"On palannut Raksilaan/ henki sellainen, jota muistellaan/ kauhuissaan/ ympäri Suomen maan." Niinpä. Tämä lainaus Oulun Kärppien "Verkko heiluu" -maalilaulusta kertoo hyvin sen, millaiseksi kausi 2003-2004 jääkiekon SM-liigassa on muodostumassa: pohjoisen peto on tullut nyt kokonaan ulos pesästään ja osoittanut voimansa ja saaliinraatelutaitonsa koko Suomelle. Kärpät ei ole jättänyt selittelyn varaa yhdellekään liigapelejä seuraavalle, eikä edes piintynein jokeri- tai hifkifani, joka lökäpöksyissään ja pipo tiukasti silmille vedettynä raahustaa pitkin stadin katuja ja heiluttelee narrilippua, voi väittää, etteikö Kärpät olisi ollut tämän vuoden kirkkaasti paras joukkue. Kausihan ei vielä ole päättynyt eikä palkintoja jaettu, mutta jo nyt voi sanoa, että Kärpät pelaa kiekkoa, jossa välkehtii kulta. Kärpillä on kasassa ainutlaatuinen joukkue, josta löytyy niin lähes henkesalpaavaa taituruutta (Tenkrat, Viuhkola, Machulda), lujuutta ja tahtoa (Aarnio, Pyörälä, Jokinen...), nuoruuden periksiantamattomuutta (Juntunen, Alikoski), pedon perimmäistä luonnetta (Smyth, Myllykoski...) ja maalinsuulta jäätävää varmuutta (Bäckström). Kärpät pelaa liigan puhtainta, voittavinta ja maalirikkainta kiekkoa, pystyy kääntämään tiukat tappiotilanteet voitoksi eikä sorru turhanpäiväiseen rötöstelyyn eikä kahvaamiseen. Kärppien talous on esimerkillisessä kunnossa ja on noussut aikoinaan konkurssin partaalta täyteen kukoistukseen. Kunniakuja mestaruudelle on luotu. Mutta monta mutkaa on kuitenkin matkassa ennen kuin "poika" kohoaa kohti Raksilan kattoa, monta unohtumatonta ja piinaavan jännittävää peliä on vielä edessä. Ei auta muu kuin jäädä odottamaan. Ja tuntuu muuten siltä, että myös vastustajat elävät pelonsekaisessa odotuksessa.
Sillä paha on palannut lähtemättömästi.
Sillä paha on palannut lähtemättömästi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta toivotaan että lentokeli jatkuu loppuun saakka. APINA
Hyvin on kärpät pelannut, myönnetään. Tosin noilla pelaajilla huonosti pelaaminen on mahdotonta. "Kirkkaasti paras" voi olla vähän väärä sanavalinta koska kärpillä on vain 5 pistettä etumatkaa sarjakakkoseen tps:ään ja tps on pelannuut 2 peliä vähemmän. Mitä tulee liigan puhtaimpaan pelaamiseen, ei kärpät edes ollut liigan vähiten kahvajäähyjä saanut joukkue. Oli kyllä siellä vähiten saaneiden joukossa, tosin sieltä vähiten kahvajäähyjä saaneiden joukkueiden joukosta löytyi myös Rauman lukko vaikka sitä syytetään kahvailusta joten pieni on se raja missä menee "kahvajoukkueen" ja puhtaan joukkueen ero. Eli kyllä se kärpätkin kahvaa.
Taas kunnon ylistyspuhe. Hyvin kärpät on pelannut sitä en kiistä, mutta tiukkoja pelejä on edessä ja kaikenlisäksi sarjakakkonen TPS on pelannut kaksi ottelua vähemmän kuin Kärpät. Kirkkaasti paras Kärpät ei kuitenkaan ole. Ei niitä voi tilastoista päätellä kuka kahvaa eniten ja kuka vähiten. Riippuu ihan tuomarista kuinka paljon jäähyjä rulee. Kaikki joukkueet kahvaavat melkein yhtä paljon.
...on puheet. Eikös viime vuonnakin ensin Jokereitten pitäny jyrätä kaikki ilman suurempia ongelmia ja sitte HPK voitti runkosarjan 11 pisteellä ennen kakkosta ja lopulta runkosarjan viides, Tappara, voitti mestaruuden. Voin myös muistuttaa, ettei vuosiin ole runkosarjan voittaja voittanut mestaruutta. Jyrätköön Kärpät vaan runkosarjassa mun puolesta, tosipelit on vasta edessä ja sillon ei paljon runkosarjan voitot enää auta!
Huomasitko että kirjotit "ei vuosiin"? Ehkä just nyt on runkosarjan voittajan aika napata "poika".