Miten on mahdollista: kysymyksessä elatusapu velka jota ei enää peritä palkasta mutta jos omaisuuutta olisi niin siitä kylläkin. Mutta ihmettelyn aiheeni on se että tilattuani luottotiedosta maksuhäiriö rekisterin, kyseinen merkintä poistuu vuonna 2004, mutta ulosotossa kyseinen velka "killittelee" vuoteen 2007 ! Eli Onko kenelläkään tietoa onko tämä Espoon ulosottoviranomaisen oma tulkinta vai voiko asia olla niin että luottotietojen osalta olen puhdas mutta ulosotossa olisi kuitenkin samaan aikaan perittävää ?
luottotieto
ulosotto
111975
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Maksuhäiriömerkinnän rekisterissä kestoajalla ei ole mitään tekemistä itse ulosoton kestoon. Jopa maksuhäiriötön ihminen voi olla ulosotossa, esimerkiksi vakuutusmaksut ja sakot.
Että voisin teoriassa tehdä osamaksusopimuksia, koska he tarkastaa luottotiedot, mutta ulosotossa olisi samanaikaisesti asia vireillä ?
kyllä vaan...
Miksei elatusmaksuja enää peritä palkastasi?Onko tulosi niin heikot,ettei laki anna koskea palkkaan?
Eihän kyseiset velat vanhene!!!
lapsi jota elatusapu koski on jo useamman vuoden ollut yli 18v. eli elatusavut yht. n 20000 euroa eivät ole enää "aktiivisessa"perinnässä. ainoastaan jos omaisuutta olisi voisi siitä ulosmitata, ja sekin haitta poistuu parin vuoden päästä.
Milloin kyseinen "aktiivinen"periminen loppuu?
Onkos joku laki mikä määrää,milloin kaikki rästi elatusmaksut annetaan anteeksi,ja voi hankkia omaisuutta?
Ilmeisesti näin:
Kun huollettava lapsi on 18v, loppuu kunnan maksama elatusapu mikä on viisi vuotta perintäkelpoinen palkasta. Tämän jälkeen sitä voi periä ainoastaan omaisuudesta ja se aika mikä tuon em. viiden vuoden päälle tulee, että koko lysti on loppu on 3-5 vuotta. En ole ollut niin hirveän aktiivinen asian tiedustelun suhteen kun olen aina venkoillut työpaikkojen kanssa kun ulosottomies on meinannut palkkaan tarttua. Jos jollakin on asiasta varmempaa tietoa niin ilmoitelkaa.
velkaa ei voi periä palkasta. Ja se vanhenee tämän vuoden lopussa (ellei mitään ulosmittausta, esim. irtain, kiinteistö, kuolinpesäosuus, jotka voidaan vielä tämän jälkeen realisoida/myydä pakkohuutokaupalla), tämän vuoden lopussa vanhenee myös 96-98 erääntyneet elatusapuvelat, mutta niitä voi vielä periä palkasta.
eli mikä on se aika milloin ei enää omaisuuteenkaan kajota.
Ja onko esim auto suojatussa asemassa jos sillä harjoitetaan elinkeinoa ?
Velat ei vanhene koskaan tämän lain ollessa voimassa.Laki muutoksilla voidaan ainoastaan velkoja antaa anteeksi jatkossa.
Autosi ei ole turvassa,vaikka käytät elinkeinonharjoittamiseen.Sovitella voit velkoja ulosottomiehen kanssa ja näin pitää mahdollisesti autoasi TOISTAISEKSI tai kunnes olet paksanut joka sentin.
Joku varmastikkin yrittää kumota edellisen,mutta se ei ole mahdollista.Jotain faktaa pitää löytyä kumotakseen äskeisen,jota ei ole.Puhun vekojen vanhenemisestä,enkä sovitteluista.
Kyllä ne velat joskus vanhenee, ei tosin kaikki.
verot ja muut vastaavat julkisoikeudelliset saatavat viidessä vuodessa, mutta sitä en tiedä noista elatusmaksuista, mistä on ilmeisesti kysymys, milloin niiden perintä omaisuudesta lakkaa. Sen tiedän kuitenkin että yli viisi vuotta vanhoja elatusapurästejä ei enää palkasta peritä.