olen jumissa kotona paniikkihäiriöt ,kakssuuntainen mielialahäiriö,lukihäiriö... loputon määrä häiriöitä. en uskalla enää mennä minnekkään ellei pakko. lääkeen voimalla vain ihmisten ilmoille. olen nuorija meinaavat laittaa miut eläkkeelle kaikki asiat tuntuu rysähtävän kertaheitolla onko jollakin samantyylisiä juttuja ja miten niistä on selvinnyt eteenpäin kiitos etukäteen :)
jumissa kotona
itkevä sateenkaari ;(
6926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mul on ollu paljon tuollaista ja erilaisempia pahoja asioita(ihan tosi) mut en jaksa kirjottaa 100 sivua tähän sanon vaan että kun tajusin että noi on VAINOHARHOJA JA TÄYTTÄ PASKAA noi ajatukset, ei kukaan tule lyömään murhaamaan tms mua kadulla ni sit noi ajatukset lens kankkulan kaivoon, heti kun tajusin että ne on AIVAN PASKAA. jos vaan uskallat luopua sinun nykysistä ajatuksistasi ja silteen ni ihan hyvin menee. huomasin "hyi helvetti mitä oon ajatellu"
Paniikkihäiriössä ei ole kysymys vainoharhoista vaan se on psykofyysinen tapahtumaketju jne. Kaksisuuntainen mielialahäiriö on myös aivotoimintaan liittyvä elinikäinen sairaus, joka vaatii jatkuvan lääkityksen. Molempien kanssa voi oppia elämään ja paniikkihäiriö voi käsittääkseni parantuakin, toisin kuin maanisdepressiivisyys.
Sinulle on tullut nyt todella invalidisoiva ja vakavasti otettava kierre :( Itse olen melko samankaltaisessa tilanteessa, mutta tarkoitus olisi kyllä kuntoutua, eikä lääkärit ainakaan vielä ole pysyvistä eläkkeistä puhuneet. Olo on tosiaan hieman kuin avaruusolennolla, kun nämä yhteiskunnan määrittelemät sosiaaliset kontaktit eivät oikein luonnistu.
Mitään ratkaisua en osaa sinulle neuvoa, kun en sitä itsekään ole keksinyt. Mutta ainakaan kokonaan eristäytyminen tai itsensä syyttely eivät auta. Tukiryhmistä kannattaisi kysellä, sillä tätä on aika vaikea ymmärtää jos ei ole omakohtaisesti kokenut kuinka vaikkapa päivittäinen kauppareissu ja omasta ovesta poistuminen aiheuttavat valtaisan taistelun.
Suosittelen myös lämminhenkistä norjalaista komediaa "Elling" mieltä piristämään, siinä voi todellakin nauraa edes hetken helpottuneesti itselleen ja ehkäpä muutaman liikutuksen kyyneleenkin tämä pienisuuri elokuva saa herisemään :)
Kaikkea hyvää sinulle!
Hyvää iltaa sateliitti !
Olet hakenut ilmeisesti monesta suunnasta apua, jos aikovat laittaa sinut jo nuorena eläkkeelle ! Kiinnostaisi tietää, asutko pienellä paikkakunnalla vaiko suuressa kaupungissa ? Vaikka ihan sama tietekin, tuntuu siltä että et ole kunnollista apua saanut vaikka olet sitä hakenut. Paniikkihäiriö on lääkkeillä ja terapialla parannettavissa ! Ilmeisesti sinun pitäisi saada erilaista apua kuin olet tähän asti saanut (näin äkkipikaa ajateltuna, kun ei taustoja tiedä sen kummemmin). Oletko itse ajatellut asiaa ? Minkälaista apua tunnet tarvitsevasi ? Se on kuitenkin varmaa että kukaan muu ei voi sua parantaa kuin sinä itse. Mitä odotat elämältä ? Mitä voit sen eteen tehdä ? Mikä sen estää ? Mitä voit sille tehdä ? Itse ja sopivan terapeutin avulla selviät kyllä. Eikä se eläkkeelle meno ole maailmanloppu, mutta turhaa kuitenkin, kun on kysymyksessä nuori kehittyvä ja oppiva ihminen. Tee se. Vain sinä voit tehdä sen !
liikunta, liikkuminen, kävely, uinti, liikunta ja liikkuminen, discoilu/tanssi, kävely ulkona on must, ja uinti. vaikeeta lähtee, niskasta kiinni, ja menox.....itsekin alan voimaan huonosti jos en liiku ja ulkoile tai tapaa ystäviäni, joten funtsiminen ei auta (koko lopun ikänsä voisi itkee huonoo tuuriaan)...siis ei auta muuta kuin mennä, paniikkihäiriöistä huolimatta,,,vaikka pienin askelin, mutta kuitenkin...mennä!!!!!!!
häiriöt ovat ihania, jos kaikki olisivat täydellisiä mä en jaksais sitäkään!!!!!!koska oon ite aika vammanen!!!!!!!(mielenterveys, diabetes jne. mutta kuitenkin=>menox vaan....)
kiitos vastauksestasi niskastakii ja menoksi.kaikki alkaa pikkuhiljaa kyllä mennä eteenpäin ;)
kiitos vastauksestasi ja kaikki alkaa pikkuhiljaa mennä eteen päin niskasta kiinni ja menoksi;)