Ookko kuullu?

tomba

Että oluen myynti loppuu kaupoista jonku uuden tuontiveron takia...Luultavasti siirtyy Alkon myyntiin!PERKELE!!!

3

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ni víssiin

      Olet joko kuullut väärin tai ymmärtänyt väärin.

      Saattaa olla vähissä helmikuun lopussa, kun alkoholivero alenee maaliskuun alussa. Luultavasti kaupat eivät halua tilata helmikuun lopulla korkeamman veron olutta niin paljoa, että sitä jäisi yli kuunvaihteen, jolloin joutuisivat myymään sen asiakkaille uusilla hinnoilla ja saisivat siitä veronalennuksen verran takkiinsa.

      Jemmaa ajoissa - jos luonteellesi on mahdollista juomattoman oluen säilyttely - helmikuun viimeisten päivien oluset (huom. viikonloppu!). Maaliskuun alussa kaljaa varmasti saat.

    • Svikkis

      Onpa paha juttu!

    • ExPersu

      Keskikalja lopetetaan ja kauppassa saa myydä vain uutta kakkosolutta ja vanhaa ykkösolutta - kaikki muut alkoholijuoma menevät takaisin Alkoon.

      Ookkona kuullu, että viinasta tulee humalaa, on se hyvä, että se Hakkaraisen setä kertoi sen kaikille muillekin. Maailma on niin ihmeellinen ja ihmiset vielä siihen päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1822
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      947
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      881
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      804
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      780
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      736
    Aihe