Mitä tapahtuu jos seteliautomaattiin syöttää enemmän rahaa kuin mitä sillä rahalla olisi tankkiin saanut, menettääkö rahat vai saako jonkin kuitin jota vastaan saa jostain rahaa?
Setelitankkaus
Voitanko vedon
42405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
taisit hävitä, sillä eihän se ole koneen tai jakelufirman syy jos et osaa arvioida kuinka paljon menovettä tankkiin mahtuu.Itse olen nähnyt sellaisen tapauksen ja olisin saanut bensaa halvalla, jos omaan autoon olisi käynyt ko oktaani joten tankkaaja laittoi kirosanojen säestyksellä letkun paikalleen ja summaa jäi noin 80 mk käyttämättä.
Tästä on aikaa noin 5 vuotta ja enkä usko että tavat olisi muuttuneet.
Ainakin yhdellä Shellin asemalla sai kuitin lopusta rahasta ja kassalta kuittia vastaan rahat.
No hei haloo, saahan ne rahat takasin kun otat kuitin automaatista. Firmasta riippuen joko suoraan kassasta tai soittamalla johonkin. Luultavimmin siinä kuitissa on joku puh.nro.
ole sama systeemi kuin itänaapurissa "punaparatiisin" aikaan, bensa myytiin autoihin kuponkeja käyttäen ja sitä laskettiin se määrä mitä lapussaluki mahtui se sitten tankkiin tai ei kunhan vaan normit tuli täytettyä. No laatukin oli mitä oli ja mahtaa olla vieläkin syrjemmällä seuduilla.