Perkele!
Kuka saatanan hintti täällä mollaa juutalaisia? Israel tuhansia vuosia vanha valtio joka kuitenkin hajotettiin joko islamilaisten sikakoirien tai Berlusconin esi-isien toimesta
(valitettavasti en ole varma). Ja nyt sitten kaikki inisee että palestiinalaiset muka omistaisivat asumisoikeuden Israelin maahan! Palestiinalaiset ovat pelkkiä pakolaisia ja terroristeja joilta meni koti arabivaltioiden hyökätessä (rikollisesti) Israeliin. Heidän ainoa tavoitteensa on juutalaisten täydellinen joukkotuho, mitä he eivät tietenkään itse halua tunnustaa vaan esiintyvät ikäänkuin haluaisivat rauhaa!? Israelilaisten pitäisi tietenkin lopettaa kostoiskujen teko (silloin maailma ehkä huomaisi miten helposti hamas ja kumppanit keksivät tekosyitä hyökkäyksiinsä). Eikö itsenäisellä valtiolla ole oikeutta puolustautua terroristeja vastaan? Mitähän jos (en halua väittää että somalit tekisivät ikinä mitään moista, tämä on vain esimerkki) somalit alkaisivat samanlaisen itsemurhapommitusten aallon Suomessa kuin palestiinalaiset Israelissa? Silloin minä vaatisin Suomea heille kotimaaksi ja tietenkin myös itsehallintoa. Vastatkaa ja perustelkaa vastauksenne. Jos vastausta ei kuulu oletan ilman muuta että olette tietämättömiä juutalaisvihaajia.
Ahmed Yassin Mohammed nuorempi
Kuka saatanan hintti täällä mollaa juutalaisia? Israel tuhansia vuosia vanha valtio joka kuitenkin hajotettiin joko islamilaisten sikakoirien tai Berlusconin esi-isien toimesta
(valitettavasti en ole varma). Ja nyt sitten kaikki inisee että palestiinalaiset muka omistaisivat asumisoikeuden Israelin maahan! Palestiinalaiset ovat pelkkiä pakolaisia ja terroristeja joilta meni koti arabivaltioiden hyökätessä (rikollisesti) Israeliin. Heidän ainoa tavoitteensa on juutalaisten täydellinen joukkotuho, mitä he eivät tietenkään itse halua tunnustaa vaan esiintyvät ikäänkuin haluaisivat rauhaa!? Israelilaisten pitäisi tietenkin lopettaa kostoiskujen teko (silloin maailma ehkä huomaisi miten helposti hamas ja kumppanit keksivät tekosyitä hyökkäyksiinsä). Eikö itsenäisellä valtiolla ole oikeutta puolustautua terroristeja vastaan? Mitähän jos (en halua väittää että somalit tekisivät ikinä mitään moista, tämä on vain esimerkki) somalit alkaisivat samanlaisen itsemurhapommitusten aallon Suomessa kuin palestiinalaiset Israelissa? Silloin minä vaatisin Suomea heille kotimaaksi ja tietenkin myös itsehallintoa. Vastatkaa ja perustelkaa vastauksenne. Jos vastausta ei kuulu oletan ilman muuta että olette tietämättömiä juutalaisvihaajia.
Ahmed Yassin Mohammed nuorempi
Vastaukset 10
Vanhimmat
KEITÄ JUUTALAISET OVAT?
Seuraava teksti on Robert Wiltonin vuonna 1920 ensimmäistä kertaa ilmestyneestä "Romanovien viimeiset päivät -kuinka tsaari Nikolai II ja hänen perheensä murhattiin" -kirjan suomentajan, Tabernaculum Dei Ry.:n Jakim Boorin kirjoittamasta esipuheesta otettuja lainauksia. Esipuhe ei esiinny tässä kokonaisuudessaan, mutta asioita ei silti ole irrotettu yhteyksistään.
Venäjällä asui vallankumouksen aikoihin noin seitsemän miljoonaa juutalaista. Mistä he olivat tulleet Venäjälle? Heti toisen maailmansodan jälkeen juutalaiset perustivat Palestiinaan oman valtionsa Israelin. Tämän oli mahdollistanut YK:n vuoden 1947 päätös jakaa Palestiina juutalaisten ja arabien kesken. Israelin luomista juutalaiset perustelivat "paluulla kotimaahansa". Moni - varsinkin kristitty - uskoi tämän ja siitä tulikin vuosikymmeniksi eräänlainen oppi:
Natsien vainot kärsinyt kansa pääsi vihdoinkin palaamaan kotimaahansa. Palestiinassa vuosisatoja asunut seemiläinen kansa - palestiinalaiset - joutui luopumaan kotimaastaan tämän toisen kansan hyväksi. Tähän YK:n päätökseen olivat vaikuttaneet eniten USA:n ja Euroopan kristityt, jotka mielsivät juutalaiset muinaisten heprealaisten jälkeläisiksi ja siten tavallaan oikeutetuiksi muuttamaan Palestiinaan. Ja tätä käsitystä juutalaiset itse voimakkaasti tukivat.
Onko Palestiina nykyajan juutalaisten esi-isien kotimaa? Olivatko Venäjän juutalaiset roomalaisten Palestiinasta karkoittamien juutalaisten jälkeläisiä?
Nykyinen historiantutkimus vastaa tähän kysymykseen selvästi: Venäjän juutalaiset ja suurin osa koko maailman juutalaisista eivät polveudu Palestiinan juutalaisista vaan mahtavasta kasaarikansasta, joka käännytettiin juutalaisuuteen noin vuonnna 740 jkr. Ilman kasaarikansan kääntymistä juutalaisuuteen nykyisin tuskin olisi minkäänlaista juutalaisuutta tai ainakin juutalaisten määrä olisi kovin vähäinen. Tätä tosiasiaa juutalaisten historiasta eivät historian oppikirjat eivätkä tietosanakirjat juuri mainitse, paitsi juutalaisten omat teokset ja jotkut poikkeukset. Miksi? Jos tämä tieto olisi julkistettu ennen YK:n yleiskokousta vuoden 1947 lopulla, ei Palestiinaa olisi varmastikaan jaettu eikä Israelin valtiota olisi syntynyt. Mainittakoon että YK:n päättämää Palestiinan jakoa ei olisi myöskään syntynyt ilman massiivista lahjonta ja painostuskampanjaaa. Vielä viikkoa ennen ratkaisevaa äänestystä Palestiinan jaolle ei löytynyt tarpeeksi puolustavia ääniä. Mutta viikon sisällä seuraavat valtiot alistuivat muuttamaan kantansa jaon vastustajista jaon puolustajiksi: Belgia, Ranska, Hollanti, Luxemburg, Uusi-Seelanti, Paraguay, Filippiinit ja Haiti. Näin saatiin jakoa kannattamaan vaadittu kaksi kolmasosaa YK:n edustajista (New York Times 26.-30.11.1947).
KASAARIT
Otavan suuri ensyklopedia vuodelta 1982 on niitä harvoja suomenkielisiä tietosanakirjoja, jotka uskaltavat vihjaista kasaareihin Venäjän juutalaisten esi-isinä: "kasaarit, turkk. kansa, jonka luomaan suurvaltaan keskiajan alkupuolella kuului suuri osa et. ja it. Venäjää. Kasaarien valta oli mahtavimmillaan 700-luvulta alkaen. Eräiden käsitysten mukaan suuri osa ns. itäjuutalaisista polveutuu kasaareista."
Kasaarien yllättävää häviämistä historian lehdiltä kuvaa Benjamin Freedman (itsekin kasaarien jälkeläinen) kirjassaan "The Truth about Khazars" (New York, 1954) seuraavasti:
"Vuonna 1948 luennoin Pentagonissa Washingtonissa suurelle joukolle korkeita USA:n upseereita, jotka pääosin kuuluivat sotilastiedustelun G 2 osastoon, räjähdysherkästä geopoliittisesta tilanteesta Itä-Euroopassa ja Lähi-Idässä. Silloin kuten nytkin tämä alue oli potentiaalinen uhka maailmanrauhalle ja tämän kansan (amerikkalaisten, suom. huom.) turvallisuudelle. Selitin heille täydellisesti kasaarien sekä kasaarien kuningaskunnan alkuperän. Tiesin silloin kuten nytkin, että ilman selvää ja laajaa tietoa tästä aiheesta ei ole mahdollista ymmärtää tai arvioida oikein mitä on tapahtunut maailmassa vuoden 1917 jälkeen eli Venäjän bolshevikkivallankumouksen jälkeen. Se on "avain" tähän ongelmaan.
Puheeni johtopäätökseen reagoi eräs hyvin valpas everstiluutnantti, joka kertoi olevansa yhden USA:n suurimman ja tieteellisesti arvostetuimman korkeakoulun historian osaston rehtori. Hän oli opettanut historiaa 16 vuotta. Hänet oli juuri kutsuttu Washingtoniin sotilastehtäviin. Hämmästyksekseni hän kertoi, ettei hän ollut koko historianopettajan uransa aikana kuullut sanaa 'kasaari', ja kuuli sen nyt ensimmäisen kerran.
Tämä antaa jonkinlaisen kuvan - rakas tohtori Goldstein (jolle kirja oli omistettu, suom. huom.) - siitä, kuinka onnistuneesti tämä mysteerinen salainen valta oli onnistunut juonessaan pyyhkiä pois kasaarien ja kasaari-kuningaskunnan alkuperä ja historia, jotta maailmalta ja etenkin kristityiltä salattaisiin niin sanottujen 'Itä-Euroopan juutalaisten´ todellinen alkuperä ja historia."
Benjamin Freedman syyttää siis kirjassaan heimoveljiään kasaarialkuperänsä tahallisesta salaamisesta, jotta nämä saisivat kristityt uskomaan, että heidän alkuperäinen kotimaansa olisi Palestiina, vaikka se todellisuudessa onkin jossain Keski-Aasiassa. Benjamin Freedman kääntyi heimoveljiään vastaan ja käytti suuren osan omaisuudestaan tiedottamiseen juutalaisten kasaarialkuperästä. Hän ei hyväksynyt, että kasaarit käyttivät itsestään nimitystä "juutalainen", vaan nimitti heitä "niin sanotuiksi juutalaisiksi" ("self-styled jews"). Freedman piti Israelin perustamista kaikkien aikojen pahimpana kansainvälisenä rikoksena.
Kasaarit olivat turkkilais-mongolidinen kansa, joka oli sukua hunneille. Kasaarit olivat kovasti mieltyneitä sotimiseen ja sen seurauksena Aasian muut kansat ajoivat kasaarit länteen. Kasaarit valtasivat ajanlaskumme ensimmäisinä vuosisatoina suuren alueen Mustanmeren ja Kaspian meren pohjoispuolelta eli Etelä-Venäjältä. Sinne he perustivat suurvallan alistettuaan alueen 25 maanviljelystä harrastavaa kansaa. Valtakunta oli mahtavimmillaan 700- ja 800-luvuilla, jolloin se oli kiistatta Euroopan mahtavin valtio. Noin 1000 jkr. venäläiset voittivat kasaarit, jolloin osa kasaariylimystöstä pakeni Eurooppaan, lähinnä Unkariin ja Espanjaan. Mutta varsinainen monimiljoonainen kansa jäi paikalleen ja tästä muodostui Itä-Euroopan ja Etelä-Venäjän kasaariväestö, joka käsitti 1900-luvun alussa noin yksitoista miljoonaa ihmistä.
Juutalaisen tietosanakirjan mukaan kasaarit olivat ryöstelyyn taipuvainen ja hyvin kostonhimoinen kansa. Juutalainen tietosanakirja myöntää myös ns. itäjuutalaisten (ashkenasim) polveutuvan kasaareista.
Juutalaisen historiantutkijan Arthur Koestlerin mukaan kasaarit olivat raakoja ja likaisia, eivätkä esim. puhdistautuneet ulostamisen ja virtsaamisen jälkeen, eivätkä koskaan vaihtaneet alusvaatteita, vaan antoivat niiden mädäntyä riekaleiksi. Kasaarien uskontona oli fallos-kultti eli siittimen palvonta. Noin vuonna 740 jkr. kasaarikuningas Bulan kyllästyi kansansa barbaareihin tapoihin ja kutsui maahan edustajia kolmesta sen ajan pääuskonnosta eli islamista, kristinuskosta ja talmudismista, jota viimeksi mainittua on myöhemmin alettu kutsua juutalaisuudeksi.
