Mikä merkki uskoo eniten horoskooppeihin?

No siinä se jo tulikin. Mikä merkki siis uskoo eniten horoskooppeihin, tai on muuten vain taikauskoinen, etc...
Peusteluja perään!
7820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kaksonen ehdottomasti. Tunnen tuon merkin alla syntyneitä ja sen perusteella voin sanoa, että heiltä puuttuu epäily kokonaan. En tiedä miten astrologit kuvailevat heidän luonnettaan, mutta lapsenusko on heidän luonteenomaisin piirteensä.

Äänestä
  • Todistitpa jännästi rivien välistä, että sinä ainakin uskot sokeasti. Mitä merkkiä sitten lienetkään...?

    Äänestä

Jousimies, tykkää kaikesta mystisestä...

Äänestä
  • Mystisimmät merkit ovat Skorppioni, Neitsyt, Rapu, Kalat. Näillä on taipumusta uskoa yliluonnoliseen, horoskooppeihin ja heillä löytyy usein myös selvännäköisyyttä, intuitiota jne.

    Äänestä

  • anis kirjoitti:

    Mystisimmät merkit ovat Skorppioni, Neitsyt, Rapu, Kalat. Näillä on taipumusta uskoa yliluonnoliseen, horoskooppeihin ja heillä löytyy usein myös selvännäköisyyttä, intuitiota jne.

    Mystiikkaan minua vetää nousumerkkini Rapu ja oletan että sen ansiosta omaan "kyvyn" nähdä ja ymmärtää.
    Tosin en nyt mikään himouskovainen ole, kunhan mielenkiinnosta seuraan ja tutkailen.

    Äänestä

on tosi paljon ammattiastrologien joukossa. Kai se kuvaa oman uskon määrää, mikäli sen valitsee ihan omaksi leipäpuukseen.

Äänestä
  • Vesimies on (tieto)tekniikan ja teknologian merkki, edelläkävijä ja kapinallinenkin joskus. Kuvaisikohan sitä, että he eivät pelkää leimautuvansa yhteiskunnan silmissä "erikoisiksi" niin paljon kuin muut. Vesimiehen merkin symboliikkaan kun kuuluvat nimenomaan erikoisuus ja edistyksellisyys.

    Aurinkomerkiltään Vesimiehiä tulee mieleen Suomen astrologeista ainoastaan kaksi: Ilkka Murto ja Paula Nummela. Keitäköhän muita vielä löytyy? Olikohan Juhani Nummelakin Vesimies? Vesimiehen lisäksi muistelisin tunnetuista nimistä löytyvän ainakin Kalat-, Rapu-, Vaaka-, Leijona- ja Skorpioni-aurinkomerkkisiä.

    Uskomisesta sanoisin, että täytyyhän ihmisen tietysti uskoa siihen mitä tekee. Toisaalta, ei pelkkä usko elätä, eikä astrologin ammattikaan välttämättä pelkästään. Suuri osa Suomenkin ammattiastrologeista taitaa tehdä sivutyönään jotain muuta, tai sitten he ovat laajentaneet perinteisen astrologian kenttää esim. yrityspuolelle, kuten Maarit Laurento.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lyrá kirjoitti:

No siinä se jo tulikin. Mikä merkki siis uskoo eniten horoskooppeihin, tai on muuten vain taikauskoinen, etc...
Peusteluja perään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu