Onko neuvoja lukutaktiikasta, kun pitäisi valmistautua pääsykokeisiin? Millä tavalla luit tai aiot itse lukea?
Mun on tarkoituksena lueskella ensin pääsykoekirja (300 s) ihan rauhassa läpi ja tehdä muistiinpanoja, aion käyttää aina yhden sivun omaksumiseen puolisen tuntia aikaa. Siinä vaiheessa ajattelin lukea n. 8 tuntia päivässä, mutta sen jälkeen otan rauhallisesti ja kerään voimia vanhaa kertaillen. Pääsykoe on ikävästi heti lakkiaisten jälkeen maanantaina, joten loppurutistus taitaa jäädä haaveeksi.
Mun on tarkoituksena lueskella ensin pääsykoekirja (300 s) ihan rauhassa läpi ja tehdä muistiinpanoja, aion käyttää aina yhden sivun omaksumiseen puolisen tuntia aikaa. Siinä vaiheessa ajattelin lukea n. 8 tuntia päivässä, mutta sen jälkeen otan rauhallisesti ja kerään voimia vanhaa kertaillen. Pääsykoe on ikävästi heti lakkiaisten jälkeen maanantaina, joten loppurutistus taitaa jäädä haaveeksi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mulla on luettavana 750 sivua eli kolme kirjaa. Eihän niitä ehdi tässä töiden ja muiden avoimen opintojen ohella lukee kun kerran. Teen muistiinpanoja, mietin asioita paljon, kun luen ja luen sitten vain muistiinpanot lähempänä pääsykoetta. Todennäköisesti puolet vain jää muistiin ja on säkästä kiinni, kysytäänkö kokeessa aiheista, jotka osaan. Mutta ensi vuonna todennäköisesti samat kirjat ja aion yrittää sitten uudestaan. Oli kirja, mikä tahansa, ainakin sisällysluettelo kantsii opetella ulkoa.
Suosittelen sinulle Jaakko Mäki-Petäjän "Kunnian kevät" ja Richard Palmerin "Brain Train" kirjoja. Ensimmäisessä kannustetaan ja autetaan miettimään tavoitteita sekä motivaatiota. Jälkimmäisessä paneudutaan opiskelutekniikoihin ja mitä hyötyä niistä on. Esitellään myös mm. CV:n tekemistä, erilaisia koetyyppejä, työhaastatteluita yms.
Mutta nythän unohdinkin itse vastata kysymykseesi. Eli aloitan lukemaan ensi viikolla pääsykokeisiin. Kirjoja on vain yksi (noin 300 sivua) ja käyn osapäiväisesti töissä, joten tavoitteeni on lukea noin 30 sivua päivässä. Ensimmäiset puoli tuntia käytän sivujen selailemiseen ja muistin virkistämiseen, sen jälkeen luen kirjaa kaksi ja puoli tuntia kunnes lopulta käytän tunnin harjoitusten/kaavioiden yms. tekemiseen. Ihmisen aivot eivät kestä suurempaa keskittymistä kuin vain 30-40 minuuttia, joten pidän puolen tunnin välein n. 5 minuutin teetaon (käyn vessassa yms.) ellen joudu "flow'hun" (ajantaju yms. katoaa kun on niin kiinnostunut ja keskittynyt tekstiin). Luultavasti luen kotona pääsykokeisiin, tosin ajattelin kokeilla myös lukemista kirjaston lukusalissa. Viikonloput pidän vapaata lukemisesta. Viimeiset viikot käytän asioiden kertaamiseen ja teen vanhoja pääsykokeita harjoittelumielellä. Jos lukeminen ei huvita juuri sillä hetkellä niin kannattaa olla vaihtoehtoja tarjolla jo valmiiksi, eli esimerkiksi voit tehdä listoja tai kaavioita.