Vallanhimoinen kuningas Bulan mieltyi talmudismiin, jonka harjoittajat saisivat Messiaan tullessa haltuunsa kaikkien kansojen rikkaudet ja kaikki kansat orjikseen. Talmudismista tehtiin kasaarivaltakunnan virallinen uskonto. Babyloniasta kutsuttiin rabbiineja, jotka perustivat kouluja Talmud-opetusta varten. Koko kasaarikansa mukaan luettuna jäännökset kasaareihin sulautuneista kansoista käännytettiin nopeasti talmudismiin, ja fallos-kultti kiellettiin.
Kasaarivaltakunnan jälkeläiset muodostivat myöhemmin Itä-Euroopan ja Etelä-Venäjän yksitoistamiljoonaisen jiddishiä puhuvan juutalaisväestön, jonka uskonto pohjautui Talmudiin. Jiddish on kasaarien kieli, joka on ottanut kirjaimiston heprean kielestä ja paljon lainasanoja muista kielistä, etenkin saksasta. Termi "juutalaissaksa" on väärä kuvaus jiddishistä, sillä vaikka jiddish sisältääkin lainasanoja saksasta, se ei ole germaaninen vaan turkkilainen kieli. Suuri osa kasaariväestöstä muutti Länsi-Eurooppaan ja Pohjois-Amerikkaan. Nämä ns. ashkenasim-juutalaiset polveutuvat suoraan kasaareista, ja ns. sefardijuutalaiset osittain Espanjaan muuttaneista kasaareista ja osittain Espanjaan muuttaneista Palestiinan juutalaisista. Historiallinen tosiasia on, että kasaareista polveutuu nykyään yli 90% maailman juutalaisväestöstä. Lisäksi kasaarit ovat sulauttaneet sefardijuutalaiset itseensä, joten luontevaa on puhua kasaareista, kun puhutaan siitä kansasta, joka käyttää itsestään ilmaisua "juutalaiset". Tässä tekstissä käytän "kasaari" ja "juutalainen" -sanoja synonyymeinä.
Tsaarinvalta oli uhka Venäjän kasaareille, ja kasaarit olivat uhka tsaarinvallalle. Tsaarit eivät päästäneet kasaareita hallitsemaan kauppaa ja pankkitoimintaa, kuten kasaarit olivat tehneet monissa muissa maissa. Kasaareilla oli rajoitetut alueet, missä he saivat asua. Kasaarien ja muun väestön välillä oli jatkuvia kahnauksia, jotka johtuivat useinmiten siitä, että kasaarit taitavina keinottelijoina saivat haltuunsa venäläisten maatiloja ja lisäksi he raunioittivat monia tiloja häikäilemättömällä koronkiskonnalla. Usein puhkesi pogromeja -- juutalaisvainoja -- joissa kasaareja raa'asti surmattiin.
Kasaariaktivistit ryhtyivät jo varhain käyttämään murhia poliittisessa taistelussaan. Kristityn murhaaminen oli Talmudin mukaan sallittua ja jopa hyvä teko. Monet tsaarit joutuivat murhayritysten kohteeksi, mikä lisäsi poliisitoimia kasaareja vastaan. Kasaarit onnistuivat murhaamaan tsaari Aleksanteri II:n vuonna 1881. Kasaarien johtama sosialistisen vallankumouspuolueen terroristisiipi murhasi vuosien 1901-1906 välillä kuusi ministeriä. Tällainen poliittisen väkivallan käyttö oli tuntematonta venäläisille. Se oli puhdas kasaariperinne, joka myöhemmin vallankumouksessa sai hirvittävät mittasuhteet.
Aleksanteri II:n murhalla oli ratkaiseva vaikutus tsaarinvallan ja juutalaisten - eli siis kasaarien - suhteisiin. Murhan jälkeen esiintyi kaikkialla Venäjällä juutalaisvastaisia mielenosoituksia. Tsaarin virkakoneisto muutti siihen asti varsin lempeää suhtautumistaan juutalaisiin. Säädettiin ns. toukokuun lait, jotka rajoittivat mm. juutalaisten muutto-oikeuksia ja oikeuksia opiskella yliopistoissa. Juutalaisia oli enemmän kouluissa kuin venäläisiä suhteessa väestön kokoon, mutta nyt heille määrättiin asukaslukua vastaavat kiintiöt korkeakouluihin. Juutalaisten oikeutta riistää venäläisiä talonpoikia ja myös muuta juutalaisten liiketoimintaa rajoitettiin. Toukokuun laeista vuonna 1882 alkoi tsaarinvallan ja juutalaisten välinen taistelu, joka päättyi lokakuun vallankumoukseen. Tästä lähtien juutalaiset kaikissa maissa toimivat tsaarin Venäjää vastaan. Rotschildin pankkidynastia julisti sodan tsaarille. Se kieltäytyi antamasta lainoja ja ryhtyi rahoittamaan ulkomaisia tsaarinvastaisia vallankumousryhmiä. Lopulta kasaarit onnistuivat organisoimaan vallankaappauksen Venäjällä. Lokakuun 1917 vallankaappaus oli 100% kasaarien operaatio, mikä tosin hämättiin kasaarien K. Marxin ja V. Leninin tätä kaappausta varten luomilla teorioilla. Historiallinen totuus on, että kasaarit suunnittelivat, rahoittivat ja toteuttivat vallankaappauksen. Leninin johtama sadan juutalaisen ydinjoukko harjoitteli vallankaappausta Sveitsin lomahotelleissa ennen saapumistaan sinetöidyssä junassa Venäjälle. Juutalaiset pankit rahoittivat vallankaappauksen.
Kasaarien johtamat bolshevikit murhasivat Venäjän vallankaappauksen ensimmäisinä vuosina virallisten lähteiden mukaan seuraavat määrät ihmisiä (lisäksi kymmeniä tuhansia siirrettiin keskitysleireille ja pidettiin panttivankeina):
tsaariperhe (seitsemän kristittyä)
28 piispaa ja arkkipiispaa
6 775 pappia
6 575 opettajaa
8 800 lääkäriä
54 850 upseeria
260 000 sotilasta
150 000 poliisia
48 000 santarmia
355 250 älymystön edustajaa
198 000 työläistä
915 000 talonpoikaa
Murhien syyksi riitti leima "luokkavihollinen" tai "vastavallankumouksellinen", mutta todellisuudessa venäläinen eliitti tuhottiin, jotta venäläiset eivät kykenisi tekemään vastavallankumousta kasaareita vastaan. Kasaarit olivat kuitenkin pieni vähemmistö Venäjällä ja riski paljastua poistettiin murhaamalla venäläinen sivistyneistö.
Kasaarien historian ja todellisen luonteen tunteminen on "avain" vuoden 1917 jälkeisen maailmanhistorian ymmärtämiselle, kuten Benjamin Freedman esittää. Tsaarin ja keisarillisen perheen murha oli vain jatkoa kasaarien perinteelle käyttää murhaa poliittisten tavoitteidensa saavuttamiseen.
Liitteessä C olevat luettelot tsaariperheen murhan aikana bolshevikkipuolueeseen kuuluneista ja neuvostohallinnossa toimineista henkilöistä korostavat juutalaisten ratkaisevaa osuutta puolueessa ja hallinnossa. Wilton laati luettelot virallisten raporttien ja alkuperäisten asiakirjojen pohjalta. Ne ilmestyivät ensiksi Wiltonin kirjan ranskankielisessä painoksessa, joka ilmestyi Pariisissa vuonna 1921 Les Derniers Jours de Romanoffs -nimisenä.
"Olen tehnyt kaiken voitavani toimiakseni puolueettomana kronikoitsijana", Wilton kirjoitti Les Derniers Jours des Romanoffs -teoksen esipuheessa. "Jotta en altistuisi ennakkoluulo-syytteille, esitän luettelon (bolshevikkipuolueen) keskuskomitean, erikoiskomission (Tsekan eli salaisen poliisin) ja komissaarien neuvoston jäsenistä, jotka toimivat mainituissa elimissä keisariperheen murhan aikaan."
Keskuskomitean 62 jäsentä olivat viisi venäläistä, yksi ukrainalainen, kuusi latvialaista, kaksi saksalaista, yksi tsekki, kaksi armenialaista kolme georgialaista, yksi karaililainen (juutalainen lahko) ja 41 juutalaista. Moskovan erikoiskomission (Tsekan tai Vetshekan) muodosti 36 jäsentä, joita olivat yksi saksalainen, yksi puolalainen, yksi armenialainen, kaksi venäläistä, kahdeksan latvialaista ja 23 juutalaista. Kansankomissaarien neuvostoon (neuvostohallitukseen) kuului kaksi armenialaista, kolme venäläistä ja 17 juutalaista. Neuvostolehdistöstä saatujen tietojen mukaan bolshevikkivaltion 556 tärkeästävirkailijasta, yllä mainitut mukaan luettuina, vuosina 1918-1919 oli 17 venäläisiä, kaksi ukrainalaisia, 11 armenialaisia, 35 latvialaisia, 15 saksalaisia, yksi unkarilainen, kymmenen georgialaisia, kolme puolalaisia, kolme suomalaisia, yksi tsekki, yksi karaililainen ja 457 juutalaisia.
"Jos lukija hämmästyy havaitessaan juutalaisten käden jäljen joka puolella Venäjän keisariperheen murhajutussa, hänen tulee muistaa, miten pelottavan ylivoimaisia juutalaiset olivat lukumääräisesti neuvostohallinnossa", Wilton kirjoitti.
"Tehokas hallitusvalta", Wilton jatkoi (saman painoksen sivuilla 136-138), "on bolshevikkipuolueen keskuskomiteassa. Vuonna 1918", hän mainitsi, "siinä oli 12 jäsentä, joista yhdeksän oli juutalaista syntyperää ja kolme oli venäläistä sukua. Yhdeksän juutalaista olivat Bronstein (Trotski), Apfelbaum (Zinovjev), Lurie (Larine), Uritski, Volodarski, Rosenfeld (Kamenev), Smidovitsh, Sverdlov ja Nahamkes (Steklov). Kolme venäläistä olivat Uljanov (Lenin)*, Krylenko ja Lunatsharski."
*(Leninin suhteen kirjoittaja erehtyy. Leninin isä oli juutalainen Zederbaum, mutta Uljanov oli adoptoinut hänet. Leninin äiti oli juutalainen ja Lenin puhui sujuvasti jiddishiä, mikä oli yleisin kieli neuvostohallinnon sisäpiireissä. Suom. huom.).
"Muut Venäjän sosialistipuolueet ovat samanlaisia", Wilton jatkoi. "Niiden keskuskomiteat ovat seuraavanlaiset:
Menshevikit (sosiaalidemokraatit): 11 jäsentä, kaikki juutalaisia. Kansankommunistit: kuusi jäsentä, joista viisi juutalaisia ja yksi venäläinen. Sosiaalivallankumoukselliset (oikea siipi): 15 jäsentä, joista 13 juutalaisia ja kaksi venäläisiä (Kerenski, joka saattaa olla juutalaista syntyperää, ja Tshaikovski). Sosiaalivallankumoukselliset (vasen siipi): 12 jäsentä, joista kymmenen juutalaisia ja kaksi venäläisiä. Moskovan anarkistien komitea: viisi jäsentä, joista neljä juutalaisia ja yksi venäläinen. Puolan kommunistipuolue: 12 jäsentä, joista kaikki ovat juutalaisia, mukaan luettuna Sobelson (Radek), Krohenal (Zagonski) ja Schwartz (Goltz)."
"Nämä puolueet", huomautti Wilton, "jotka ovat näennäisesti bolshevikkien vastustajia, pelaavat enemmän tai vähemmän salaa bolshevikkien pussiin estämällä venäläisiä kokoamasta rivejään. Näiden puolueiden johdossa olevista 61 hengestä kuusi on venäläisiä, 55 juutalaisia. Olkoon vallankumoushallituksen nimi mikä tahansa, se on juutalainen."
Jotta voi ymmärtää kasaarien eli siis juutalaisten politiikkaa täytyy tuntea kasaarien uskonto. Kasaarien uskonto perustuu Talmudiin, joka on kokoelma rabbiinien tulkintoja Toorasta eli "vanhinten perinnäissäännöille", jota Jeesus vastusti ja josta Hän käytti nimitystä "fariseusten hapatus". Talmud on kammottava kirja, joka sisältää kirjoituksia, joita ei nykyään edes voisi Suomessa laillisesti julkaista. Talmudin keskeisiä teemoja ovat juutalaisten pyrkimys maailmanherruuteen. Talmudin mukaan juutalaiset ovat kansana Messias, jolle kuuluvat kaikki maailman rikkaudet. Juutalaisten tulee Talmudin mukaan alistaa kaikki muut kansat orjikseen. Juutalaisen tulee noudattaa Mooseksen lakia toisiin juutalaisiin nähden, mutta ei gojimeihin eli ei-juutalaisiin. Ei-juutalaiset eivät ole Talmudin mukaan ihmisiä.
Tässä muutamia otteita Talmudista:
"Juutalainen, joka tappaa kristityn, ei tee syntiä" (Sepher or Israel 177b).
"Kristittyjen tuhoaminen on välttämätön uhritoimitus" (Zohar II, 43a).
"Juutalaisten tulee aina pettää kristittyjä" (Zohar I, 160a).
"Juutalaiset ovat ihmisiä, mutta kristityt eivät ole" (Kerithut 6b s. 78).
"Myös parhaat ei-juutalaiset pitää tappaa" (Avoda Zora, s. 26b).
"Ei ole luvallista ryöstää veljeä, mutta on luvallista ryöstää ei-juutalainen" (Baba-Mezia, 61a).
Koska Talmud sisältää näin kauheita ohjeita, on sillä myös puolustus:
"Ei-juutalainen, joka vain vilkaiseekin Talmudiin on tuomittu kuolemaan" (Sanhedrin 59a)
ja
"Keskusteleminen ei-juutalaisen kanssa uskonnollisista asioistamme olisi samaa kuin tappaa kaikki juutalaiset, sillä jos ei-juutalaiset saisivat tietää, mitä me opetamme heistä, tappaisivat he meidät avoimella kadulla" (Libbre David 37).
Talmudin mukaan juutalaisten pitää vallata maailma ja tuhota kristityt, sillä he ovat muka itse kansana "Messias":
"Esittääkseni Messiaksen -- ilman metaforaa, juutalainen kansa" (Kethubth IIIa, viite 4).
Talmud on tämän päivän "juutalaisten" virallinen ideologia. Se on myös Israelin valtion virallinen ideologia. Israelin todellinen tarkoitus on koko maailman valloittaminen ja kristinuskon tuhoaminen Talmudin mukaisesti. Mutta juutalaiset ovat onnistuneet salaamaan tämän, ja moni luulee Israelia tavalliseksi valtioksi ja jopa "jumalan valtioksi". Jokainen ihminen, joka on omaksunut Talmudin opit, on kahdella jalalla kävelevä ilmielävä perkele ja Israelin valtio kirjaimellisesti perkeleen maanpäällinen valtakunta. "Taas perkele otti hänet kanssansa sangen korkealle vuorelle ja näytti hänelle kaikki maailman valtakunnat ja niiden loiston ja sanoi hänelle: "Tämän kaiken minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja kumarrat minua." (Matt. 4: 8-9). Juuri tätä perkelettä "juutalaiset" eli kasaarit kumartavat. Tästä perkeleestä lähtee himo vallata koko maailma ja alistaa kaikki kansat orjuuteen. Juutalaiseen uskontoon eli talmudismiin ei kuulu lainkaan kuolemanjälkeinen elämä. Juutalaisen onni on olla rikas ja mahtava maallisessa elämässään. Eli juutalaisuus ei ole varsinaisesti uskonto, vaan poliittinen maailmanvalloitukseen pyrkivä liike.
Myös Martti Luther oli perehtynyt Talmudiin ja kirjoittaa siitä kirjassaan "Juutalaisista ja heidän valheistaan". Luterilainen kirkko on pelkurimaisesti hylännyt tämän Lutherin ansiokkaan teoksen. Luther sanoo mm.:
"Kirjoittavathan heidän Talmudinsa ja rabbiininsa, ettei muka tappaminen ole synti, jos joku juutalainen tappaa pakanan, vaan silloin, jos hän tappaa jonkun israelilaisen veljensä. Ja jos hän ei pidä jollekin pakanalle antamaansa valaa, se ei ole synti. Siis: gojimeilta varastaminen ja ryöstäminen (kuten he koronkiskomisellaan tekevät) on muka jumalanpalvelusta."
"Sen vuoksi, missä näet oikean juutalaisen, sinä voit hyvällä omalla tunnolla tehdä ristinmerkin ja ilman muuta varmasti sanoa: tuossa menee ilmielävä perkele."
Kasaarien mieltymys ryöstelyyn ja kristittyjen pettämiseen saavutti huikeimmat voittonsa kansainvälisessä pankkitoiminnassa. Kasaarikeinottelija Mayer Amschel Rothschild onnistui 1700-luvun loppupuoliskolla luomaan koronkiskontaan perustuvan kansainvälisen pankkilaitoksen, joka on vääristänyt koko maapallon rahatalouden ja orjuuttanut käytännöllisesti katsoen kaikki kansat. Rothschildien lisäksi monet muutkin kasaarisuvut, etenkin Warburgit onnistuivat huijaamaan ja ryöstämään kokonaisia kansoja. USA:n keskuspankki The Federal Reserve, joka on kasaarien kansainvälisten pankkien omistuksessa, on maailmanhistorian tuottoisin huijaus, jolla kasaaripankit ovat saaneet haltuunsa tähtitieteelliset varat. Laki USA:n keskuspankista oli kasaaripankkiiri Paul Warburgin luomus, joka hyväksyttiin kongressissa piilotettuna suuren lakinipun joukkoon vuonna 1913 jouluaaton aattona, jolloin suuri osa edustajista oli jo lähtenyt viettämään joulua. Sen sijaan, että USA:n valtio olisi itse painanut rahansa, tämä tehtävä annettiin kasaarien pankeille ja USA:n valtiosta tuli velallinen. Tänään USA on velkaa tähtitieteellisen summan kasaaripankeille jotka eivät ole tehneet muuta kuin painaneet rahaa ja antaneet sitä lainaksi. Jokainen voi käsittää, kuinka satumaisen rikas on esim. Warburgien pankki, kun se pystyy antamaan suuria lainoja kymmenille valtioille. Kuitenkaan juutalaiset pankit eivät ole tuottaneet mitään hyötyä ihmiskunnalle: ne ovat vain lainanneet rahaa ja ottaneet korkoa ja koron korkoa. Tässä on ihmiskunnan talouden syöpäkasvain.
Mayer Amshcel Rothschild oli innokas Talmudin lukija, ja hänen ohjeensa kymmenelle lapselleen oli seuraava: gojimit (ei-juutalaiset) ovat vain eläinten ulostetta ja maailman rikkaudet kuuluvat juutalaisille (kreivi Cherep-Spiridovich: The Secret World Government). Tällaisella ideologialla toimivat kasaarien pankit tänäkin päivänä.
Kasaaripankkiirit ovat Talmud-ideologiansa mukaisesti käyttäneet varojaan kristittyjen tuhoamiseen. Monet sodat ja vallankumoukset ovat olleet kasaaripankkiirien aloittamia tai ainakin tukemia. Näitä ovat esim. Ranskan suuri vallankumous, Venäjän vallankumous, USA:n sisällissota, Espanjan sisällissota, 1. maailmansota ja 2. maailmansota sekä toisen maailmansodan jälkeiseltä ajalta kaikki USA:n ja Israelin sodat. Tällä hetkellä kasaaripankkiirit ja muu kasaarieliitti valmistelevat kolmatta maailmansotaa saavuttaakseen totaalisen vallan maapallolla.
Rothschildit rahoittivat ja organisoivat Ranskan suuren vallankumouksen. He olivat luoneet omat salaiset verkostonsa koko Eurooppaan. Vapaamuurarijärjestö oli Rothschildien määräysvallassa. Lisäksi heillä oli oma salainen poliisinsa. Rothschildit olivat lähes kaikkien sotien rahoittajia 1800-luvulla. Usein he tukivat sodan molempia osapuolia. Maailmanhistoriassa ei kukaan toinen perhe ole aiheuttanut niin suurta kärsimystä ja tuhoa kuin Rothschildit.
Toinen alue, jonka kasaarit ovat vallanneet on media. Kasaarit ovat vallanneet lähes kaikki suuret läntiset tiedotusvälineet pääomillaan, jotka he ovat huijanneet pankkitoiminnallaan. USA:n televisio- ja radiokanavat, sanomalehdet ja aikakauslehdet, elokuvateollisuus ja kirjankustantajat ovat lähes kaikki kasaarien omistamia tai ainakin kontrolloimia. Melkein kaikki kansainväliset uutistoimistot ovat kasaarien valvonnassa. Kasaarit omistavat päivä päivältä yhä enemmän tiedotusvälineitä myös muissa maissa kuin USA:ssa. Mediamafiallaan kasaarit vainoavat vastustajiaan, nostavat puolustajiaan ja salaavat omat rikoksensa. He levittävät virheellisiä käsityksiä itsestään. He salaavat kasaarialkuperänsä, esiintyvät muinaisten heprealaisten jälkeläisinä ja liioittelevat natsivainoja.
Yllä oleva teksti voi tuntua nykypäivän ihmisestä käsittämättömältä, mutta se ei johdu itse tekstistä, vaan siitä, että lähes jokainen nykyajan ihminen on aivopesty juutalaisuuden suhteen. 99% ihmisistä kokee sympatiaa juutalaisia kohtaan, joita natsit murhasivat "kuusi miljoonaa".
Natsit vainosivat juutalaisia. Mutta kommunistit olivat natsien päävastustajia ja suuri osa Saksan kommunisteista oli juutalaisia.
Juutalaiset julistivat 1930-luvulla sodan Saksalle. Heillä oli myös suunnitelmat saksalaisten rodullisesta hävittämisestä. Kirjassaan "Germany Must Perish" (USA 1941) juutalainen Nathan Kaufman vaatii, että ilmapommitusten jälkeen säilynyt saksalainen väestö, sekä miehet että naiset, on steriloitava, jotta varmistettaisiin saksalaisen rodun totaalinen tuho".
Kirjailija Aleksandr Solzenitsyn arvioi juutalaisten luoman neuvostovaltion murhanneen yli 60 miljoonaa ihmistä. Tämän rinnalla natsien rikokset ovat mitättömän pieniä.
Kun seuraamme tämän päivän Israelin ja USA:n mahtavan juutalaisväestön politiikkaa, voimme nähdä siinä tyypillisiä kasaaripiirteitä. Kreivi Folke Bernadotte ei totisesti ole ainoa kuuluisuus, jonka kasaarien jälkeläiset ovat murhanneet. Michael Collins Piperin kirja "The Final Judgement" (USA 1998) osoittaa Israelin tiedustelupalvelun ja amerikanjuutalaisten murhanneen presidentti Kennedyn. Juutalaiset ovat pystyneet tehokkaasti peittämään Kennedyn murhaajien henkilöllisyyden, sillä heillä on tavattoman suuri valta USA:ssa. Kennedyn murhan syyksi Piper esittää sen, että Kennedy vastusti Israelin ydinasetta. USA:n media ei ole kertonut halaistua sanaa Piperin tutkimuksista.
Wiltonin kirja osoittaa, että kasaarit onnistuivat valtaamaan Venäjän ja murhaamaan tsaariperheen. Tänä päivänä voisi joku tutkija havaita, että kasaarit ovat onnistuneet valtaamaan myös USA:n. Kasaarit hallitsevat USA:n mediaa ja pankkitoimintaa, ovat soluttaneet kaikki yhteiskunnalliset laitokset ja etenkin puolustusvoimat: puolustusministeri William Cohen on kasaari ja Mossadin agentti, joka on soluttanut USA:n armeijan ja myös NATO:n kasaariagenteilla. Kasaarit ovat voimakkain poliittinen painostusryhmä Washingtonissa. Presidentti Clintonin hallinnon korkeista virkamiehistä yli puolet on kasaareja.
Juutalaiset eli kasaarit muodostavat nykyään mahtavan suurvallan. Tämä on tosiasia, jonka monet tietävät, mutta juuri kukaan ei uskalla puhua siitä. Kasaareilla on kansainvälisten organisaatioiden lisäksi myös oma valtio, Israel, jonka he ovat luoneet petoksella ja terrorilla. Jos mittana käytetään uusien neutronipommien määrää on Israel sotilaallisesti maapallon voimakkain valtio. Kasaarit johtavat myös mahtavaa vapaamuurarijärjestöä ja heillä on maailman parhaiten organisoidut salaiset ja julkiset järjestöt, joilla he voivat painostaa kokonaisia kansoja.
Yllä mainittu Benjamin Freedman varoitti lukuisissa esitelmissään kasaarien maailmanvaltauspyrkimyksistä ja sanoi Israelin valtion perustamisen johtavan kolmanteen maailmansotaan. Freedmanin mukaan kasaarit olivat syypäitä sotien laajentamiseen ensimmäiseksi ja toiseksi maailmansodaksi. Kasaarit sopivat Englannin kanssa USA:n tulosta ensimmäiseen maailmansotaan ja saivat siitä palkkioksi ns. Balfourin sopimuksen. Kasaarit vetivät USA:n mukaan toiseen maailmansotaan estämällä viranomaisia varoittamasta Pearl Harborin tukikohtaa, vaikka japanilaisten hyökkäys tiedettiin ennakolta. Toisen maailmansodan seurauksena kasaarit saivat perustetuksi Israelin valtion. Benjamin Freedman tiesi, mistä puhui, sillä hän oli itsekin kasaari ja tunsi kasaarien sisäpiirit. Freedmanin aihetta käsittelevä esitelmä löytyy osoitteesta:
http://www.natvan.com/free-speech/fs965b.htm
Kasaarien viimeisistä rikoksista mainittakoon Persianlahden sota, jossa Israelille uhaksi tullut Irak tuhottiin. Irak saatiin valtaamaan Kuwait, kun USA ilmoitti, ettei se puuttuisi Kuwaitin valtaukseen. Kyseessä olikin kasaarien ovela juoni. Amerikanjuutalaiset järjestivät teatteriesityksiä USA:n kongressissa saadakseen kongressin kannattamaan sotaa. Koko operaatio palveli vain Israelin ja kansainvälisten juutalaisten etua. Kasaareiden valta vapaamuurarijärjestön avulla YK:ssa ja etenkin turvallisuusneuvostossa surmaa edelleenkin irakilaisia: tuhansia ihmisiä - etenkin lapsia - kuolee vuosittain ruuan ja lääkkeiden puutteeseen YK:n pakotteiden vuoksi. Kasaarit tuhosivat Libanonin ja ovat tuottaneet valtavia kärsimyksiä kaikille arabikansoille, etenkin palestiinalaisille, joiden maan he ovat petoksella ja terrorilla vallanneet. Israelilla ei ole minkäänlaista kansainvälistä oikeutta olemassaoloonsa.
Karl Marx oli kasaaripankkiirin poika, joka kirjoitti oppinsa kasaarien maailmanvaltausta varten. Karl-Marxin esi-isät olivat olleet yli 300 vuotta rabbeja, joten Talmudin perkeleellinen henki oli hänessä syntymästä asti. Tänään Marxia vastaava kasaari on valtiotieteilijä Zbigniev Brzezinski, joka on luonut uudentyyppisen diktatuurimallin, joka on vielä kammottavampi kuin marxismi. Tässä mallissa koko maailmaa johtaa "eliitti, jota ei rajoita tavanomaiset arvot ja joka ei epäröi käyttää poliittisiin tarkoituksiinsa uusinta mielipiteenmuokkaustekniikkaa kontrolloida ja valvoa ihmisiä" (Z. Brzezenski: Between Two Ages). Tällainen eliitti on jo ollut kauan olemassa ja se käsittää ns. Bilderberg-ryhmän jäsenet, vapaamuurarijärjestön ylijohdon, CFR:n (The Council of Foreign Relations), TC: (The Trilateral Comission) ja muutamia muita salajärjestöjä. Kaikkien näiden ryhmien yläpuolella on kuitenkin kasaarien salainen eliitti eli ylijohto, joka koostuu juutalaisen vapaamuurarijärjestön (B'nai B'rith) ja sen taistelujärjestön (ADL) johdosta, Rothschildeista, Warburgeista, johtavista rabbiineista ja muusta kasaarieliitistä. Kasaarien salainen ylijohto käyttää ei-juutalaista eliittiä apunaan maailmanvaltauksessaan. Tämä uusi Brzezinskin diktatuurimalli perustuu täysin salaiseen vallankäyttöön, josta suuri yleisö ei saa koskaan tietää mitään. Kasaarit ovat ylivoimaisia salaisessa vallankäytössä, jossa heillä on satojen vuosien kokemus. "Uusinta mielipiteenmuokkaustekniikkaa" eli tieteellistä valehtelua käytettiin sekä Irakin että Jugoslavian terroripommitusten tukemisessa.
Kasaarieliitti pyrkii systemaattisesti heikentämään muita kansoja, jotta maapallon valtaaminen olisi helpompaa. AIDS, huumausainekauppa, porno- ja väkivaltaviihde sekä pakolais-politiikka ovat kasaarien aseita muiden kansojen heikentämisessä. Tässä he käyttävät salaisia järjestöjään - etenkin vapaamuurarijärjestöä - apunaan. Peruskoulukin on kasaarien alullepanema keksintö, jonka kansainvälisyyskasvatuksella heikennettiin eurooppalaisten kansallisuustunnetta ja valmistettiin pohjaa EU:lle, joka sekin on alunperin kasaarien juoni. Vaikka kasaarit ovat itse maapallon kiihkokansallisin järjestö, taistelevat he kaikkien kansojen kansallismielisiä voimia vastaan leimaten pienenkin isänmaallisuuden pilkahduksen mediamafiallaan "äärioikeistolaiseksi".
on arabialuetta.Itse Jumalan enkeli ilmestyi paimenille ja sanoi"Teille on tänäpäivänä syntynyt vapahtaja,joka on Kristus, Herra,Daavidin kaupungissa"
Ei enkeli sanonut Betlehemiä,Muhametin kaupungiksi.Vaan Hän sanoi sitä Israelin kuninkaan Daavidin kaupungiksi,joka sen on perustanutkin.
"Ja nyt sitten kaikki inisee että palestiinalaiset muka omistaisivat asumisoikeuden Israelin maahan! Palestiinalaiset ovat pelkkiä pakolaisia ja terroristeja joilta meni koti arabivaltioiden hyökätessä (rikollisesti) Israeliin."
Mikä pirun logiikka tuohon yllä olevaan tekstiin sisältyy ?
Kun juutalaisten exodus palestiinaan tapahtui oliko maa täynnä jotain terroristeja tai pakolaisia ? Kyllä siellä palestiinassa asui ikiaikaisilla asuinpaikoillaa seemiläisiä joilla ei ollut hajuakaan siitä, että YK:n mielestä alueelle sopisivat vielä euroopan kovia kokeneet juutalaiset.
On väärin mennä israelin nykyisen terrorihallinnon ansaan, että Sharonin väkivaltakoneiston arvostelu olisi jotakin juutalaisvihaa.
Israelissa on runsaasti, nykyisen hallinnon ulkopuolella, myös rauhantahtoa. Palestiinalaisille on annettava oma valtio ja Israelille taattava turvalliset rajat. Sharonin hallinnon aikana tällainen kehitys on mahdoton, joten on tärkeää, että Israelin ystävät ympäri maailmaa paheksuvat Sharonin valtioterroria.
Yhdysvaltain keskuspankin FED:n pääjohtaja Alan Greenspan varoittaa protektionismin vaarasta. Hänen mukaansa lähivuosikymmenien kokemukset osoittavat, että vapaat markkinat auttavat talouksia selviämään parhaiten laskusuhdanteiden yli.
Greenspan on huolissaan protektionismin paluusta, jonka monet liittävät 1930-luvun suureen lamaan. Hänen mukaansa huonosti harkittu yritys suojata amerikkalaisia työpaikkoja ja tuotteita hiipivällä protektionismilla voisi horjuttaa koko maailmantaloutta.
- Yli viiteen vuosikymmeneen Yhdysvallat ei pääosin ole turvautunut laaja-alaiseen protektionismiin. Siirtyminen siihen suuntaan nykyisessä, aiempaa globalisoituneemmassa maailmassa aiheuttaisi odotettuakin pahempia taloudellisia häiriöitä, sanoi Greenspan.
Talouden suhdannekierroista ei Greenspanin mukaan pääse eroon. Joustavat instituutiot näyttävät kuitenkin merkittävästi pehmentävän suhdanneheilahteluja ja suhdanteiden kestoa, sanoi Greenspan FED:n julkistamassa puheessa.
(STT)
Alan Greenspan on juutalainen vapaamuurari, jonka on sanottu olevan maailman pörssiyhtiöiden "henkinen johtaja". (kirj. huom.)
En ymmärrä paria asiaa tuolla Israelin alueella. Ensinnäkin, Israel julistaa olevansa uskonnollinen ja suvaitsevainen valtio, jota vastaan palestiinalaiset terrorisoivat. Onko tämä hurskaus sun muu kuitenkaan pätevä peruste sille, että Israelilla on yksi maailman tehokkaimmista armeijoista?
Ei sekään tietysti ole oikein, että palestiinalaiset kettuilevat juutalaisille, mutta huomioitavaa on myös se, että Jerusalemista löytyvät myös muille uskonnoille tärkeät paikat. Mikä asettaa kristinuskon muiden uskontojen yläpuolelle? Itseäni on aina häirinnyt se, että ollaan niin suvaitsevaa ja viljellään kultaista sääntöä ja samalla haukutaan muita uskontoja. Totta kai, on jotain ihme "Tehdään itsemurha" uskontoja, mutta esim. Budhalaisuus, mitä pahaa siinä on verrattuna kristinuskoon. Ovatko he käyneet ristiretkillä? Kuinka moni tämän uskonnon edustaja sotii tällä hetkellä uskonsa puolesta? Se täytyy myöntää, että Isalmissa on tämä mielenkiintoinen Jihad osio, mikä on vähän arvelluttavaa.
Hyvä pointti tuossa yllä oli se, että kun juutalaisille osoitettiin Israel niin ei se maa silloin ollut varmaankaan tyhjänä heitä varten. Jos Jumalan ja Raamatun mukaan olisi menty niin todennäköisesti juutalaiset olisivat asuttaneet nämä alueet yhdessä paikkallisväestön kanssa ja olisivat nykyään niin moraalisen kuin suvaitsuvaisen maailman mallimaa. Ei tainnut onnistua.
Hatikva - Toivo (Israelin kansallislaulu)
1.Kun Israelin lapset yössä kyynelten Aamua kohden silmät nostavat.
Ja polttavina kaipuut Rinnan tuskaisen Siionin vuoren nähdä soisivat.
Kerto: Ah, taas tulta syttyy sydämiin Kun tää toivo mielen kirkastaa
:,:Daavidin pyhään kotikaupunkiin Viel' että riemuin saamme vaeltaa:,:
2.Kun ikimuurit, tornit, portit kertovat Muinaisten aikain sankarkunniaa.
Kun itkumuurin luona mielet hurskahat Temppelin kaipuu kyyneleihin saa.
Kerto: Ah, taas tulta syttyy sydämiin Kun tää toivo mielen kirkastaa
:,:Daavidin pyhään kotikaupunkiin Viel' että riemuin saamme vaeltaa:,:
3. Vuossatain takaa kuuluu ääni profeettain: Isien maahan tulkaa rientäen.
Ei Juudan heimon toivo sammu ainian Ykskään kun sykkää vielä sydän sen.
Kerto: Ah, taas tulta syttyy sydämiin Kun tää toivo mielen kirkastaa
:,:Daavidin pyhään kotikaupunkiin Viel' että riemuin saamme vaeltaa:,:
Aloitit osuvasti kirjoituksesi sanalla "perkele", osuvasti siksi, että tuo sana juuri kuvastaa kasaarijuutalaiseliitin ideologiaa, sillä se perustuu Talmudismiin, joka on rasistisia väärennöksiä Mooseksen Kirjoista.
Israelin valtio perustettiin apuna käyttäen salakavaliajuonitteluita, valheita, murhia ja arabeihin kohdistuvaa terrorismiä. Israel on arabeihin suunnattu ryöstö ja miehitysvaltio, joka nauttii USA:n suunnatonta vuosittaista aseellista ja taloudellista tukea. Rosvovaltio Israel on oikeastaan suunnaton murhakoneisto.
Israelin valtion perustamiselle ei olisi ollut minkään kaltaista oikeutusta, sillä se on ryöstetty Palestiinan varsinaisilta asukkailta arabeilta.
Nykyinen juutalaisväestö on noin 90% ns. kasaariväestöä, jotka eivät polveudu Palestiinan juutalaisista. Heillä ei siis ole oikeutta tämänkään asiantilan takia Israelin valtioon. Kasaarijuutalaisten alkuperäinen kotimaa ei ole Palestiina, vaan sen jossakin Keski-Aasiassa.
Juutalaisilla ei ole oikeutta Israelin valtioon edes Raamattuun vedoten, sillä Jumalan Sanan sisäisen merkityksen mukaan sana juutalainen tarkoittaa henkisesti uudestisyntynyttä ihmistä rotuun tai kansallisuuteen katsomatta. Juutalaista kansakuntana tarkoittaa Raamatussa "Juudas Iskariot." "Luvattumaa" Raamatussa (siis sisäisen merkityksen mukaan) tarkoittaa siunattujen henkistä tilaa ja heidän tilaansa paratiisissä.
Niinpä Israelin valtion perustaminen on myös hämätty uskonnollisilla valheilla. Israelin perustamisen todellisina motiiveina oli ja on edelleen sotilaallisen suurmahdin luominen Lähi-itään. Nykyinen Israel on planeettamme vaarallisin ydinasevaltio. Ja se on vaarallinen enenmuuta sentähden, että se on perkeleen ikioma valtio.
Tässä oli siis tiivistettynä perusteita siitä miksi, "juutalaisilla" ei ole oikeutta Israelin valtioon.
Ohessa (alla) kyseiseen teemaan liittyviä asioita nettisivuiltani.
Lähi-Idän mahtivaltio on Israel. USA suitsuttaa sille runsasta tukeaan, sillä on ydinaseita ja valtio rakennettu länsimaisen mallin mukaan. Valtio perustuu kuitenkin petokseen juutalaisten alkuperästä: he eivät ole kansana juutalaisia, (katso lainaus alla).
Totuutta juutalaisten alkuperästä on turha odottaa yleisen tason historin oppikirjoista. Muutamia poikkeuksia lukuunottamatta siitä vaietaan myös tietosanakirjoissa. Syy "juutalaisen" kansan alkuperän salaamiseen on mm. Israelin valtion perustamisessa. Saatiinhan Raamatun kirjaimelliseen merkitykseen vedoten maailman kristityt uskomaan, että natsien vainot kokeneella kansalla oli oikeus paluuseen "kotimaahansa."
Tässä yhteydessä mainittakoon, että Raamattu sisältää myös henkisen merkityksen, joka on itse totuus, siten juutalaisten oikeus luvattuun maahan saa aivan toisen merkityksen, minkä nykyajan kristityt ovat omaksuneet Raamatun kirjaimellisesta merkityksestä. (Huomaa swedenborgilaiset sivustot).
Mutta nyt kysymykseen nykyisten juutalaisten alkuperästä. Venäjällä tapahtuneen vallankumouksen aikoihin siellä asui noin seitsämän miljoonaa juutalaista. Sellainen on myös totuuden mukaista historian tutkimusta, jossa paljastetaan, että Venäjän juutalaiset ja suuri osa koko maailman juutalaisista eivät polveudu Palestiinan juutalaisista, vaan mahtavasta kasaarikansasta, mistä otavan suuri ensyklopedia vuodelta 1982 mainitsee seuraavaa:
"kasaarit, turkk. kansa, jonka luomaan suurvaltaan keskiajan alkupuolella kuului suuri osa et. ja it. Venäjää. K:n valta oli mahtavimmillaan 700- ja 800-luvulla; venäläiset hävittivät sen n. 1000- luvulla. Johtava luokka ja suuri osa kansaa tunnusti juutalaisuutta 700-luvulta alkaen. Eräiden käsitysten mukaan suuri osa ns. itäjuutalaisista polveutuu k:sta "
Tässä on siis uskallettu varovasti mainita, että kasaarit olivat Venäjän juutalaisten esi-isiä.
Kasaarien häviämistä historian kirjoista kuvaa hyvin mm. Benjamin Freedman (hän on kasaarien jälkeläinen) teoksessaan "The truth About Hhazars" New York, 1954). Tässä kirjassaan B. Freedman syyttää heimoveljiään kasaarialkuperänsä salaamisesta, siitä syystä, että nämä saisivat kristityt uskomaan, että Palestiina olisi heidän alkuperäinen kotimaansa, vaikka todellisuudessa se on jossakin Keski-Aasiassa. Freedman piti Israelin perustamista kaikkien aikojen pahimpana kansainvälisenä rikoksena.
Kasaarit olivat turkkilais- mongolidinen kansa, joka oli sukua hunneille. Kasaarien hyvin suuren vallanhimon ja sotaisuuden ansiosta Aasian muut kansat ajoivat heidät länteen. Kasaarit valtasivat ajanlaskumme ensimmäisinä vuosisatoina suuren alueen Mustanmeren ja Kaspian meren pohjoispuolelta ts. Etelä-Vänäjältä.
Kasaarit perustivat sinne suurvallan alistettuaan alueen 25 maanviljelyllä elantonsa hankkivaa kansaa. Valtakunnan mahtavin kukoistus ulottuu 700- ja 800-luvuille ja arvioiden mukaan se oli silloisen Euroopan mahtavin valtio. Noin 1000 j. Kr. venäläisten voittaessa kasaarit, pakeni osa kasaariylimystöstä Euroopppaan, lähinnä Unkariin ja Espanjaan.
Varsinaisen monimiljoonainen kansa pysyi kuitenkin paikallaan ja tästä muodostui Itä-Euroopan ja Etelä-Venäjän kasaariväestö, joka käsitti 1900-luvun alussa noin 11 miljoonaa ihmistä.
Juutalaisten tietosanakirjan mukaan kasaarit olivat ryöstelyyn taipuvaisia ja erittäin kostonhimoinen kansa. Tämä tietosanakirja ilmoittaa myöskin, että ns. itäjuutalaiset (askenasim) polveutuvat kasaareista. Kasaarien uskontona oli fallos-kultti, mutta noin vuonna 740 j. Kr. kasaarikuningas Bulan kyllästyi kansansa barbaarimaisiin tapoihin ja kutsui maahansa edustajia kolmesta silloisesta pääuskonnosta: talmudismista (juutalaisuus), islamista ja kristinuskosta.
Koska kuningas Bulan oli hyvin vallanhimoinen, mieltyi hän siksi talmudismiin, jonka harjoittajat saisivat Messiaan tullessa omakseen kaikkien kansojen rikkaudet sekä kaikki kansat orjikseen. Näin talmudismistä tuli kasaarivaltakunnan virallinen uskonto ja fallos-kultti kiellettiin. Voidaankin hyvällä syyllä sanoa, että mikäli kasaarit eivät olisi kääntyneet talmudismiin, siis nykyiseen juutalaisuuteen, niin tämän päivän juutalaisuus esiintyisi hyvin mietona.
Miksi tieto kasaarien alkuperästä ilmoitettiin vasta vuoden 1947 YK:n yleiskokouksen jälkeen? Varmaankin siksi, että mikäli tämä tieto olisi julkaistu ennen YK:n vuoden 1947 yleiskokousta niin tuskimpa silloin olisi Palestiinaa jaettu ja Israelin valtiota syntynyt.
Lähteinä mm.: Freedman, Benjamin: The Truth About Khazars USA 1954. Otavan suuri ensyklopedia vuodelta 1982. Pertti Niemi: Johdatus Emanuel Swedenborgin filosofiaan, Turku 2001.
KUVAUS JUUTALAISEN KANSAN LUONTEESTA, SE ON KUVAUS, JOKA SOPII MYÖS AIKAMME KASAARIYLIMYSTÖN LUONTEEN KUVAUKSEEN
Luvussa (VANHOJEN KRISTILLISTEN KIRKKOJEN TUHOUTUMINEN [näillä nettisivuilla])on kerrottu Talmudista, jota fariseukset ja kirjanoppineet kutsuivat "vanhinten perinnäissäännöiksi," josta Herra sanoi fariseuksille ja kirjanoppineille, että "Te hylkäätte Jumalan käskyn ja noudatatte ihmisten perinnäissääntöä."" (Matt. 7:7). Se mikä ihmisestä tulee esille ilman Jumalallista vaikutusta on kotoisin helvetistä ts. perkeleestä, sillä teologisessa mielessä helvettiyhteiskunnat ilmaistaan sanalla "perkele". Talmud kuvastaa myös hyvin Jeesuksen aikaisten juutalaisten luonnetta, onhan Talmudin keskeisenä sanomana se, että juutalaisen ei tarvitse noudattaa Jumalan Kymmentä Käskyä muiden kuin juutalaisten suhteen. Ja, että ei-juutalaisten orjuuttaminen, pettäminen ja tappaminen on välttämätöntä.
Vaikka Herramme Jeesuksen aikaiset juutalaiset, etenkin fariseukset ja kirjanoppineet olivat helvetillisiä, niin juutalaisuuteen eli Talmudismiin (700-luvulta alkaen) kääntynyt kasaarikansa on vieläkin helvetillisempää kuin Jeesuksen aikana eläneet juutalaiset (kasaareista kerrottiin esim. ensimmäisessä luvussa näillä nettisivuilla).
Seuraavaksi kuvaus siitä mitä Jumalan Sana kertoo juutalaisen kansan luonteesta. Tämä luonne kuvaus käy niin muodoin myöskin heidän henkisten jälkeläistensä kasaarien luonteen kuvaukseen. Huomattakoon, että tänä päivänä kasaareja polveutuu koko maailman juutalaisväestöstä >90%:tia.
Herra Jeesus Kristus sanoi juutalaisista: "Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä." (Joh. 8:44).
ISRAELIN SYNTY; SIIHEN LIITTYVÄÄ HISTORIALLISTA TAUSTAA
Tarkastelkaamme nyt Israelin valtion syntyyn johtanutta historian taustaa. Oliko Israelin valtion syntymiselle oikeutusta? Mitä Israelin valtio merkitsee Palestiinan arabiväestölle? Miksi Israelin valtio on niin tärkeä "juutalaiseliitille" siis kasaarieliitille?" Mm näihin kysymyksiin pyrimme vastaamaan tässä artikkelissa. "Juutalaisten" eli kasaarikansan alkuperästä on kirjoitettu näillä nettisivuilla luvussa (Ollakko seemiläinen, vai eikö olla?).
1791 Suuri porvarillinen vallankumous julistaa kasaarit tasa-arvoiseksi muiden kansalaisten kanssa.
1881-1882 Ensimmäinen [aliya,] uusien kasaaris-siirtolaisten muutto Palestiinaan, alkaa. Venäjällä [pogromeja] eli vainoja kasaareja vastaa. Ensimmäiset siirtokunnat eivät ole sionistisia, vaan niissä käytetään paikallista arabityövoimaa.
Miksi tapahtui pogromeja? Ensinnäkin todettakoon, että Tsaarinvalta ei päästänyt kasaarieliittiä hallitsemaan kauppaa ja pankkitoimintaa, kuten kasaariylimystö oli päässyt vallanpäälle näissäkin asioissa monissa muissa maissa. Kasaareilla oli määrätyt alueet, missä he saivat asua. Koska kasaarit ovat taitavia keinottelijoita, saivat he siten keinoteltua myös haltuunsa venäläisten maatiloja ja myös romuttivat lukuisija maatiloja häikäilemättömällä koronkiskonnallaan. Tämä aiheutti puolestaan kyseiset kasaari vainot eli pogromit Venäjällä.
1896 Theodor Herzl julkaisee kirjansa [der Judenstaat,] "Juutalaisvaltio." Tämä siis tarkoittaa (kasaarivaltiota).
1897 Ensimmäinen kansainvälinen sionistikongressi kokoontuu Sveitsissä Baselissa.
Tässä yhteydessä on mielenkiintoista tarkastella aiheeseen liittyvää historiaa: Englanti tarjosi nimittäin jo 1900-luvun alussa kasaarisionisteille Ugandan itsenäistä siirtokuntaa. Tähän tarjoukseen sionistit johtajansa Theodor Herzelin ansiosta suhtautuivat myötämielisesti.
Herzel nimittäin tiesi tulevasta maailmansodasta ja sitä seuraavasta rauhankonfressista, jossa Englannin avulla luotaisiin "juutalainen" siis kasaarien hallitsema Palestiina.
1904 Toinen [aliya] alkaa. Sitä edeltävät uudet pogromit Venäjällä. (Pogromien syy on sama kuin edell. mainittujen pogromien yhteydessä).
1909 Tel Aviv perustetaan Jaffan pohjoislaidalle "juutalaiseksi" siis kasaarien kaupungiksi.
1914-1918 Ensimmäinen maailmansota. (Kohta 1917, Balfourin sopimus).
1916 Sir Mark Sykes Britannian Foreign Officesta ja ranskalainen diplomaatti Georges Picot allekirjoittavat sopimuksen Turkin alueiden jakamisesta Levantissa.
1917 Ulkoministeri Arthur Balfouri osoittaa kirjeellä sionistille, lordi Rothscildille, että hänen Majesteettinsa hallitus lupaa "suhtautua suopeasti juutalaisten kansallisen kodin perustamiseen Palestiinassa." Tämä on siis ns. Balfourin julistus.
Historiantutkija Benjamin Freedmanin (huom! Hän itsekkin oli syntyperältään kasaari) mukaan kasaarit olivat syyllisiä sotien laajentamiseen ensimmäiseksi ja toiseksi maailmansodaksi. Kasaarieliitti sopi Englannin kanssa USA:n liittymisestä tulevaan ensimmäiseen maailmansotaan ja saivat siitä palkkioksi edell. mainitun Balfourin sopimuksen.
Samana vuonna (1917) alkaa historiankirjoissa esiintyvä valheellinen väite "venäläisten kansannoususta tsaaria vastaan." Todellisuudessa kysymyksessä oli kasaarijuutalaiseliitin vallankaappaus Venäjällä. Paljastaahan 17 vuotta Lontoon Times-lehden Venäjän kirjeenvaihtajana toiminut Robert Wilton tutkimuksissaan, että bolsevikkien ylimpien hallintoelinten jäsenluetteloissa - joissa hän mainitsee jäsenten nimet ja kansallisuuden, jotka hän keräsi virallisista neuvostolähteistä - ei ole juuri lainkaan venäläisiä! Vaan ylivoimainen enemistä on muodostunut "juutalaisista" siis kasaareista. Näissä jäsenluetteloissa mainituista "juutalaisista" oli monet muuttaneet nimensä venäläiseksi. Wilton paljasti myös tsaarinperheen murhan kansainvälisten kasaarien operaatioksi. Tästä syystä Wilton joutui tämän raivokkaan ja salakavalan ryhmän vainon kohteeksi. (Nettisivuni luku).
Kasaarien voittoa Venäjällä kuvastaa "Venäjän vallankumouksen" jälkeen myös se, että "juutalaiset" julistettiin tasa-arvoiseksi kansalaisiksi, kuten oli tapahtunut myös Ranskan vallankumouksen yhteydessä. Kasaarien vallankaappausta tsaarilta kuvastaa sekin, että jiddisinkielinen kulttuuri alkoi kukoistaa Neuvostoliitossa vallankumouksen jälkeisinä vuosina.
1919 Kolmas [aliya] enimmäkseen Venäjältä Palestiinaan alkaa.
1920-1921 Jerusalemin Vanhassa kaupungissa Palestiinan arabit puolustautuvat hyökkäämällä kasaari tunkeilijoita vastaan. Jaffassa arabit puolustautuvat kasaari valloittajia vastaan; yhteen ottoja kasaarien ja arabien väliillä. Jaffan mellakat alkavat kasaari työläisten keskinäisistä erimielisyyksistä kahdessa eri vappukulkueessa.
1920-1922 Ranskan mandaatti perustetaan Syyriaan ja Libanoniin, Britannian Palestiinaan ja Irakiin. Britannia erottaa Jordanjoen itärannan muusta Palestiinasta ja muodostaa siitä Transjordanian emiirikunnan. Transjordanian emiirikunnan hallitsijaksi nostetaan Hijazin Sarifin Husseinin poika Abdullah. Hänen toisesta pojastaan Fasalista voidellaan Irakin kuningas.
1922 Palestiinassa asetetaan Jewis Agency edustamaan "juutalaisia" (kasaareja) britihallinnolle. Egyptistä tulee näinnäisesti itsenäinen kuningaskunta. Hepreasta tulee yksi brittiläisen Palestiinan kolmesta virallisesta kielestä, arabian ja englannin lisäksi.
1924 Neljäs [aliya] Palestiinaan, pääasiassa Puolasta.
1932 Saudi-Arabian kuningaskunta perustetaan.
1933 Hitler tulee valtaan Saksassa. Sionistit olivat saaneet aikaan vapaamuurareiden avulla ns. Versailes´n rauhansopimuksen, joka oli syössyt Saksan työttömyyteen ja taloudelliseen ahdinkoon. Tämä yhteiskunnallinen tilanne suosi radikaalipuolueita. Kasaarieliitti, siis sionistit hallitsivat Saksaa pankkitoiminnan avulla sekä poliittisesti vapaamuurareiden avulla. Tästä johtuen Saksa oli pakoitettu nousemaan sionisteja vastaan.
1932 Viides [aliya] alkaa. Noin kolmasosa 1930-luvulla muutaneista tulee Saksasta, sillä kasaarieliitin vallan- ja rahanhimoinen vehkeily synnyttää "juutalais" kasaarivastaisuutta Saksassa.
1936-1939 Palestiinan arabien olot kurjistuvat brittien ja sionistien toimesta. Tästä syystä Palestiinan arabit ryhtyvät yleislakkoon heitä vastaan, joka aloittaa kolme vuotta kestävän suuren kansannousun. Samoina vuosina käydään Espanjan sisällissota.
1938 Niin kutsuttu Peelin komissio ehdottaa Palestiinan jakamista.
1939-1945 Toinen maailmansota syntyy, kun "juutalais", siis kasaarieliitti julistaa sodan saksalle. Kasaarieliitillä oli myös suunitelmat saksalaisten rodullisesta hävittämisestä. Juutalainen Nathan Kaufman vaatii kirjassaan "Germany Must Perist" (USA 1941), että "ilmapommitusten jälkeen säilynyt saksalainen väestö, miehet kuin myös naiset ja lapset on steriloitava, jotta varmistettaisiin saksalaisten rodullinen täydellinen tuho". Natsi-Saksaa syytetään kuuden miljoonan juutalaisen joukkomurhasta Euroopassa [holockaust]. Myöhemmin tämä syyte on osoittautunut kasaarieliitin ts. sionistien probaganda tempuksi, jonka paikkansa pitävyydestä ei ole mitään päteviä todisteita. Holocaustia on käytetty poliittisena aseena, sen avulla sionistieliitti on kerännyt suunattomat määrät symbatiaa ja tähtitieteelliset summat rahaa Euroopan ja USA:n kristittyjen keskuudessa. Sionistieliitti itse asiassa pyrki siihen, että Saksassa syntyisi "juutalais"vastaisuutta, osittain sen tähden, että sionistieliitti voisi käyttää sitä poliittisena aseena mm. Israelin valtion perustamisessa. Kansallissosialismia, siis Hitleriä tuki voimakkaasti kasaarijuutalainen suurpankkiiri James P. Warburg /Dr Karl Steinhauser, EU huomispäivän super-Neuvostoliitti, luku 16. Karprint Ky 1994 Huhmari/.
1942 Juutalaisvaltio asetetaan sionistisen liikkeen viralliseksi tavoitteeksi, hotelli Biltmoressa pidetyssä kongressissa New Yorkissa.
1943 Varsovan geton kapina natseja vastaan. kapinallisten johtajana toimii kasaarien sosialistiset järjestöt Bund, Hashomer Hatzair ja Poaley Tziyon Smol. Kapina yritys kukistetaan. Tästäkin näkee, että se valheellinen sosialismi, joka nujersi tsaarin Venäjän oli pelkästään kasaarieliitin operoima vallankaappaus Venäjällä.
1945 Arabiliitto perustetaan.
1946 Terroristi ja murhamies Menahem Beginin johtama Palestiinan kasaarien terroristiryhmä Irgun Tzvai Leumi räjäyttää King David -hotellin Jerusalemissa. Räjähdyksessä kuolee lähes sata ihmistä. Hotelliin oli sijoitettu brittihallinnon päämaja. Näihin aikoihin Syyria, Libanon ja Transjordania itsenäistyvät.
1947 YK:n yleiskokous päättää Palestiinan jakamisesta "juutalaiseen" [kasaari] valtioon ja arabivaltioon. Tämä synnyttää väkivaltaisuudet Palestiinassa.
1948 Irgun Tzvai Leumi ja tätäkin vielä jyrkempi Stern (oik. Lohamey Herut Yisrael, "Israelin vapauden taistelijat") suorittavat kansanmurhaa huhtikuussa lähes 250 arabi siviiliä Deir Yasinin arabikylässä lähellä Jerusalemissa. Deir Yasinin verilöyly kiihdytti arabien joukkopakoa.
1948 David Ben Gurion lukee Israelin valtion perustamisjulistuksen 14. toukokuuta Tel Avivissa.
1948-1949 Kasaarieliitin ryöstösodat Palestiinalaisilta alkavat. Britannia kuitenkin tukee arabeja ja Neuvostoliitto kasaareja (sillä Neuvostoliito on kasaarieliitin muodostama diktaduuri). ainakin 750 000 Palestiinan arabia karkoitetaan "juutalaisvaltion" alueelta. Jordania miehittää Länsirannan ja Jerusalemin itäosan, Egypti gazan. Israel ryöstää 78 prosenttia entisestä brittiläisestä Palestiinasta. Vuonna 1950 Jordania liittää Länsirannan ja Itä-Jerusalemin alueeseensa. YK:n yleiskokous hyväksyy joulukuussa päätöslauselmassaan, että Palestiinan pakolaisilla on oikeus palata koteihinsa tai saada korvaus menettämästään omaisuudesta. Israelin hallitus oli kesäkuussa päättänyt, että pakolaisia ei päästetä palaamaan.
Tässä yhteydessä mainittakoon, että Israelin valtio syntyi kasaarieliitin suorittamien petoksien, murhien ja arabeihin suunnatun terrorismin avulla. Israelin valtiolla ei ole minkään laista olemisen oikeutta jo siitäkin syystä, että juutalaisille tarkoitetun Israelin väestö ei ole nykyisin seemiläistä, sillä koko maailman juutalaisiksi kutsutut, ovat perimältään yli 90% kasaari rotua. Holocaust oli kasaarien luoma valhe, jota käytettiin perusteena sille, että "juutalaisväestö" tarvitsee turvapaikan - Israelin valtion, joka käytänössä tarkoitti kotimaan ryöstämistä Palestiinalaisilta. Israelin valtion perustaminen pohjautuu Talmud ideologiaan. Kasaarien uskonto perustuu Talmudiin [Talmud; kokoelma rabbiinien kirjoituksia Toorasta eli Raamatun Mooseksen Kirjoista, siinä Jumalan Sana on väärennetty perkeleen oppikirjaksi, jonka keskeisin sanoma on juutalaisten rodullinen ylemmyys, ei-juutalaisten tuhoaminen ja juutalaisten pyrkimys maailmanherruuteen].
Syy siihen, että "juutalaiset" salasivat kasaari taustansa, ennen YK:n yleiskokousta vuonna 1947 oli siinä, että, mikäli yleisessä tiedossa olisi ollut, että jo 1900-luvun "juutalaiset" (ja jo paljon aikaisemminkin) lähes koko maailmassa eivät olekaan enää seemiläisiä, vaan polveutuvat turkkilais-mongolidisesta kasaarikansasta, jotka olivat kääntyneet vain juutalaisuuteen eli talmudismiin, niin tuskimpa Palestiinan jakoa olisi tapahtunut. Ilmoitettakoon myös, että YK:n päättämässä Palestiinan jaossa käytettiin myös lahjontaa ja painostusta. Huomattakoon, että viikkoa ennen ratkaisevaa äänestystä Palestiinan jaolle ei löytynyt riittävästi puolustavia ääniä. Kuitenkin viikon sisällä seuraavat valtiot siirtyivät jaon vastustajista, jaon puolustajiksi: Belgia, Ranska, Hollanti, Luxemburg, Uusi Seelanti, Paraguay, Filippiinit ja Haiti. Tällä tavoin jakoa kannattamaan vaadittu kaksi kolmasosaa YK:n edustajistä (New York Times 26.-30. 11. 1947).
1950 Yhdysvallat, Britannia ja Ranska antavat kolmen osapuolen julistuksen, jolla ne tunnustavat Lähi-idän vuosien 1948-49 Israelin ryöstö sodan tuloksena syntyneet rajat [ns. Vihreän linjan sisäpuolella oleva Israel]. Länsi-Jerusalemia ei kuitenkaan tunnusteta Israelin pääkaupungiksi, ja käytännössä kaikki ulkovallat pitävät suurlähetystönsä Tel Avivissa.
Israelin parlamentti Knesset hyväksyy paluulain, joka antaa oikeuden koko maailmassa kaikille "juutalaisille" saada Israelin Kansalaisuuden ilman muita ehtoja.
1953 Egyptistä tulee tasavalta, ja maan johtoon nousee eversti Gamal Abd el-Nasser. Nuoren fasistihenkisen Ariel Sharonin johtama erikoisosasto 101 hyökkää Qibiya-nimiseen palestiinalaiskylään Jordanian hallitsemalla Länsirannalla ja surmaa 66 siviiliä kolmen israelilaisen menehtymisestä yhteenotoissa. Niin muodoin voidaan katsoa tämän raaán verityön (66 murhattua) päästäneen Sharonin sotarikollisen kansanmurhaajan uran hyvään alkuun.
1955 Afrikan ja Aasian maiden huippukokouksessa Indonesian Bandungissa presidentti Nasser linjailee Lähi-itää koskevan julkilausuman, jossa epäsuorasti tunnustetaan Israel.
1956 Suezin sota, jossa Israel, Britannia ja ranska hyökkäävät Suezin kanavan kansallistanutta Egyptiä vastaan. Tämä selventää sitä todellisuutta, että myös Eurooppa oli jo tuolloin voimakkaasti kasaarieliitin hallinnassa. Israel valtaa gazan ja Siinain, mutta Yhdysvallat saavat Israelin taivuteltua vetäytymiseen.
Kasaari Israelilainen sotakoneisto jatkaa kansanmurhaa; Kafr Kassemin arabikylässä Israelin armeija surmaa noin 50 kyläläistä ilman minkään laista syytä. Tosin kaksi osastoa johtanutta upseeria tuomitaan kumpikin 15 vuodeksi vankilaan, josta he istuvat vähemmän kuin neljä vuotta.
1956 Sudan, Tunisia ja Marokko itsenäistyvät, ja 1958 Irakista tulee tasavalta.
1958-1961 Syyrian ja Egyptin valtioliitto, Yhdistynyt arabitasavalta, perustetaan.
1962-1967 Jemenin sisällissota, jossa Egypti tukee tasavaltalaisia ja Saudi-Arabia rojalisteja.
1964 Palestiinan vapautusjärjestö PLO perustetaan Kairossa.
1966 Aseelliset välikohtaukset Israelin ja Syyrian aselepolinjalla lisääntyvät. Välikohtauksissa on myös mukana PLO:n suurimman jäsenjärjestön Fatahin sissejä [fedayin].
1967 Fasistinen sionisti hallinto jatkaa ryöstösota suunnitelmiensa toteuttamista: Kesäkuussa Israel valtaa koko entisen brittiläisen Palestiinan sekä Siinain ja Golanin ylängön. Jerusalem yhdistetään Israelin pääkaupungiksi.
1968 Palestiinalaississit ja Israelin armeija käyvät 12 tuntia kestäneen taistelun Karamehissa Jordaniassa. Palestiinalaiset pitävät sitä täkeänä symbolisena voittona.
1970 Jordanian sisällissota, jossa kuningas Husseinin armeija karkottaa aseistetut palestiinalaiset maasta. Palestiinalaisjärjestöt siirtyvät Libanoniin.
Kasaarieliitin suorittama, kotimaan ryöstö palestiinalaisilta johtaa siihen, että asellisilla palestiinalaisryhmillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin kaapata mm. siviililentokoneita eri puolilla maailmaa. Palestiinalaiset eivät voi käydä suoraa aseellista sotaa Israelia vastaan, sillä USA, joka on sionistien hallinnassa huolehtii siitä, että Israelilla on kehityksen kärjessä oleva aseistus tämän lisäksi USA tukee Israelia myös taloudellisesti ja poliittisesti.
Presidentti Nasser kuolee. Hänen seuraajakseen nousee Anwar el-Sadat, joka karkottaa neuvostoliittolaiset neuvonantajat ja kääntää egyptin politiikan länsimieliseksi.
1973 Yom Kippur -sota. Oikeutetusti Egypti hyökkää Siinaille ja yhtä oikeutetusti Syyria Golanille. Mutta koska Yhdysvallat ovat kasaarieliitin eli sionistien talutusnuorassa, saavat sionistit nytkin Yhdysvaltojen massiiviset asetoimitukset, jonka turvin fasistinen Israel onnistuu torjumaan edell. mainitut hyökkäykset. Kansainvälinen tilanne näyttää ikäänkuin kiristyvän Yhdysvaltojen ja Neuvostoliiton välillä, josta seuraa niin sanottu energiakriisi öljytuottajamaiden moninkertaistettua raakaöljyn hinnnan. Tässä yhteydessä esille tuotakoon, että Amerikan Yhdysvaltojen ja entisen Neuvostoliiton välille ei mitenkään voinut syntyä todellista sotatilaa, sillä molemmat jätti valtiot olivat ja ovat [nykyisin Venäjä] edelleen kansainvälisen kasaarieliitin hallinnassa. Stalinin aikana tosin kasaarieliitin ote hieman herpaantui Neuvostohallinnassa.
1974 Kasaarihallinnon eli Israelin maanryöstö palestiinalaisita jatkuu: fanaattinen, uskonnollis-poliittinen siirtokuntaliike Gush Emunim perustetaan Israelissa. Siirtokuntia on alettu rakentaa miehitetyille alueille pian vuoden 1967 sodan jälkeen.
1976 Arabien asema kurjistuu entisestään: Israelin arabien yleislakko 30. 03. heidän omistamansa maan jatkuvaa takavarikoimista vastaan.
Miehitetyillä palestiinalaisalueilla järjestetään paikallisvaalit, joissa PLO:hon sotoutuneet ehdokkaat syrjäyttävät siihenastiset Jordanian tukemat mahtimiehet.
1977 Oikeistopuolueiden liittouma Likud voittaa vaalit ja syrjäyttää Israelin työväenliikkeen johdon. Pääministereiksi tulee sionismin oikeistolaisimman suunnan, ns. revisionismin, veteraanijohtaja eli terroristi ja murhamies Menahem Begin [Irgunin entinen johtaja].
Presidentti Sadat vierailee yllättäen Jerusalemissa. Aloite johtaa camp Davidin rauhansopimukseen, Siinain palauttamiseen egyptille vuonna 1979 sekä Israelin ja Egyptin diplomaattisuhteiden solmimiseen. Egypti on ensimmäinen Israelin tunnutanut arabimaa, joka johtuu siitä, että se on voimakkaimmin kasaarieliitin hallitseman USA:n hallinnassa. Egypti ei siis ole todellisuudessa itsenäinen valtio.
1979 Shaahi syöstään vallasta Iranissa ja maasta tulee shiialaisten uskonmiesten hallitsema islamilainen tasavalta.
1980 Saddam Husseinin johtama Irak hyökkää Iraniin ja aloittaa kahdeksan vuotta kestävän sodan. Länsivallat ovat Irakin puolella ja USA tukee selvästi Irakia. Eräs syy tähän tukemiseen on se, että USA:ta hallitseva kasaarieliitti saa näin nujerrettua Iranin Irakin avulla, sillä kasaarieliitin suunnitelmissa on tehdä Israelista Lähi-idän sotilasmahti. Irakin nujertaminen oli kasaariylimystöllä jo tuohon aikaan suunitteilla, mutta sen aika tuli myöhemmin kuten tänä päivänä kaikki tiedämme. Mainittakoon myös, että Israel on tänä päivänä maailman vaarallisin uhka kokon maailman rauhalle [sillä on hallussaan >2000 neutronipommia].
1982 Israelin suorittama terrori arabeja kohtaan jatkuu: Israel hyökkää Libanoniin ja etenee Beirutiin saakka. PLO:n johto karkotetaan Libanonista Tunisiaan. Hyökkäyksesse annetaan omituinen nimi "operaatio Rauha Galileaan", vaikka Israelin pohjoisraja on ollut rauhallinen jo vuoden ajan.
1986 Israelin turvallisuuspalvelu Mossadin agentit sieppaavat Roomassa Dimonan ydintutkimuskeskuksessa työskennelleen teknikon Mordechai Vaunun, joka oli paljastanut brittiläiselle Sunday Timesille Israelin ydinaseen. Vaunu tuomitaan 18 vuodeksi eristysselliin, ja hän istuu tuomiotaan vieläkin [huom! vrt. tuomiot ja rangaistusten kestot Kafr Kassemin joukkomurhaan, jonka vastuussa olleet Israelilaiset upseerit saivat vankeutta 15 vuotta, josta istuivat vähemmän kuin 4 vuotta].
1987 Vihdoin Palestiinalaisten kansannousu, [intifada] alkaa Länsirannalla ja Gazassa.
1990-1991 USA:n sionistit saivat aikaan sen, että USA näytti valheellisesti vihreää valoa Irakin hykkäykselle Kuwaitiin. Irak miehitti kuwaitin Yhdysvallat kokoaa laajan kansainvälisen liittouman, joka pommittaa Irakia ja näin vapauttaa Kuwaitin. Irak asetetaan kansainväliseen saartoon. Tämä oli kasaarieliitin juoni, jonka avulla saatiin Irak melkein alistettua kansainvälisen sionismin kahleisiin.
1991 Israelin ja arabien rauhanneuvottelut alkavat Madridissa. Palestiinalaiset ovat mukana jordanialais-palestiinalaisessa valtuuskunnassa. Tämä on osa sionistien harjoittamaa farssia rauhanneuvotteluissa palestiinalaisten kanssa. Sionistit eivät nimittäin halua koskaan tehdä rauhaa palestiinalaisten kanssa, vaan he haluavat ainoastaan ryöstää heidän maansa ja orjuuttaa heidät.
1993 Israel tunnustaa PLO:n, ja ns. Oslon rauhanprosessi alkaa Washingtonissa allekirjoitetulla puitesopimuksella. Israel vetäytyy 1990-luvulla Länsirannan suurista kaupungeista sekä enimmästä osata Gazaa, ja Palestiinan itsehallinto asettuu näille alueille. Itsehallinnon presidentiksi [rai´is] valitaan Jasser Arafat. Neuvotteluja käydään vuosikymmenen edetessä.
Mainittakoon muutama sana kyseisetä Oslon sopimuksesta: Sopimus ei olisi antanut todellista itsenäistä Palestiinalais valtiota, vaan kuului sarjaan poliittista farssia. Oslon sopimus tarkoitti, että Länsiranta ja Gaza voitaisiin pitää Israelin ylimmässä kontrollissa ja näin jatkaa "juutalaisten" asuttamista ja siirtokuntien rakentamista. Tiheään asutetut palestiinalaiskaupungit ja -kylät annettaisiin ulkomailta kotiin palaavien PLO:n johdon valvottaviksi, "autonomiaksi", jota kutsuttaisiin siten Palestiinan valtioksi. Tällaista ajatusta oli esittänyt jo 1967 Israelin työväenpuolueen johtava politiikko, Yigal Allon.
