin on, että joku on käynyt pullolla ja tehnyt sille tietämättäsi pienet vesitystemput. Mietihän, ketä sopii osoittaa syyttävällä sormella!

        Ei kirjoja uusiksi tarvi kirjoittaa...
        Ei tosin kahessa viikossa voltteja häviä noin paljon mutta....Ihan aineensiirron perusteissakin opitaan jo,että vajaassa pullossa alkaa tapahtumaan liikettä vahvemmasta miedompaan ts. enemmän esimerkiksi alkoholia sisältävä yhdiste alkaa tasaamaan pitoisuutta vähemmän alkoholia sisältävän yhdisteen(tässä tapauksessa ilma) suuntaan.Mutta ei se käsittääkseni mikään hirveän nopea reaktio ole.Pidetäänhän baareissakin harvemmin kaupaksi meneviä juomia normaali korkituksessa.
        Itselläni on "tyhjiö korkkeja" joita käytän kalliiden mallasviskieni säilyttämiseen,niillä muodostetaan tyhjiö pullon "tyhjänä"(ilmaa) olevaan osaan,eli alkoholille ei jää mitään,minkä kanssa reakoida.


    • Heh heh

      Janosta se riippuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3148
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1507
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1093
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      143
      1029
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      931
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      868
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      852
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      138
      767
    Aihe