Ookko kuullu?

tomba

Että oluen myynti loppuu kaupoista jonku uuden tuontiveron takia...Luultavasti siirtyy Alkon myyntiin!PERKELE!!!

3

603

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ni víssiin

      Olet joko kuullut väärin tai ymmärtänyt väärin.

      Saattaa olla vähissä helmikuun lopussa, kun alkoholivero alenee maaliskuun alussa. Luultavasti kaupat eivät halua tilata helmikuun lopulla korkeamman veron olutta niin paljoa, että sitä jäisi yli kuunvaihteen, jolloin joutuisivat myymään sen asiakkaille uusilla hinnoilla ja saisivat siitä veronalennuksen verran takkiinsa.

      Jemmaa ajoissa - jos luonteellesi on mahdollista juomattoman oluen säilyttely - helmikuun viimeisten päivien oluset (huom. viikonloppu!). Maaliskuun alussa kaljaa varmasti saat.

    • Svikkis

      Onpa paha juttu!

    • ExPersu

      Keskikalja lopetetaan ja kauppassa saa myydä vain uutta kakkosolutta ja vanhaa ykkösolutta - kaikki muut alkoholijuoma menevät takaisin Alkoon.

      Ookkona kuullu, että viinasta tulee humalaa, on se hyvä, että se Hakkaraisen setä kertoi sen kaikille muillekin. Maailma on niin ihmeellinen ja ihmiset vielä siihen päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      675
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      516
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      506
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      437
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      37
      432
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      419
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe