Saan kortisonista tosi pahat sivuoireet.Sanoin siitä lääkärille.Hän vain päivitteli!?Haluaisin vähentää sitä.Voiko sitä vähentää vaikkaa puoleen määrätyistä annoksista.Otan ne illalla ja aamulla mutta haluaisin vähentää.Mitä vähentämisestä sitten seuraa?
Onko muillakin tosi pahoja?
Ongelmia kortisonista
3380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kantaa! Yksinäni en menisi vähentämään annosta omatoimisesti, sillä ( en tosin tiedä miten kauan olet käyttänyt ) kortisonia tulee vähentää asteittain, sillä on olemassa ns. keskeytysoireyhtymä, jolle tyypillistä on mm. kuume, lihas- ja nivelkivut, voimattomuus, pahoinvointi... eli samoja oireita tosin kuin itse sairaudessakin. Lääkäriä kiinni nyt vaikka takista ja asialliseen keskusteluun, voisiko lopettaa hiljalleen.
luettelemiisi oireisiin antibioottikuurin!!!Apua?!
Eikö lääkärini tunnista mikä on oire ja mikä jotain muuta?Saan huomenna sytostaattia taas.Otan nämä asiat esille.Hyviä neuvoja tuli!Onko todella näin,että me kohtalotoverit vain olemmekin toistemme hyvien neuvojen varassa?Muut eivät tiedä tai välitä.Kiitos!
ne olivat vain mahdollisia oireita, jos aloitat itse kortisonin annostelun alas liian äkkiä, ja sitä et ole vielä tehnyt. Ole siis huoleti. Itse olen vain sairaanhoitaja, ja tapaustasi tuntematta antibioottikuurikin on voinut olla paikallaan. Edelleen, hyvää jatkoa sinulle ja juttele asiasta lääkärin kanssa.