Osaako joku sanoa, katsotaanko aso-asunto ensimmäiseksi asunnoksi. Eli joutuuko seuraavan kerran kämppää ostaessa maksamaan varainsiirtoveron?
aso-asunto ensimmäiseksi asunnoksi
tiksu
6904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei katsota, koska et omista siitä 50%.
ei tartte maksaa... oon asunu asumisoikeusasunnossa, sen jälkeen ostettiin oma
Kun minulla oli asoasunto, joka oli ensimmäinen omistamani, sain ainakin verotuksessa ensiasunnon vähennyksen (joko 31 % tai 33 %, en muista tarkkaan). Joten asoasunto katsottiin ensiasunnoksi! Asoasunnosta ei tietääkseni koskaan mene varainsiirtoveroa.
Ensiasunnosta korkojen veroväheenys on 30% ja seuraavata 29%, eli suuresta erosta ei ole kyse.
Varainsiirtoverohan ei asosta makseta. Sen saa kai anteeski ensimmäisellä kerralla, kun se pitäisi maksaa?
Kiitos vastauksista.
Tarkoitin siis, että joudunko maksamaan seuraavasta asunnostan varainsiirtoveron. Aso-asunnon tapauksessa summa olisi ollut jokseenkin pieni ilman ensiasunnon vapautustakin.
Huolena oli, että seuraava asunto saattaa maksaa 100k euroa, josta menisi varainsiirtovero siinä tapauksessa, että aso-asunto olisi katsottu ensiasunnoksi.
Eikä ole ristiriitaista, jos lainan korot saa kuitenkin vähentää? eli verovähennyksen kannalta aso-asunto on ensiasunto, mutta ei varainsiirtoveron takia.
Täytyy varmistaa asia viralliselta taholta vielä. Kiitos vastanneille kuitenkin.
Voisiko joku vastata tähän? Sama mietintä nimittäin päällä. etukäteiskiitokset!!