Kattotelineet ääntelee

Tapsa

Onko yleistä, että kattotelineet pitää vinkuvaa
ääntä 70 km/h nopeudesta ylöspäin? Ääni on jatkuva
ja erittäin ärsyttävä. Auto on farkku, jossa
kattokaiteet ja telineet Mont Blancin lukittavat
yleismallit. Tietääkö joku keinoa, millä tuosta
pääsisi?

6

6358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Letukka

      Ei yleistä muttei harvinaistakaan. Saattaa auttaa jos siirtää telineiden paikkaa.

    • MOK

      yhdet "tarviketelineet" kerranvanhaan. Katon yli menevä tanko oli alapuolelta auki (n. 0,5 cm:n rako), jotta kiinnitysjalkojen paikkaa pystyi liikuttamaan eri levyisiä autoja varten. Ne telineet vihelsi ajaessa aivan jumalattomasti. Ääni lakkasi kun teippasin sen raon umpeen.

      Ettei siellä sinunkin telineissä olisi pienellä matkalla tangon päissä samanlaista "säätörakoa". Nykyisen kulkuneuvovanhukseni telineiden asennuspaketissa oli pätkät muovilistaa juuri noiden rakojen tukkimista varten.

      • Tapsa

        samanlainen rako on näissäkin, pitääkin kokeilla
        teippaamista tässä viikonloppuna. Kiitos vinkistä!


      • Anonyymi

        Se on totta, että ne raot aiheuttavat meteliä (vihellystä) kun ne on auki, joten teippaus auttaa ettei tuo huilu ääntele.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on totta, että ne raot aiheuttavat meteliä (vihellystä) kun ne on auki, joten teippaus auttaa ettei tuo huilu ääntele.

        Hienoa kun nostat vuoden 2004 ketjun vakuuttaaksesi, että joku on antanut mahdollisesti hyvän vinkin.


    • ;-)

      Mikset yksinkertaisesti ota niitä pois, kun et tarvitse. Ei ne peräkontissa ulise.
      Katolla voit koittaa siirtää niitä hieman eteen tai taakse. Se saattaa hiljentää ne. Ja eihän telineet koske antenniin?.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3444
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2648
    3. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2595
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2567
    5. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      120
      2251
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      391
      1102
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      47
      971
    9. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      888
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      830
    Aihe