opintoviikkoja vuodessa?

Kuinka paljon porukka keskimäärin kerää opintoviikkoja vuoden aikana?
163634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

No kai se on jotain 0-60.
Usemmilla kai 20-40.
Olisko tosissaan opiskelevilta keskiarvo ehkä semmoset 30. Itseltä tulee tänä vuonna 35 (jos kaikki menee hyvin)

Äänestä
  • Yritän hahmottaa, kuinka paljon siellä koulussa tarvitsee olla ja lisäksi kuinka paljon lukea kotona jos haluaa esim. 40 ov vuodessa? Onko päivät sellaista klo 8-16 aherrusta vai joutuuko enemmänkin koulussa aikaa viettää? Tottakai ainevalinnat ja älykkyys vaikuttaa, mutta noin niinkuin yleisesti.

    Äänestä

  • Jaxon kirjoitti:

    Yritän hahmottaa, kuinka paljon siellä koulussa tarvitsee olla ja lisäksi kuinka paljon lukea kotona jos haluaa esim. 40 ov vuodessa? Onko päivät sellaista klo 8-16 aherrusta vai joutuuko enemmänkin koulussa aikaa viettää? Tottakai ainevalinnat ja älykkyys vaikuttaa, mutta noin niinkuin yleisesti.

    No minusta tuo 30-35ov/v lienee aika lähellä sitä "totuutta". Sillä vauhdilla valmistuu n. 5,5 vuodessa mikäli suoritetut kurssit ovat opinto-ohjelmien vaatimusten mukaisia.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    No minusta tuo 30-35ov/v lienee aika lähellä sitä "totuutta". Sillä vauhdilla valmistuu n. 5,5 vuodessa mikäli suoritetut kurssit ovat opinto-ohjelmien vaatimusten mukaisia.

    Kysymys oli ,että kuinka paljon siellä koulussa menee aikaa, siis päivittäin, jos haluaa sen 40 ov/vuosi? En siis tarkoita valmistumiseen menevää aikaa.

    Jos se lukujärjestys on kovin yksilöllinen niin laittakaa esimerkkejä omista viikoista ja arvioidusta ov-määrästä vuodessa.

    Äänestä

  • tulee tänä vuonna jos hyvin käy.

    Äänestä

  • Jaxon kirjoitti:

    Kysymys oli ,että kuinka paljon siellä koulussa menee aikaa, siis päivittäin, jos haluaa sen 40 ov/vuosi? En siis tarkoita valmistumiseen menevää aikaa.

    Jos se lukujärjestys on kovin yksilöllinen niin laittakaa esimerkkejä omista viikoista ja arvioidusta ov-määrästä vuodessa.

    No se paljonko haluaa viettää aikaa yliopistolla riippuu aika paljon yksilöstä - luennoilla ei yleensä ole läsnäolopakkoa, harjoitusryhmissä jne. taas on oltava läsnä. Itselläni meni n. 16-20h/vko luentoihin. Nyt kun on opinnot loppusuoralla, niin aikaa ei mene noin paljon. Loppuaika menee sitten omaan työskentelyyn. Yleensä homma on humanistisissa oppiaineissa kutakuinkin niin, että esim. 2 ov:n kurssissa on 24 - 28 tuntia luentoja, eli n. pari tuntia/vko/kurssi. Luentojen lisäksi on sitten vielä joillakin kursseilla myös harjoitusryhmiä/harjoitustunteja, esim. se pari tuntia per/vko noiden luentojen lisäksi. Sitten yleensä luetaan yksi kirja/ov, tehdään tentti. Tai vaihtoehtoisesti luetaan isompi kasa kirjoja (lähinnä kursorisesti) ja kirjoitetaan jonkinlainen essee tai pari/pienehkö tutkielma.

    Äänestä

Minulla noin 30 vuodessa. Tänä vuonna tulee ehkä noin 35 jos keväällä jaksaa pitää kunnon spurtin. Mutta riippuu yleisesti ottaen alasta.

Äänestä
  • tuli opiskeluaikana 40-45/vuosi

    Äänestä

Riippuu ilmeisesti todella paljon alasta. Kasvatustieteellisessä opiskelen ja vuodessa tulee n. 30 noppaa, jos sivuaineen opintoja ei oteta mukaan. Mulla kun sivuaineen opiskelu on ihan omasta lukuinnosta kiinni, muuten opiskelu on aika ohjattua. Into kun ei ole paras mahdollinen, niin muutama ov tuon kolmenkympin päälle.

Äänestä
  • tottakai ne sivuopintojenkin viikot lasketaan, jos ne on pakollisia tutkintoon kuuluvia

    Äänestä

  • 123 kirjoitti:

    tottakai ne sivuopintojenkin viikot lasketaan, jos ne on pakollisia tutkintoon kuuluvia

    Niin niin, tottakai lasketaan! En tarkoittanutkaan sitä, etteikö laskettaisi, vaan sitä, että sivuaineesta mulle tulee vuosittain vaihtelevasti opintoviikkoja, kun taas pääaineesta tasaisesti n. 30/vuosi.

    Äänestä

ohessa noin 50. En ymmärrä miten pelkästään opiskeluun keskittyvät jäävät alle tuon luvun. Minulla menee maisterin papereiden saantiin 3,5 vuotta, eikä tartte edes tinkiä vapaa-ajasta. Tosin, opiskelen yhteiskuntatieteitä. Tekniikan puoli ja luonnontieteen olisivat työläämpiä.

Äänestä
  • Minä taas en voi ymmärtää miten on ylipäänsä mahdollista saada 50 ovaria vuodessa. Ainakin meidän laitoksella järjestetään jo niin niukasti luentojakin että tuollainen on vain utopiaa. Mutta alastahan se riippuu.

    Äänestä

  • Opiskelija kirjoitti:

    Minä taas en voi ymmärtää miten on ylipäänsä mahdollista saada 50 ovaria vuodessa. Ainakin meidän laitoksella järjestetään jo niin niukasti luentojakin että tuollainen on vain utopiaa. Mutta alastahan se riippuu.

    Organisointi on avain 50 opintoviikon tahtiin. Kuten jo kommentissasi ihmettelit, niin luennot menee monesti päälleikkäin, jolloin täytyy valita mitä opiskelee ja mitä ei.

    Itse opiskelin Teknillisessä Korkeakoulussa keskimäärin 50 opintoviikkoa vuodessa ja olin osa-aikasessa työssä n. 15 h/viikko. Eli 50 nopppaa vuodessa on mahdollista myös teknillisellä puolella, mutta hyvää organisointi kykyä ja motivaatiota pitää olla.

    Äänestä

  • Onpas sinulla kovasti ihmeteltävää sitten. Minun kaverilla meni maisterin papereihin vaan 2,5 vuotta, eikä sekään tinkiny vapaa-ajasta. Kyllä sitä mahtaa ihmetyttää vielä enemmän!

    Äänestä

  • Fury kirjoitti:

    Onpas sinulla kovasti ihmeteltävää sitten. Minun kaverilla meni maisterin papereihin vaan 2,5 vuotta, eikä sekään tinkiny vapaa-ajasta. Kyllä sitä mahtaa ihmetyttää vielä enemmän!

    Ja hän varmaan teki normaalia 38.15h työviikkoa kuten minä?:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rookie5435 kirjoitti:

Kuinka paljon porukka keskimäärin kerää opintoviikkoja vuoden aikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu