Kattotelineet ääntelee

Tapsa

Onko yleistä, että kattotelineet pitää vinkuvaa
ääntä 70 km/h nopeudesta ylöspäin? Ääni on jatkuva
ja erittäin ärsyttävä. Auto on farkku, jossa
kattokaiteet ja telineet Mont Blancin lukittavat
yleismallit. Tietääkö joku keinoa, millä tuosta
pääsisi?

6

5506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Letukka

      Ei yleistä muttei harvinaistakaan. Saattaa auttaa jos siirtää telineiden paikkaa.

    • MOK

      yhdet "tarviketelineet" kerranvanhaan. Katon yli menevä tanko oli alapuolelta auki (n. 0,5 cm:n rako), jotta kiinnitysjalkojen paikkaa pystyi liikuttamaan eri levyisiä autoja varten. Ne telineet vihelsi ajaessa aivan jumalattomasti. Ääni lakkasi kun teippasin sen raon umpeen.

      Ettei siellä sinunkin telineissä olisi pienellä matkalla tangon päissä samanlaista "säätörakoa". Nykyisen kulkuneuvovanhukseni telineiden asennuspaketissa oli pätkät muovilistaa juuri noiden rakojen tukkimista varten.

      • Tapsa

        samanlainen rako on näissäkin, pitääkin kokeilla
        teippaamista tässä viikonloppuna. Kiitos vinkistä!


      • Anonyymi

        Se on totta, että ne raot aiheuttavat meteliä (vihellystä) kun ne on auki, joten teippaus auttaa ettei tuo huilu ääntele.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on totta, että ne raot aiheuttavat meteliä (vihellystä) kun ne on auki, joten teippaus auttaa ettei tuo huilu ääntele.

        Hienoa kun nostat vuoden 2004 ketjun vakuuttaaksesi, että joku on antanut mahdollisesti hyvän vinkin.


    • ;-)

      Mikset yksinkertaisesti ota niitä pois, kun et tarvitse. Ei ne peräkontissa ulise.
      Katolla voit koittaa siirtää niitä hieman eteen tai taakse. Se saattaa hiljentää ne. Ja eihän telineet koske antenniin?.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2293
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      989
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      850
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      821
    8. 36
      776
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      775
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe