Tempraa ostamassa, kannattaako?

ex. auto menee lunastukseen, joten olisi tarve edulliselle, tilavalle ja uudehkolle autolle. Mitä mieltä arvon raati on vm 93-96 temproista. Miten kone kestää, raiskaako ruoste, onko miten ritkula? Miksi noita 2.0 versioita on niin vähän myynnissä. Kumpi kannattaisi ostaa 1.6 vai 2.0, onko kestävyydessä eroja?
81083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hyvä peli ja mukava ajaa. Ennen kaikkea halpa. ja ehdottomasti 2,0. omalla reilu 300tkm ajettu. ;p

Äänestä
  • ainakin -96:sen 1.6:sen kiertäisin omien kokemusteni perusteella todella kaukaa. Kahdessa vuodessa autosta hajosi likimain kaikki. Ainoa lohtu oli että osat nyt ei kauheita kustantanu. En enää koske kepilläkään. Sääli koska ko. farkku oli yrjöosastolla varustettu 7:lle rekisteröity lisäpenkillinen versio - eli köyhän suurperheellisen liki ainoa vaihtoehto.

    Äänestä

  • extemp. kirjoitti:

    ainakin -96:sen 1.6:sen kiertäisin omien kokemusteni perusteella todella kaukaa. Kahdessa vuodessa autosta hajosi likimain kaikki. Ainoa lohtu oli että osat nyt ei kauheita kustantanu. En enää koske kepilläkään. Sääli koska ko. farkku oli yrjöosastolla varustettu 7:lle rekisteröity lisäpenkillinen versio - eli köyhän suurperheellisen liki ainoa vaihtoehto.

    Tarkennatko mitä esim. tarkoittaa tuo likimain kaikki, koska itselläni oli 1,6 -94 ja siinä ei ollut mitään vikoja. Tosin tuo -96 taitaa kyllä olla jo Tofas

    Äänestä

1.6 ie vm. -91, mittarissa 250th km ja edelleen pelittää hyvin auto mukavan leppoisa ajettava etenkin pitkällä matkalla koneen kokokin tuntuu riittävän tässä tiheä välitteinen vaihteisto vaihteita voi vetää päälle tuon tuosta sen enempiä kiihdyttelemättä vääntö riittää hyvin porukan kanssakin ajellessa ja tilaa riittää sisällä ja peräkontissa . Venttiilit jouduin säätämään edelliseen katsastukseen pakokaasupäästöjen takia säädön jälkeen hyvät arvot.

Äänestä

Itsellä on 1.6. STW -96, ajettu 140 tkm. Pääosin auto on ok. Ruostetta ei ole, kone on moitteettomassa kunnossa. Jotain pientä vikaa on ollut, lähinnä talvikäytössä ( esim lukkojen ja ovien toiminta, mutta niistäkin selviäisi rasvaamalla kunnon pakkaskestävällä öljyllä).

Summa summarum. Hinta-koko-laatusuhde ok.

Äänestä

muutaman kuukauden olen omistanut vm -92, 2.0 tempran ja alkuun yhteispeli sujui hyvin. termostaatti vaihdettiin "oikean" kokoseks, jotta autossa tarkenis. sen jälkeen on ollu ongelmia kylmäkäynnistyksessä, auto sammahtelee ja monenmoista muutakin on ilmaantunu. keskuslukituksen kanssa on myös ollu pakkasella ongelmia, mut sitä osasin odottaaki, siskolla oli joskus regata ja siinä samat systeemit.

Äänestä
  • sammahteluun kuitenkin ihan jotkut sytytys/kipinäosat. Tulpat, johdot ym. tarkastuksen tarpeessa.

    Äänestä

silloin uuden farkun hinta alle 100 000 mk, ja paljon varusteita ja tilaa vakiona. Digimittaristo uusittiin takuuna, talvella lukko-ogelmia eikä yli 20 pakkasella lämpöä riittävästi.
Viime vuonna kokeilemissani oli mm käyntiongelmia,takalasinpyyhin epäkunnossa, kuskin oven keskuslukko laitossa, peili heikosti kiinni, oik etuoven kahva lähes irti,konepellin haka irti, massat iri takapyöränpesästä, moototoritila kauttaaltaan ruskeaa, ruostehuntua, takaluukun kaasujouset heikot, alaluukun saranat käyttämättömyyttä ruosteessa ja avauskahvan sokka jumissa, ruostetta takapyörän takana olevassa kolossa, tuhkakupin kansiluukku repsotti...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoton kirjoitti:

ex. auto menee lunastukseen, joten olisi tarve edulliselle, tilavalle ja uudehkolle autolle. Mitä mieltä arvon raati on vm 93-96 temproista. Miten kone kestää, raiskaako ruoste, onko miten ritkula? Miksi noita 2.0 versioita on niin vähän myynnissä. Kumpi kannattaisi ostaa 1.6 vai 2.0, onko kestävyydessä eroja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu