Audi 80 nakutus kylmänä

Onkos normaali-ilmiö, että kylmäkäynnistyksessä kuuluu melkoinen venttiilien nakutus/naputus noin yhden sekunnin ajan, jonka jälkeen ääni hiljenee. Onks öljylaadulla suuri merkitys?
2749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hydraulisten venttiilinpainimien kestää hetken saada painetta öljypumpulta; siitä ääni.

Kylmissä oloissa tilannetta auttaa mahdollisimman laadukas moottoriöljy joka lisäksi on kylmänä notkeaa eli öljypumppu kykenee sen hetkessä painamaan voitelukohteisiin.
Lisäksi polttoaineenkulutus alenee.

Venttiilinpaininkuppien hetkellinen naputus ei ole vaarallista.

Äänestä
  • ...naputtaisi kauemmin kuin tuon sekunnin. Vasta kun lämpimänä nakuttaa, niin sitten korjaustoimenpiteisiin. Ja tosiaan tuossa asiassa öljylaadulla on väliä etenkin talvella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


venttiilitnakuttaa kirjoitti:

Onkos normaali-ilmiö, että kylmäkäynnistyksessä kuuluu melkoinen venttiilien nakutus/naputus noin yhden sekunnin ajan, jonka jälkeen ääni hiljenee. Onks öljylaadulla suuri merkitys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu