*Pakistan*

habiibi

Kenelläkään omakohtaisia (tai lähipiirin) kokemuksia tästä maasta? Kaikki jutut erittäin tervetulleita.
Entäs Lahore?
Käsittääkseni Pakistaniin ei ole koskaan tehty mitään pakettimatkoja tai vastaavia -korjatkaa jos olen väärässä- joten miten sinne pääsisi?
Käsittääkseni myös islamin vaikutus Pakistanissa on aika tuntuva, tottako? Entä naisen asema Pakistanissa? Mielestäni he eivät käytä huntua, mutta...
Tietoni tästä maasta ovat aika heikot, joten kertokaapas te lisää:)

10

2838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • habiibi

      Eikö teistä kukaan ole koskaan käynyt Pakistanissa? Kertokaa nyt jotain omakohtaisia kokemuksia. Mulle olis tärkeetä saada kuulla.

      • aicha

        Moi habiibi. Mistä eritoten olet kiinnostunut?
        Nuo jotka jauhavat tuota iänikuista virttä "islamissa naisen asema on paha" eivät aina tiedä mistä puhuvat. Ensinnäkin erot ovat suuria alueellisesti ja myös siitä riippuen, mikä on perhetausta. Ne jotka puhuvat tästä naisten asemasta voisivat edes käydä islamilaisessa maassa ja seurata paikallisten naisten elämää.
        Huivin käyttö ei todellakaan kuvasta naisen asemaa, vaikka sitä voi käyttää myös alistamaankin - ottakaa huomioon länsimainen propaganda jonka suoltama kuva on näköjään kritiikittä kulkeutunut moneen päähän.
        Tunnen itse pakistanilaisia ja tulen käymään siellä varmasti tulevaisuudesa. Ei siellä ole vaarallista, Kashmiriin nyt tuskin kannattaa lähteä seikkailemaan. Ja tietenkin täytyy käyttää maalaisjärkeä - kaikissa maailman maissa on rikollisia. pakistanilaiset ovat ystävällisiä ja vieraanvaraisia. Keskiystävyys on siellä periaate.

        Ottakaa huomioon että kyseessä on tietysti myös erilainen kulttuuri. Silti ihmiset ympäri maailmaa eivät ole niin kauhean erilaisia. Olisi parempi myös pohtia sitä, minkälainen on länsimainen ihmiskäsitys nykyään ja miten se näkyy eri yhteiskunnissa. Tietenkin ainahan on mukavampi haukkua muita.


    • Pakistan

      Tunnen ihmisiä, jotka ovat käyneet Pakistanissa. En voi muuta sanoa kuin, että älä harkitse Pakistaniin menoa.

      • habiibi

        Hmm... kertoisitko hiukan tarkemmin?


      • Pakistan
        habiibi kirjoitti:

        Hmm... kertoisitko hiukan tarkemmin?

        Pakistanissa keskushallinnolla on suuria vaikeuksia pitää valtiota kasassa. Useat alueet eivät enää ole varsinaisesti keskushallinnon alaisuudessa (esim. Quettan ympäristö jne.), vaan alueita hallitsee paikallinen kyläpäällikko (parhaassa tapauksessa) tai rosvopäällikkö (huonoimmassa tapauksessa). Tämän takia maassa on ollut useita ulkomaalaisten kidnappauksia / katoamisia / ryöstöjä. Vrt. esim. toimittaja Perlen kidnappaus pari vuotta sitten ja sitä seurannut kurkun leikkaaminen (jonka kidnappaajat ystävällisesti olivat videoineet ja lähettivät vaimolle).

        Pakistanin tilannetta on havainnollisesti kuvannut Atlantic Monthly lehden toimittaja Robert D. Kaplan kirjassaan: "The Ends of the Earth: From Togo to Turkmenistan, From Iran to Cambodia - A Journey to the Frontiers of Anarchy" ks. myös saman kirjoittajan "Eastward to Tartary" ja "Soldiers of God".

        Tietenkin jos matkustaa vain Lahoreen tai Islamabadiin, niin tuskin tulee suurempia ongelmia.


    • sieltä meili ystävä

      Naisen asema siellä on kodin seinien sisäpuolella. Eivät kulje yksin ulkona,vain perheen jäsenen kanssa. Naiset käyttävät siellä huntua. Jos sinne menet niin älä pue paljastavia vaatteita.Miksi Pakistaniin olet menossa ?

      • habiibi

        Ensinnäkään en ole sanonut meneväni Pakistaniin, mistä niin siis päättelet? Olen kiinnostunut tietämään enemmän maasta, jossa eräs hyvä ystäväni asuu. Toki olen hänen kauttaan oppinutkin maasta, mutta haluan kuulla myös suomalaisten kokemuksia ja mielipiteitä Pakistanista.
        Pakistan on muslimivaltio (jossa myös hinduja ja kristittyjä), mutta ei saisi yleistää noin kuin yleistit. Islam ei joka paikassa tarkoita, ettäkö naisen asema olisi alistettu.


      • kunhan lueskelen
        habiibi kirjoitti:

        Ensinnäkään en ole sanonut meneväni Pakistaniin, mistä niin siis päättelet? Olen kiinnostunut tietämään enemmän maasta, jossa eräs hyvä ystäväni asuu. Toki olen hänen kauttaan oppinutkin maasta, mutta haluan kuulla myös suomalaisten kokemuksia ja mielipiteitä Pakistanista.
        Pakistan on muslimivaltio (jossa myös hinduja ja kristittyjä), mutta ei saisi yleistää noin kuin yleistit. Islam ei joka paikassa tarkoita, ettäkö naisen asema olisi alistettu.

        "joten miten sinne pääsisi? "

        :D


    • Pakistaniin pääsee monella eri tavalla.
      Lentäen, tai vaikka kävellen.

    • Anonyymi

      Itsemurhapommittaja iskenyt rukoushetkellä, kuolleita 25 ja loukkaantuneita ~ 120. Räjähteen kuljettajat järjestävät iskuja just näihin hetkiin, joissa on paljon ihmisiä. Meinasin vain sitä, että kristin uskonnossa ei ole joka hiton päivä niitä kokoontumisia suurella ihmis määrällä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      186
      8563
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4668
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4198
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3742
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3196
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2960
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2461
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2183
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2107
    Aihe