Netistä löytyi seuraavanlaisia tietoja Helsingin ja Tallinnan välillä liikennöivistä pika-aluksista:
H/S Laura & H/S Jaanika
rak. Ukraina 1993/1994
39,6 m × 10,2 m
38 kn (solmua)
4.400 kW (–5.980 hv)
182 / 192 matkustajaa
(tekee noin 31-33 hv / matkustaja)
HSC Linda Express
rak. 2002 Pietari/Venäjä
40,2 m × 11,7 m
55 kn
6.800 kW (~9.240 hv)
286 matkustajaa
(tekee n. 32 hv/matkustaja)
HSC Nordic Jet & HSC Baltic Jet
rak. 1998/1999 Norja
60,0 m × 16,5 m
38 - 40,5 kn
2 × 7.200 kW (~2 × 9.780 hv)
428 matkustajaa
sekä 55 autoa tai 2 bussia 38 autoa
(tekee n. 46 hv / matkustaja)
HSC SuperSeaCat Four
rak. 1999 Italia
100,3 m × 17,1 m
38 - 42 kn
(moottoriteho jäi selvittämättä)
722 matkustajaa
sekä 164 autoa 4 bussia
Nopeus vaatii todella rajusti moottoritehoa!!
Linda Expressin (55 kn) luvataan kulkevan Helsingin ja Tallinnan välin tunnissa. Muut, liki 40 solmua kulkevat härvelit selvittävät sen 1½ tunnissa.
Omalla 9-metrisellä uppoumarunkoisella veneelläni ajan saman välin n. 6 tunnissa muutaman hengen kuormalla. Moottoritehoa on 74 hv, mutta matkavauhdilla suurin osa siitä on reservissä. Kaupalliset pika-alukset ajavat aika lähellä moottoreiden suurinta tehoa.
Tallinnan nopeat
4
1860
Vastaukset
- Lauri
Kiitos mielenkiintoisista tiedoista. Tosin paljon konetehoa on suhteellinen käsite. n. 30-40 heppaa per henki ja vauhtia yli 40 solmua ei ole mun mielestä mitenkään ihan törkeä. Ei kotivehkeillä ainakaan tuohon pääse paitsi jollain Argolla tms tosi kevyellä vempaimella.
Vastaavasti risteilyaluksissa:
esim. noi Karibian risteilijät mitä Helsingistäkin valmistui. Nopeus n. 24 solmua, potkuriteho luokkaa 30 MW, matkustajia n. 3000 henkeä. Tekee noin 15 hv/matkustaja. Nopeus on noin puolet pika-aluksista.
Jos vielä huomio, että veden vastus kasvaa nopeuden kolmanteen potenssiin niin mun mielestä koneteho pika-aluksissa on jopa melko alhainen. Tietenkin uppoama runkoinen vs. liukuva tai kantosiipi ym. vertailu ei ole kovin relevantti. - Kokenut
Kun pika-alus törmää yli 50 kn tukkiin, siinä ei auta mikään materiaalivahvuus, ainakaan kun tukki on pitkittäin.
Näin nimittäin kävi toissa kesänä. Lida express sai kallistuman, pelastuslivit vaan päälle. Ilmastointi ja valot menivät päältä (pumput?), viinaa tarjottiin ilmaiseksi, ja kaikki kuulutukset olivat viroksi. Kuumuus oli tukahduttava, hämärää sateisen sään vuoksi. Humalaisten virolaisten möly oli kova, lapset vietiin jo peräsillan suuntaan. Eipä sieltä ihmismassan keskeltä olis pienistä ovista päässyt yhtään mihinkään. Kauhu oli sellainen, että ajattelin todella saavani sydänhalvauksen, vaikka nuori olenkin. Joutui käymään läpi että näin sitä sitten lähdettiin. Tallink Expressin ja Nordic Jetlinen saatossa päästiin nilkutamaan kuitenkin vinossa Tallinnaan.
Sen koommin on riittänyt alle 40 kn. ja suomalaiset pikalaivat.- voi
Laivat on osastoitu. Yksi tukki voi katkaista matkanteon, mutta että se upottaisi aluksen, saati että ihmishenkiä menisi, saati että kaikki menehtyisivät, on erittäin epätodennäköistä. Pelkää ennemmin vaikka pallosalamaa.
- Kapu
voi kirjoitti:
Laivat on osastoitu. Yksi tukki voi katkaista matkanteon, mutta että se upottaisi aluksen, saati että ihmishenkiä menisi, saati että kaikki menehtyisivät, on erittäin epätodennäköistä. Pelkää ennemmin vaikka pallosalamaa.
Titanic oli "uppoamaton" ja Estonian kaltaista onnettomuutta ei kukaan osannut kuvitellakaan.
Tässä maailmassa mikä vaan on mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122