Allonin suunnitelma ja Oslon "rauhanprosessin" yhdistävä ajatus oli lyhyesti seuraava: Israelin on saatava hallintaansa mahdollisimman paljon vallattuja palestiinalaisalueita ja mahdollisimman vähän palestiinalaisia.
Mutta onneksi palestiinalaisten johto ei sitoutunut tähän sopimuksee, sillä Israelin pääministeri Ehud Barak oli vaatinut Arafatilta nimeä julistukseen, jossa Arafat olisi ilmoittanut konfliktin päättyneeksi. Mikäli palestiinalaisten johtajat olisivat sitoutuneet tähän julistukseen olisi se merkinnyt sitä, että Palestiinan rajat olisivat olleet mahdollisimman epäselvät. Palestiinalaiset olisivat menettäneet myös suurimman diplomaattisen valttinsa, sillä he eivät olisi enää voineet vedota niihin YK:n päätöslauselmiin, minkä mukaan palestiinalaiset olivat kansa vailla itsemääräämisoikeutta. Tämä sopimus ei olisi tarjonnut palestiinalaisille edes 22% maailmansotien välisen brittiläikauden Palestiinasta.
1994 Israeli ja Jordania solmivat rauhan. Yhdysvalloista miehitetyille palestiinalaisalueelle muuttanut fanaattinen siirtokuntalainen Baruch Goldstein ampuu 32 palestiinalaista rukoilijaa patriarkkojen haudalle rakennetussa moskeijassa Hebronissa. Väkijoukko lynkkaa goldsteinin.
1996 Aseelliset yhteenotot lisääntyvät Etelä-Libanonissa, jossa shiialaisista Hizbollah-sisseistä on tullut tärkein Israelin miehitystä vastustava aseellinen ryhmä. Israel teurastaa huhtikuussa pommittamalla Qanan pakolaisleiriä; yli sata palestiinalaista saa surmansa.
2000 Israel vetää toukokuun lopulla joukkonsa Etelä-Libanonista, joka siirtyy Libanonin hallituksen valvontaan. Oslon rauhanprosessi kariutuu sionistien vehkeilyyn (kohta 1993). Toinen intifata alkaa. Väkivaltaisuudet kiihtyvät. Israel miehittää jälleen palestiinalaisalueita ja käyttää panssarivaunuja, hävittäjiä ja muuta järeätä aseistusta kaupunkeja vastaan. Tämä pakottaa palestiinalaiset toimimaan marttyyreina taisteluissa Israelin kaupunkeissa. Väkivaltaisuuksia kiihdyttää myös se, kun kasaarihallinto valtaa palestiinalaisten pyhän paikan Temppelivuorelta Itä-Jerusalemista, jossa sijaitsee mm. muslimien Al Aksan moskeija.
2001 Sotarikollisesta, Ariel Sharonista tulee Israelin pääministeri. Hän ei edes yritä elvyttää minkäänlaista rauhankehitystä. Palestiinalaiset elävät yhä suuremmassa ahdingossa Juudeassa kukkula kerrallaan on siirtynyt Israelille. Palestiinalaiset elävät kuin keskitysleirissä missä oikeudet Israelin alueella koteihin, työpaikkaan, vapaaseen liikkumiseen ja uskontoon ovat hyvin rajoitetut. Tämä tietysti synnyttää oikeutettua kapinahenkeä kasaarimiehittäjiä vastaan.
Kasaarieliitin käsikassarat USA, Britannia ja Nato, ovat harjoittaneet enennäkemätöntä valtioterrorismiä, suurimmaksi osaksi kasaarieliitin toimesta planeetallamme. Sen ansiosta ovat saaneet surmansa kymmenet miljoonat ihmiset [tämän lisäksi kasaarieliitin luoma Neuvostoliitto on surmannut yli 60 miljoonaa ihmistä]. Yksi USA:n suurimpia rikoksia ihmisyyttä vastaan on ollut terroristi-rosvovaltio Israelin tukeminen. Näistä edellä mainituista rikoksistaan ihmisyytävastaan Amerikan Yhdysvallat ovat saaneet myös kärsiä. Tällainen kärsimyksen päivä oli syyskuun 11, kun joukko islamilaisia marttyyreja iski kaappaamillaan matkustajakoneilla Yhdysvaltoihin New Yorkin World Trade Centeriin. Tämä isku tuli kuin tilaukseta USA:ta hallitsevalle kasaarieliitille. Saihan se nyt käyttää USA:ta ja Britanniaa "terrorismiä vastaan sodan" varjolla hyökätä kaikkiin niihin maihin, jotka olivat sen vihollisia ja jotka muodostivat kilpailijan Israelille Lähi-idän alueella.
2002 "Terrorismin vastaisen sodan" varjolla Ariel Sharon saa tilaisuuden käyttää yhä järeimpiä aseita murhatessaan palestiinalaisia.
Amerikan Yhdysvaltoja hallitsema rikollismafia, nimittäin kasaariylimystö eli sionistiperkeleet, ovat saaneet kongressin suostumaan siihen, että USA aikoo hyökätä Irakiin kukistaakseen Saddam Husseinin. Hyökkäys Irakiin antaa myös edulliset mahdollisuudet, sotarikolliselle, jota kutsutaan Israelin pääministeriksi Sharoniksi, yrittää suorittaa "palestiinalaiskysymyksen lopullista ratkaisua", tappamalla joukoittain palestiinalaisia, karkoittamalla heitä Jordaniaan ja tekemällä Gazasta palestiinalaisille vankileirin.
2003 USA ja Britannia hyökkää YK:n vastalauseista huolimatta, ilman syytä Irakiin. Tämä hyökkäys tapahtuu kansainvälisen kasaarieliitin painostuksesta.
Kasaarieliitti ryösti siis palestiinan seemiläisiltä kotimaan - jossa he olivat asuneet vuosi tuhansien ajan - tämä ryöstö tapahtui petoksilla ja poliittisilla vehkeilyillä sekä arabeihin suunnatulla terrorismillä ja murhilla. Israeli olemassa oloon ei tässäkään mielessä ole siten oikeutta.
Israelin valtion syntyyn ei olisi ollut minkään laista oikeutta myöskään seuraaviin näkökantoihin nojautuen: Siihen ei olisi ollut oikeutta, edes Raamatun kirjoihin perustuvaan kirjaimelliseen merkitykseen nojautuen, sillä nämä kyseiset "juutalaiset" eivät ole muinaisten heprealaisten jälkeläisiä, vaan polveutuvat mahtavasta kasaarikansasta. Historian tutkimuksen mukaan yli 90% koko maailman juutalaisista polveutuu nykyisin turkk.-mongolidisesta kasaarikansasta, joka kääntyi juutalaisuuteen 700-luvulta alkaen. (kts. Ollakko seemiläinen, vai eikö olla? Näillä nettisivuilla).
Sanottakoon seuraava seikka niille, jotka pitävät itsepintaisesti kiinni Raamatun kirjaimellisesta merkityksestä, vaikka perimmäinen totuus on Raamatun sisäinen merkitys eli Jumalan Sanan henkinen vastaavaisuus. Ja sanottakoon tämä myös samalla niille, jotka vastoin historiallista totuutta väittävät, että aikamme juutalaiset ovat seemiläisiä. Sanomme heille siis seuraavaa: Ne, jotka vetoavat ainoastaan Sanan kirjaimelliseen merkitykseen, jossa sanotaan, että Jumala on tehnyt liiton juutalaisten ja heidän esi-isiensä kanssa. Esim. Gen. (15: 18) "Sinä päivänä Herra teki Abrahamin kanssa liiton, sanoan: "Sinun jälkeläisillesi minä annan tämän maan,"" jos ajattelemme tätä vain kirjaimellisesti niin tämä liitto ja sen lupaus kumoutui, kun juutalaiset murhasivat Jeesuksen, Jumalan inkarnaation [Herra Jeesus Kristus on kirkastettu Jumal-ihmisyys eli ainut ja yksi koko universumin Jumala]. Todellisuudessa murhatessaan Jeesuksen juutalaiset tekivät liiton perkeleen kanssa. Näin ollen vanha liitto, jopa kirjaimellisesti katsottuna kumoutui juutalaisten hirvittävän rikoksen ansiosta, joka kumosi puolestaan "luvatun maan" oikeuden juutalaisilta.
Todellisuudessa Jumalan Sanassa on sisäinenmerkitys eli henkinen vastaavaisuus, joka ilmaisee perimmäisen Totuuden ja Hyvyyden Sanasta. Siten esim. Gen. (15: 18) mainitulla luvatulla maalla tarkoitetaan sisäisen merkityksen mukaan ihmisen siunattua henkistä tilaa jo maanpäällä ja myöhemmin kuoleman jälkeistä elämää taivaassa. Liitto tarkoittaa ihmisen uudestisyntymistä eli jumalallisten totuuksien ja hyvyyksien yhdistymistä ihmisen mielessä, kun hän on elänyt Jumalallisten lakienmukaisesti. Näin hän on yhdistynyt Jumalaan eli on ikäänkuin liitossa Hänen kanssaan. Tämä Gen (15: 18) mainitsema henkisenmerkityksen mukainen uudestisyntyminen ja siunattu tila taivaassa (luvattu maa) ja uudestisyntymistä seuraava liitto Jumalan kanssa (liitto), tulee jokaisen ihmisen osalle rotuun tai kansallisuuteen katsomatta, mikäli kyseinen ihminen elää Jumalallisten lakien mukaisesti, siten että Jumalallinen Totuus ja Hyvyys ovat hänelle elämän tärkein asia.
Nyt vastaus, alussa esitettyyn kysymykseen miksi Israel on niin tärkeä kuin se on kasaarieliitille? Se on tärkeä siksi, että kasaarieliitin suunnitelmissa oli luoda Israelista sotilaallinen suurmahti Lähi-idässä ja joka palvelisi heidän maailmanvalloitus ohjelmaansa. Tässä suunnitelmassaan he ovat onnistuneet. Israel ei ole suurmahti vain Lähi-idässä, vaan se on suurmahti koko maailmassa, mikäli tämä seikka mitataan neutronipommeissa, sillä Isrealilla on >2000 neutronipommia. Israel on uhka koko maailmanrauhalle ja kansojen olemassa ololle, se on saatava kansainväliseen valvontaan ja sen valtiollisuus on purettava ja Israelin johtajat tulee saattaa kansainvälisen tuomioistuimen eteen rangaistavaksi, rikoksistaan ihmisyyttävastaan.
juttu vastaustasi, linkki sinne
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=666&posting=22000000002168141
Lähi-itä pitää hävittää.
katsokaa muutkin.Kartassa Israel Kanaanissa,Joosuasta Samueliin ja sauliin.Siinä Israel on suuri valtio.
Kartta osoittaa,että Jordania on perustettu Ruubenin ,Gaadin ja Manassen maalle.Libanon on levittäytynyt,Asserin ja Naftalin alueelle.
Daanille kuului alueet aina Damaskoksen tuolle puolen.Muut Veljekset asuivat nykyisen israelin alueella.
Kysymuksessä on siis Israelin 12 sukuntaa.
Filistealaisten kaupungit,siis arabimuslimien, olivat Gassan alueella.Alue noin 160 neliökilometriä.Kuningas Daavid,tai hänen poikansa Salomo valloitti myöhemmin nämä alueet Israelille.
Israel tulee tarvitsemaan lisää aluetta.Koska Jumala on luvannut palauttaa omaisuuskansansa takaisin omalle maalleen.Hän on jo suuren osan palauttanut,mutta vielä on miljoonia jotka tulevat muuttamaan israeliin.
Juutalaisvastaisuus on lisääntymässä,järkyttävä valehteluprobakanda juutalaisista on parasta aikaa menossa näilläkin foorumeilla.Sekin tulee nopeuttamaan israeliin muuttoa rajusti.Omassa kotimaassaan he ovat turvassa ausvitsiltä.
Jumala on luvannut kirkastaa nimensä maailmalle,Israelin kansan keskuudessa,Jeesus,hän on tietysti suurin kirkkaus,mutta vielä on tulossa lisää,jota maailma tulee ihmettelemään.No sehän ei sielunvihollisen pirtaan sovi ja siksi tämä vihtahousu, kiihottaa palvelijansa valehtelemaan ja vihaamaan Israelia yhä uudestaan kaikissa kansoissa.