Milloin olette kertoneet raskaudesta työnantajalle? Milloin pitää viimeistään kertoa? Olen rv 20 5, enka ole vielä kertonut, mutta meinaan hoitaa asian tällä viikolla.
Työnantajalle kertominen...
tanja
31102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Huh, miten oot voinu olla kertomatta? mun oli kerrottava jo viikolla 14 muitstaakseni kun alko maha niin kasvaan enkä halunnut leimaantua vain lihavaksi. :-) viikolla 20 olin jo niin iso ettei sitä paljon peitelly.. tsemppiä vaan, mun pomo ja työkaverit otti asian oikeen hyvin, ja ovat kaikki onnellisia mun puolesta ja taisin saada pienen vauvakuumeen toimistossa aikaan kaikille muillekkin. :-) En muista millon se lain mukaan on kerrottava.
Siinähän se jo otsikossa tuli, pakko on kertoa muistaakseni viimeistään 2 kk ennen mammalomalle jääntiä, ts. 3 kk ennen laskettua aikaa. Itsellä on nyt menossa 20 vko ja ajattelin kertoa rakenneultran jälkeen eli ensi viikolla. Ajattelen asiaa myös työnantajan kannalta, joten pätevän sijaisen löytämiseen on annettava riittävästi aikaa.
Olen normaalisti rakenteeltani hoikahko, ja kun siirryin pukeutumisessa väljiin blazereihin, ei kukaan ole vielä huomannut masun kasvua (tai sitten ovat niin kohteliaita, etteivät kommentoi : )).
ajoissa. Itse kerroin jo ensimmäisen ultran jälkeen rv:lla 14 ja pomoni oli tosi mielissään kun asia tuli puheeksi niin ajoissa. Hän sai aikaa miettiä sijaisuuksia ym.
Viimeistään siitä pitää keroa 2kk ennen äitiyslomalle jääntiä, niinkuin aikaisemmassa kirjoituksessakin jo selvisi.