Onkohan olemassa mitään paikkaa mistä voisi harjoitella PHP-juttuja? En haluaisi ostaa palvelua tässä vaiheessa sitä varten. Onko PHP sit ainoa, jota voi käyttää MySQL:n kanssa. Haluaisin kokeilla päivitystyökalun tekoa ja vähän muutakin. En kyllä vielä osaa paljoakaan. Rohkea rokan syö.
MySQL ja php
Aloittelija
191991
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
voit käyttää sitä kantaa vaikka java-ohjelmien kanssa. Voit asentaa apachen webbipalvelimen ilmaiseksi netistä omalle koneelle ja asentaa siihen sitten phpn. Sitte vaan teet sivut ja testaat selaimella.
olen niin alussa, että mistä sit sen apachen saan ja kuin? Onko se vaikeaa?
windows apache php mysql=pirun hankala sotku
asenna www-palvelimeksi mielummin
1) IIS (tulee XP Pron mukana)
2) PWS (Win98 ym)
3) Xitami (ilimaanen)
niin pääset huomattavasti vähemmällä päänsäryllä.
Yksi vaihtoehto on hankkia lisäkovalevy tai tehdä tilaan nykyiseen about pari gigaa ja asentaa linux apache php mysql
koko paketin haet täältä! Ei tartte ihmetellä - on hyvät ohjeet - foorumi - hyvät linkit ja koko homma toimii!!
http://www.firepages.com.au/
Tästä koko paketti yhdellä kertaa - ei tarvii ihmetellä. Mukana tulee paljon muutakin myöhempiä kokeilujasi varten.
Asenna exe tiedosto koneellesi ja eikun kokeilemaan - aikaa menee pari minuuttia (on sitt kuinka peelo tahansa)
http://apache2triad.sourceforge.net/
Mä olen vielä tosi peelo.Täytyy yrittää vaikka epäilyttää hieman. En ole näitä aiemmin tehnyt.Voikohan tässä mokata jotakin kamalaa? Sitten voin vedota kyllä blondiuteeni.
Windows asennuksissa harvemmin voi epäonnistua - enemmän aikaa menee ja mokamahdollisuuksiakin on, jos käytät Linuskii - no se onkin sitten toinen juttu ja asennustavat erilaiset.
Saiteilla on yleisesti hyvät ohjeet ja neuvoakin saa kysyä .... tyhmiä kysymyksiä ei ole koskaan - korkeintaan tyhmiä vastauksia.
Noissa asennusexeissä on yleensä se hyvä puoli, että conffaavat mm. php:n ja mysql:n auttavasti yhteen, mikä aloittelijalle voi muuten olla ylivoimaista - ainakin aikaavievää.
No juu, blondiuteen voit toki aina vedota, mutt jospa aloittaisit "vetoamalla" blodin rohkeuteen ja alat rohkeesti asentaan ;-/ ... kyll se siitä
kiitos rohkaisusta. Taidan yrittää illalla asennella exe:ä. Olen minä onnistunut sotkemaan vaikka mitä ja millä...tosin aina on selvitty eteenpäin. Täältä olen saanut paljon apua ja ohjeita. Kaveripiirissäni ei kukaan muu harrasta näitä juttuja, joten olen aika itekseni näissä. Siellä keskustellaan enempi miehistä ja ripsiväreistä mikä on mukavaa sekin.
Edistyksellinen olet blondiksi, heh.
Niin, meistä riittää varmasti keskusteltavaa - josko niistä ripsiväreistäkin.
Ethän kuitenkaan uppoudu liikaa exen lumoihin ... niihin jos koukuttuu, niin siinä voi unohtua ne tärkeemmät aiheet.
Hei mut juu, tossa olis sulle vielä yks linkki (ettei valintasi mene liian helpoksi). Linkistä löytyy kaikkiin win masinoihin sopiva exe-versio. Rautalankaohjeitakin löytyy muutama kilo. Voisi olla kevyempi ja samalla helpompi versio jumpattavaksesi - ainakin näin alkuun.
http://www.appservnetwork.com/
eikun viisaasti valitsemaan, asentamaan .... niin ja sivuja duunimaan.
Nyt meni pasmat sekasin. Tässähän menee loppuviikko perehtyä minkä valitsee.
...yess ;-)
Niinpä. Arvaapa vaan mitä täällä juuri teen?
koska koneesi tuntuu vielä toimivan, sun täytyy siis laitella ripsiväriä ja jutella miehistä ;-)
Vietin siis illan koneen ääressä. Minun on vielä lueskeltava aiheesta lisää. Alkuun pääseminen tuntuu hankalalta. Ne ohjelmat kyllä ymmärrän. pääpiirteittäin mutta itse asiaan pääseminen vie ehkä tovin. Miehistä ja ripsiväreistä puhuminen on helpomapaa muttei näin kiehtovaa.
Onhan sekin tapa viettää iltansa - ripsivärit poskella koneen ääressä.... mihinköhän se vielä johtaa..
Lukemalla ja kokeilemalla oppii tekemään juu. Aikansa se tietenkin aina ottaa, mutta onhan se sitten kiva kun saa ihailla näkyvää aikaansaannostaan.
Tsempit vaan sulle!
Tää lähtee nyt lenkille koiran kans ja sitt takas koneen ääreen .... joskos sitä näkyvää sais syntymään tälle päivälle.
Lähden tästä kotia kohti...ja urheilemaan taas tietsikan kanssa. Nyt älä naura ja jos naurat niin älä ainakaan kerro sitä. Jos minulla on ilmaissivut (mtv3 tms), joilla ei ole PHP-tukea... niin pitääkö se hankkia että voi kokeilla noita juttuja? Väännätkö rautalangasta kiitos?
et tarvitse ilmaispalveluja tms, jos sulla on koneellasi em. heebelit asennettuna.
Pääset kokeilemaan kättesi töitä suoraan omalla koneellasi.
Mut jos sulla tulee vielä kymysyksiä, niin voit laittaa suoraan jippiin mailiini ([email protected]).
Huomaan ne sieltä paremmin.
Toimiiko tämä paketti selaimessani myös ilman internet yhteyttä. Eli pelkällä selaimella ja tämän PHP-tuen avulla???
vaikka puhelinverkkosovitin ja tcp/ip-protokolla jos sulla ei mitään verkkokomponentteja asennettu.
Nyt sulla pitäisi olla ns. loopback-laite käytössä
ip: 127.0.0.1
host-nimi: localhost
eli selaimeen
http://localhost/
tai
http://127.0.0.1/