Kokoomuksen viime vuosien toimintaa on leimannut hallitukseen keinolla millä tahansa meininki. Siinä ei paljon aatepohjaa ole mietiskelty, kun on kumarrettu varsinkin vasemmalle. Presidettivaalissa demareiden puolelle meno oli huipputempaus.
Nykyinen sekoilu on hyvää jatkoa. Oppositiossa muiden kumartelun sijaan, Ville on ottaa tiukempaa linjaa, mutta ei puudelista karhua saada.
Voisi lopettaa koko puolueen. Ei ole aatetta, asennetta eikä yritystäkään enää koko puolueessa. Itse jätän ennen äänestämättä kun annan kokoomuksen kautta valtuutuksia muille puolueille.
Nykyinen sekoilu on hyvää jatkoa. Oppositiossa muiden kumartelun sijaan, Ville on ottaa tiukempaa linjaa, mutta ei puudelista karhua saada.
Voisi lopettaa koko puolueen. Ei ole aatetta, asennetta eikä yritystäkään enää koko puolueessa. Itse jätän ennen äänestämättä kun annan kokoomuksen kautta valtuutuksia muille puolueille.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kävin läpi porvarikentän puolueiden ohjelmat ja
päädyin kokoomukseen. Kokoomus on aivan omassa luokassaan aateaailmansa suhteen vaikka
kepuun verrattuna.
Kokoomuksella on erinomaiset periaate- ja tavoiteohjelmat.
Muuta ei puutu kuin, että kokoomus pyrkisi näkyvämmin myös toteuttamaan niitä.
Silloin kannatus kääntyisi varmaan kasvuun, kun sisäinen riitely nyt syö kannatusta.
Kyse nimittäin on siitä, mihin suuntaan kokoomusta johdetaan ja vasta toissijaisesti siitä, kuka kokoomusta johtaa. Tarvittaisi siis periaatekeskustelua suunnasta - ei siitä vaihdetaanko johto, sillä johtajan vaihtaminen ei hyödytä, jos suunta on epäselvä.
Taitaa se suuri ongelma ollakin, että ohjelmat ja teot ei oikein kohtaa. Uusien jäsenten ja kannatuksen haussa on aate unohtunut.
Ei kokoomus voi olla vihreämpi kuin vihreät, vasemmistolaisempi kuin demarit (Onneksi ei sentään vielä vertailussa vasemmistoliitto) ja samaan aikaan ajaa uskottavasti oikeistopuoleen aatteita.
Aatteet kuntoon ja Ville kierrätykseen, niin eiköhän kannatuskin korjaannu.
kellään palkansaajalla varaa äänestää kokoomusta??
Ennen oli, muttei enää. Tosin kalliiksi näyttää käyvän muutkin puolueet.
Mutta jos eroat ammattiliitosta, palkka nousee heti. Demarien kautta saat kaiken samaan hintaan.
Täysi perseennuolija puolue.
Kokoomus ei ole antanut näyttöjä käytännön politiikassa,että seisoisi ohjelmansa takana.
Ensimmäinen kirjoitus pitkään aikaan,mikä pitää täysin paikkaansa !!!
HYVÄ,HYVÄ....Pressanvaaleista kaikki lähti ja loppua ei näy.......
Koko homma lähti oikeastaan jo vuonna 1995 liik-
keelle kun kokoomus lähti samaan hallitukseen
ex-kommunistien kanssa. Siinä meni meikäläisen
usko kokoomuksen "periaatteisiin" ja siellähän
ne kokkarit vieläkin istuisivat samassa hallituk-
sessa,jos demarit olisivat saaneet pari tuhatta
ääntä enemmän kevään vaaleissa.