En pysty käsittämään mikä ihmeen hinku kaikilla on tummentaa takavaloja??
moottoritiellä, pimeässä ja sateessa ajettaessa luulisi tällaisen pelin olevan hengenvaarallinen. Kun nyt jo on vaikeuksia havaita tarpeeksi ajoissa joitain vanhoja autoja joissa himmeät takavalot!
käyttäkää järkeä hyvät ihmiset!
moottoritiellä, pimeässä ja sateessa ajettaessa luulisi tällaisen pelin olevan hengenvaarallinen. Kun nyt jo on vaikeuksia havaita tarpeeksi ajoissa joitain vanhoja autoja joissa himmeät takavalot!
käyttäkää järkeä hyvät ihmiset!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Useimmin lumisateella tai kurakelillä rekkojen takavaloja ei juuri näe ollenkaan.
Rekkoihin tulisi olla pakolliseksi takavalot myös ylös tms. jotta näkyisivät.
Ja takasumuvalot aina päälle.
mielellään,turvallisuus syistä(niin itselle kuin muillekkin) ja rekan ulkonäönkin vuoksi pitäisi tarpeeksi valoja ja asentelisi vielä ylimääräisiäkin(joita kyllä löytyy),mutta heti on poliisit avautumassa ja sakottamassa. Eli lisävalaistus kielletään suomessa,vaikka useasti sää on sitä luokkaa,että valoa kaivataan. ihme touhua.Ruotsissa meininki on toista ja poliisi autojenki keulat on vuorattu lisävaloilla..
Täytyy erottaa tehdastummennetut takavalot ja sitten tunareiden (ei välttämättä tuunareita) mustalla spraymaalilla tekemät tummennukset.
Se muuten on outoa, että miksi auton näkyvyyttä (rekat ja muutkin autot) ei saa lisätä sellaisilla valoilla, jotka ei häikäisyllä häiritse muita? Olishan se hienon näköistä jos mainoksen Cokisrekan näköisiä pelejä huristelisi Suomenkin teillä, ihan oikeesti!