Ajattelin myös aloittaa vanhan tapani, eli tehdä hieman pilatesta ja joogaa aina ennen lukemista ja viedä koiran ulos lukemisen jälkeen. Mieli virkistyy huomattavasti ihan yksinkertaisilla liikkeillä (esim. kissa-lehmä) ja keskittyminen parantuu huomattavasti kun jännitykset yms. on poissa kehosta. Itse olen tehnyt esimerkiksi ennen kokeita joskus kevyitä harjoitteluja, jolloin keho ei ole niin lukossa kokeessa ja aivotkin toimivat näin paremmin kun eivät ole "hälytystilassa". :-)
Pilates/jooga-kirjoja yms. löydät helposti kirjastoista ja kirjakaupoista jos kiinnostuit nyt omasta tekniikastani.
Mihin haet?
Sosiaalityöhön Helsingin Yliopistoon.
luin pari vuotta sitten valtsikan pääsykokeisiin. Luettavana oli kaksi kirjaa. Kävin tuolloin päätoimisesti töissä, ja aloitin lukemisen helmikuun lopulla (pääsykoe oli kesäkuun alussa). Luin lukusalissa lähes kaiken aikaa mitä töiltäni ehdin. Tyylini oli yksinkertainen; luin kirjan alusta loppuun, sitten luin seuraavan kirjan, sitten taas sen ensimmäisen.. kunnes tuli pääsykoe. Pääsin sisään.
Aloitan huomenna lukemaan psykaa. Kirjoja on kolme, yksi tilastomatikkaa, joka on minulle luultavasti vaikein, joten sitä saa varmasti päntätä tuplasti.
En käy töissä, joten aikaa lukemiseen löytyy. Ajattelin lukea kirjastossa ma-pe 10-16. Välissä tietysti kahvitauot. Viikonloput vapaata. Ehkä iltaisin voisi vielä tunnin verran lukea.
Aion lukea todella rauhassa, tehdä alleviivauksia ja kunnolliset muistiinpanot. En aio asettaa liian korkeita tavoitteita päiville, muuten tulee vaan epäonnistunut olo, jos ei pysykään aikataulussa.
Ensimmäiset kolme viikkoa luen kirjat taktiikalla yksi kirja per yksi viikko. Aloitan helpoimmasta, jotta saisin mahdollisimman positiivisen alun lukemiselle eikä paniikki heti iskisi. Sen jälkeen luen kirjoja luultavasti aika sekaisin, niin ettei tule mitään pitkiä taukoja jonkun kirjan kanssa.
Viikko ennen kokeita menee luultavasti muistiinpanojen lukemiseen.
Minä olen vielä toisessa koulussa opiskelemassa (alanvaihto mielessä) joten se vie ikävästi aikaa myös joten ei jää niin paljon aikaa lukemiselle kuin haluaisin.Onkohan minulla toivoa ollenkaan.Vai pitäisikö suoraan sanoa jo tässävaiheessa että haluan erota koulussa ja vaihtaa yliopiston puolelle?Kääk.
Kun silmäilin tässä ketjussa noita vastauksia, niin päällimmäisenä nousi mieleen että porukka tuntuu niin sanotusti lähinnä pänttäävän. Kukaan ei mielestäni painottanut pyrkimystä ymmärtää lukemaansa. Olkoonkin että tuo kuulostaa ehkä itsestään selvyydeltä, ei sitä näyttäisi kuitenkaan monelle olevan. Ilmeisesti lukio edelleenkin opettaa lähinnä pänttäämistä, ei asioiden ymmärtämistä.
Sanotaan että kirjoja on vaikka se kaksi ja aikaa on lukea pari kuukautta. Minä en näe mitään järkeä siinä, että lukee nuo kirjat läpi vaikka neljään kertaan tuossa ajassa, eli niin sanotusti pänttää mutta ei taida oikein ymmärtää mitä sitä oikein pänttää.
Yliopistossa tenttiin on normaalisti luettavan pari-kolme kirjaa ja tenttejä voi olla useampi sumassa. Ei tuolloin ole aikaa pänttäämiseen, vaan lukemansa pitää sisäistää, YMMÄRTÄÄ, suurin piirtein kertalukemisella. Ja vaikka olisikin aikaa, en oikein näe siinä mitään lisäarvoa, että lukee saman kirjan kerta toisensa jälkeen kannesta kanteen. Kerrata toki pitää/saa, mutta siihen riittävät muistiinpanot, sisällysluettelo, takakansitekstit, johdantoluku (jossa usein tiivistelmän kaltainen selitys kirjan sisällöstä) jne. Ulkoluku vain kuormittaa ja stressaa, ja toisaalta asiat eivät sillä tavalla painu mieleen - niitä ei siis ole ymmärretty. Hyvä tapa oppia uutta, on yrittää jollakin tavalla linkittää uudet asiat jo tuttuihin juttuihin, yhtymäkohtia kyllä aina löytyy. Oppimista on se, että löytää näitä yhtymäkohtia ja hahmottaa pienten ja suurempien kokonaisuuksien välisiä yhteyksiä ja liitoksia jne.
Tutkimusten mukaan ensimmäisestä lukukerrasta jää mieleen vain 40% aineistosta, joten on erittäin tärkeää käydä aineisto vielä kerran tai kaksi läpi ja kerrata kertauksen jälkeen. Myös testit jotka on tehty oppimisesta osoittavat tämän. Parasta on käyttää nopeaa lukutekniikkaa ainakin ensimmäisellä kerralla, sillä mahdollisuudet asioiden sisäistämiseen ovat ensimmäisellä kerralla ihan samat. Kertaus astuu tällöin peliin... Totta kai on tärkeä ymmärtää asia mistä kirjoitetaan, mutta kertaaminen auttaa pitämään jo opitut asiat mielessä. Niinpä pitäisi yrittää kerrata niin paljon kuin vain voi kuukausien ajan, jottei jo hallitut osa-alueet vain alkaisi tylsistymään.
Toki monet tutkijat myöntävät että osalle ihmisistä nopea silmäily ja tämän jälkeen alkava "pänttäys" eivät sovi, mutta useissa kirjoissa on olemassa sellaisia asioita joita kaikki opiskelijat eivät vain voi ymmärtää syystä tai toisesta. Tällöin on tärkeää edes muistaa se asia vaikkei sitä ymmärtäisikään. :-)
Joillekin aloille tosiaan riittää kun osaa perusasiat, kun niiden perusteella pystyy päättelemään suuren osan yksityiskohdista. Mutta koitapa pyrkiä vaikka lääkikseen sillä perusteella, että lukemansa pitää ymmärtää... Siis totta kai se punainen lanka on ymmärrettävä jos aikoo osata tai muistaa yhtään mitään, mutta pääsykokeissa vaaditaan nippelitietoa ja kuvatekstejä ja järkyttävät määrät "merkityksettömiä" yksityiskohtia. Galenoksen kertaaminen pelkästään itse tehtyjen muistiinpanojen perusteella on sulaa hulluutta, ellei kirjoita koko kirjaa uusiksi. Lääkikseen voi päästä myös sisäistämällä kaiken, mutta ainakin tälle luku-urakkansa kirjoitusten jälkeen aloittavalle abille se oli viime vuonna aivan liian kunnianhimoinen tavoite. Tällä kertaa olen ottanut opikseni ja pyrin ennen kaikkea muistamaan.
Siis varmasta eri ihmisten ja eri oppiaineiden välillä on eroja. Tottahan toki. Vaikutti vain siltä kun lueskeli noita ketjun viestejä, että useimmilla lukutekniikka on lähinnä sitä pänttäämistä. Ok, toki pääsykokeen tarkoitus on karsia ja silloin kai on aivan sama millä keinoilla (kunhan vaan on rehellinen) kokeen läpäisee.
