Joskus hämärinä iltoina takkatulen ääressä olen pohtinut miksi Suomessa holhotaan autoilijoita suolauksella ja tiukahkoilla nopeusrajoituksilla sekä muilla vastaavilla keinoilla. Mielestäni syy on tielläliikkujien asenteissa.
Itse syyllistyn ajoittain liikenteessä toisten kiusaamiseen ja ärsyynnyn helposti muiden töppöilyistä. Olen yrittänyt hillitä itseäni ja pyrkinyt huomioimaan muut tielläliikkujat paremmin. Kuinka ollakaan, bensan kulutus on pienentyt, tiukkoja tilanteita on harvemmin ja oma pinna ei määränpäähän päästyäni ole niin kireällä. Kaikki tämä asennemuutoksella.
Ehkäpä paljon puhuttavia nopeusrajoitusten alennuksia, suolausta ja taajamien kaiken maailman hidastetöyssyjä yms. ei tarvittaisi jos asenteet muuttuisivat joustavampaan suuntaan.
Postiivisena piirteenä olen muutamana iltana lenkkeillessäni huomannut, että osa autoilijoista antaa tietä jalkakäytävillä kulkeville ihmisille! Ja myös autolla liikkuessa tilaa annetaan muille aikaisempaa enemmän esimerkiksi monikaistaisilla teillä. Enää vain harvoin tapaa ihmisiä 'minä ensin' asenteella.
Luulen, että jos sama kehitys jatkuu liikenteestä tulee entistä turvallisempaa ja sujuvampaa. Voipa olla ettei tiukkoja nopeusrajoituksia enää tarvita.
Jatketaan samaan malliin!
Itse syyllistyn ajoittain liikenteessä toisten kiusaamiseen ja ärsyynnyn helposti muiden töppöilyistä. Olen yrittänyt hillitä itseäni ja pyrkinyt huomioimaan muut tielläliikkujat paremmin. Kuinka ollakaan, bensan kulutus on pienentyt, tiukkoja tilanteita on harvemmin ja oma pinna ei määränpäähän päästyäni ole niin kireällä. Kaikki tämä asennemuutoksella.
Ehkäpä paljon puhuttavia nopeusrajoitusten alennuksia, suolausta ja taajamien kaiken maailman hidastetöyssyjä yms. ei tarvittaisi jos asenteet muuttuisivat joustavampaan suuntaan.
Postiivisena piirteenä olen muutamana iltana lenkkeillessäni huomannut, että osa autoilijoista antaa tietä jalkakäytävillä kulkeville ihmisille! Ja myös autolla liikkuessa tilaa annetaan muille aikaisempaa enemmän esimerkiksi monikaistaisilla teillä. Enää vain harvoin tapaa ihmisiä 'minä ensin' asenteella.
Luulen, että jos sama kehitys jatkuu liikenteestä tulee entistä turvallisempaa ja sujuvampaa. Voipa olla ettei tiukkoja nopeusrajoituksia enää tarvita.
Jatketaan samaan malliin!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olet ihan oikeassa.
Olet harvinaisen oikeassa.. Ei voi muuta lisätä kuin että suolaus on raskaalle liikenteelle etelä-suomessa melkein välttämätön risteyksissä yms. Se on sen puolustus.
Tuosta suolauksesta. Jos etelän liikennesuorite ajetaan täysin suolattomalla tiellä, raskasliikenne kiilottaa risteysalueet peileiksi. Tuhannet lämmenneet rengasparit kiillottavat jään samoin kun levitetään voide suksenpohjaan. Tuolla maalla missä suolataan vähemmän huomaa selvästi ilmiön niillä tieosuuksila missä ajetaan paljon puutavarayhdistelmillä päivittäin.
Minua on aina kyrsinyt turha holhous. Tietenkin pitää olla pelisäännöt joissa pysytää, mutta liikenteen sujuvuus kärsii siitä kun ei osata lukea liikennettä vaan liikennesääntöjä, eikä huomioida toisia autoilijoita tai jalankulkijoita.
Moni autolomia harrastava tai työ-reissuja Saksassa ajava on nähnyt siellä selvästi juostavampaa liikennettä joka sujuu valehtelematta puolet rivakammin taajamissä kun täällä meillä.
Jo Hesassa luetaan paremmin liikennettä kun jossain sisämmaan kaupungissa...ollaan jopa kohteliaampia....kun ajetaan paljon opitaan.
Kuinka paljon raskasta liikennettä varten tehtävää suolausta voisi vähentää jos rekkoihin yleistyisi neli- tai useampipyöräveto? Taitaa telin kautta ollakin jo kahdeksanpyöräveto, mutta vielä muillekin pyörille?
Tekniset ratkaisut ovat jo olemassa esim. Zilit?
Miten noihin kärryihin saataisiin myös veto, edes liikkeellelähtöä helpottamaan (hydrauliikka?). Niillä painoilla ja jokapyörävedolla rekka ei yksinkertaisesti voi lyödä tyhjää tasamaalla?
Kallistahan se olisi, mutta turvallisuudelle ei lasketa hintaa.
Miettikää edes sekunti, ennen kun taas alatte huutaa valopääksi! Edelleen olen raideliikenteen tehostamisen kannalla.
Tuo asenne asia on loistava kannanotto!
Tuota liikenteen lukemista ja sitä kautta tehtävää ennakointia ei koskaan korosteta liikaa.
Jos vikurointi lisääntyy, niin suitsia kiristetään. Ei missään suunniteltaisi
mainitsemiasi toimenpiteitä, jos liikenne toimisi nykysäännöin ja olosuhtein.
Mutta kun ei toimi.
Liikenteessä on paljon kuskeja, joille muut tiellä liikkujat ovat vain turhia
hidasteita ja esteitä. Näiden kuskien mielestä jokaisen muun tulisi tehdä
kaikkensa, jotta juuri hän pääsisi etenemään juuri sitä vauhtia, kuin itse
haluaa. Usein tuo vauhti on selvästi päälle nopeusrajoitusnopeuden,
olosuhteista riippumatta. Näille asennevammaisille jokainen sääntöjä
noudattava on moralisti, ja heidän mielestään ainoa motiivi sääntöjen
noudattamiseen on muiden kouluttaminen. Terve asenne, eikö? Näiden
kuskien olemassaolo näkyy valitettavasti myös onnettomuustilastoissa.
Osa on eksynyt näille keskustelupalstoillekin. Huomaamme kaikki, miten
"pitävin" argumentein he perustelevat käyttäytymisensä oikeutusta.
Asennemuutosta tarvitaan. Valitettavasti se monen kohdalla tarkoittaa
sitä, että itsetunto pitäisi saada edes jollekin tasolle. Ei ihan helposti
toteutettu. Helpompaa on kiristää sääntöjä ja mm. tehdä noita töyssyjä.
Niiden toivotaan saavan höyrypäisimpienkin käyttäytymiseen edes jotain
järkeä. Joissain tapauksissa ehkä onnistuu, mutta joissain potkitaan
vasten tutkainta.
Mielestäni maantieajossa on tapahtunut jotain edistystä viimevuosina. Joulu ja Juhannusliikenteessä kuolleiden määrä on vähentynyt ja ihmiset ovat oppineet ajamaan jonoissa. Sen sijaan taajamissa vallitsee välillä melkoiset viidakon lait. Tavallisilla työmatka ja kauppareissu kuskeilla näkyy vähän hämärtyneen liikennesääntöjen merkitys.
En näe yhtäläisyyttä nopeusrajoitusten ja autoilijoiden asenteen välillä. Nopeusrajoituksia on muuallakin kuin Suomessa, esimerkiksi Ruotsissa on alhaisemmat rajoitukset kuin Suomessa vaikka liikennekuri ja -asenteet ovat kohdallaan.
Saksassakin on nopeusrajoituksia, autobahnaa jolla saa ajaa yli 120 kmh ei loppujen lopuksi niin hirveästi ole. Ajonopeuksia valvotaan Saksassa huomattavasti enemmän kuin Suomessa.
Hidastetöyssyistä olen samaa mieltä, niitä ei tarvittaisi eikä niitä rakennettaisi mikäli asenteet olisivat kohdallaan, eli rajoituksia noudatettaisi myös ilman pakkoa.
Suolaus palvelee lähinnä raskaan liikenteen etuja, eihän kura ja loska siellä korkealla rekan nupissa häiritse.
Mitähän tarkoitit sillä, että "olen muutamana iltana lenkkeillessäni huomannut, että osa autoilijoista antaa tietä jalkakäytävillä kulkeville ihmisille"? Se nyt vielä puuttuisi, että jalkakäytävälläkin pitäisi pelätä jäävänsä auton alle.
En ole samaa mieltä siinä että liikenteessämme näkyisi merkkejä paremmasta. Valitettavasti. Kevyttä liikennettä ei edelleenkään notereerata ollenkaan (vrt. Ruotsi, Saksa, yms.). Kolmion takaa poukataan surutta eteen, esimerkiksi kiertoliittymissä. Liikennevaloissa menee selvillä punaisilla vielä 3-4 autoa, jotka parhaimmillaan jäävät tukkimaan risteyksn niin että kukaan ei pääse etenemään. Maanteillä näkee jatkuvasti hiuksianostattavia ohituksia,...
tarkoittaako tuo alhaisemmat rajoitukset sitä, että siellä on löyhemmät rajoitukset. käsittääkseni ruotsissa on 110 km/h:n rajoitukset niillä alueilla, missa suomessa on 100 ja 90 siellä missä suomessa 80. näin meillä ainakin täällä torniojoen tietämillä.
minäkin olen sitä mieltä, että jos sitä suolaa pitää kylvää, niin laitetaan sitä jyrkkiin mäkiin juuri raskaan kaluston avuksi. muuten sitä ei sitte tarvis. tarvittaisiin vain asenne muutos. ihmisten pitäisi vain käsittää, että talvella ei voi ajaa niin kuin kesällä.
Olen kolmekymppiseksi vartuttuani jalostunut siihen ajatukseen, että liikenteessä suoriutuu huomattavasti vähemmin perkelein ottamalla vähän rennommin.
Hidastepomput ja kuulaalla talvisäällä suolaukset ynnä muut ovat itsenikin ajaneet raivon partaalle ajoittain. Sitten sitä peesataan toisen perseessä kiinni ja ohitellaan miten sattuu (tarkemmin ajatellen) jne..
Vaikka ihan aina en osaakaan käyttäytyä liikenteessä asiallisesti, yritän ainakin. Ja olen pyrkinyt nykyään ajattelemaan jonkun muun toilailuista, että siinä on kuski, jolla ei nyt muutenkaan mene ihan hyvin. Itse nimittäin alan hillumaan liikenteessä, kun pinna on muutenkin kireällä. Niin varmaan muutkin tekevät. Liikenne on oiva mielenrauhan mittari. Tasapainoisessa mielentilassa ei ole mitään tarvetta alkaa kiroilemaan ratin takana niin, että pyyhkimet pitäisi olla sisäpuolellakin.