Aloitin 2 viikkoa sitten lukemaan kauppatieteitä varten. Ensin aion lukea kaikki kirjat kertaalleen läpi (2 lukenut tähän mennessä) iltalukemisena sängyssä, ihan vaan tutustuakseni asioihin, käsitteisiin ja termistöön. Kun tuo perusperehtyminen on läpikäyty niin sitten aloitan varsinaisen luku-urakan.
Luen ja teen muistiinpanoja ma-pe klo 0900-1500 (kolmen vartin ruokatunti välissä). Tarkoituksena, että luen niin pitkään kunnes asia tuntuu olevan hallussa. Keväämmällä pidän 1-2 viikon lukutauon, jonka jälkeen aloitan kertaamisen n. 2-3 viikkoa ennen pääsykoetta.
Lähinnä olen huolissani siitä, että aloitan lukemisen liian aikaisin ja että ehdin jo tympääntyä koko aineistoon ja aiheeseen ennen pääsykoetta.
Erilaiset elämäntilanteet rytmittävät luonnollisesti myös pääsykokeisiin lukua. Itse käyn täysipäiväisesti töissä ja vapaa-ajalla luen huolella, tarpeeksi ja omalla aikataulullani. Mulla henk.koht. ei määrä muuta oppimista, vaan se, missä vaiheessa alan opettelemaan asioita. Pääsykokeisiin (kauppis) on ihan eri lukea kun tuleviin tentteihin - luonnollisesti, koska monivalintatehtävät tstaavat motivaation ja oppimisen lisäksi soveltavaa ymmärrystä, joten, jooo helpolla ei pääse. Onhan pääsykokeissa kysymyksessä tosiaan kilpailutilanne, kun hakioita on hemmetiksi ja suurinosa hakee vielä yhtä tosissaan kun itsekkin, niin toki sisäänpääsy lisää paineita alustavalle lukemisellekin.
mielestäni todella tärkeä pointti on se, että kun on ehtinyt käyttää esim. kaksi kuukautta aikaa pääsykoekirjojen lukemiseen ja on vaikkapa vajaa kuukausi aikaa jäljellä itse h-hetkeen, niin jos ja kun asiat alkavat olla jo suht hanskassa, ei saa alkaa miettimään, että "osaan jo kaikki, mitä turhia enää luen" ja jättää näin ollen lukemista paljon vähemmälle. tottakai taukoja täytyy pitää, mutta olen todennut, että ainakin itselläni kriittisin aika on n. kaksi viikkoa ennen koetta, jolloin lukemisen täytyy olla todella intensiivistä. toisaalta jokaisella on omat tapansa oppia asiat ja jokaisella alalla omat vaatimuksensa.
itse luin viime keväänä psykan pääsykokeisiin ja sain melkein täydet pisteet monivalintakysymyksistä. koko lukemisprosessin ajan pidin mielessäni, että kyseessä tosiaan on monivalintakoe ja siellä tarvitaan todella yksityskohtaista nippelitietoa. pyrin opettelmaan kaikki kirjat ulkoa ja samalla myös ymmärtämään asiat. kannattaa ottaa myös huomioon, että "ei se määrä vaan se laatu". eli jos luet kaikki kirjat kymmenen kertaa läpi, etkä ajattele asioita, ei silloin voi paljon osatakaan. itse tein joka kappaleesta A3-paperille kaikista asioista minp mapit, jotka opettelin hyvin, niissä tuli kattavasti kaikki asiat esille. jos opit asiat parhaiten visuaalisesti, suosittelen kyseistä tekniikkaa lämpimästi, vaikka työlästähän se on. tsemppiä ja lukuintoa kaikille!
ps. motivaatio on tärkeintä (ja sitä saa hyvin esim. siitä kun miettii kuinka paljon on kilpailijoita, jotka tulisi päihittää...=))!