maalämpöpumpun mitoitus

joo

Laitoin taloni piirustukset ym. tarvittavat tiedot kolmelle eri maalämpöpumpun toimittajalle ja alkoi ihmetyttään tuo energiankulutus (lämpö lämmin käyttövesi). Eli yhden laskelman mukaan 29500kWh/v, toisella 39000kwh ja viimeisimmässä "laskelmassa" 45000kwh! Vastaavasti tarjosivat 7kw, 8,5kw ja 11kw pumppuja. Talo Oulun lähistöllä ja neliöitä vajaat 200 at ~50m2 (puolilämmin). Kaikille annetut lähtötiedot olivat samat, eli mistähän tällaiset erot voivat johtua?

11

7475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Julle

      Ensimmäinen "mittasi" kyntensä. Muut "ylimitoittivat" omat tarjouksensa, edyttäen, että talosi huonekorkeus on normaali samoin kuin autotalli ja molempiin tulee lattialämmitys.
      Talon "laskennallinen" energiankulutus on 32000 kWh/v.Sisältää lämpimän käyttöveden.
      Vaatii 200 metrin lämpökaivon, aktiivireikää 185 metriä. Jos kaivaa putken normaaliin maahan, putken pituus on 430 metriä.
      Lämpöpumpun koko on 9 kW kokonaisteholtaan.
      Tässä tiedot oikein mitoitettuna tietokoneohjelmalla, kynsiä ei ole mitattu eikä ylimitoitettu.

      • joo

        Millä ohjelmalla laskit nuo arvot? Onko tuollaisia ohjelmia ostettavissa/ladattavissa jostain?


    • okkrok

      jos lasketaan nyrkkisäännöllä: 20W/asunnon ilmakuutio lämmitystehoa (huipputehoa kovilla pakkasilla)
      2,7m arvioitu keskim huonekorkeus
      200m2 pinta-alaa

      20W x 2,7m x 200m2 = 10,8 kW huipputehoa asunnon lämmittämiseen, jos käytetään osatehoista pumppua nuo pienemmät 7 ja 8,5 kW riittanee siihen, 11 kW pumppu on täystehoinen, paitsi jos toimittaja on ajatellut tallia lämmitettävän jatkuvasti ja sen eristystaso ei ole yhtä hyvä kuin talossa.

      minä epäilisin tuon tallin lämmityksen painoarvon olevan eri toisella pumppumyyjällä kuin toisella ja siitä johtuvan tuon energiankulutuksen arvioiden SUUREN heiton, tai sitten nuo 39000 kwh ja 45000 kwh arvioijat haluavat saada tarjouksenpyytäjän teoreettisen maalämmön takaisinnaksuajan näyttämään laskelmissa lyhyemmältä = maalämpöä suosiva laskutapa.

      mulla on thermia 75 / 150m2 / 405m3 / asuinpaikka napapiiri, pumpun teho nim 7,5kW, käyntitunteja vuonna 2002 oli 2639h X nim.teho 7,5 = 19792 kwh lisälämpövastus oli päällä 27h x 6kw = 162 kwh. eli kokonaislämmityksen energiakulut oli 19792 162 = 19954 kwh. Takkaa ja leivin uunia poltettiin yleensä jos pakkanen oli yli kylmempi kuin -15ast, jolloin se söi lisälämpövastuksen käyntiajan käytännössä pois.

      siinä vähän vertailupohjaa.

    • kivi

      Vastaavasti lähetin neljään firmaan. Kolmesta tuli ihan samanlaiset kulutuslukemat, neljäs teki selvän laskuvirheen.

      Laitteistojen hinnatkin olivat melkein samat.

    • mtz

      höyrystyslämpötilasta joka pitää tietää suunnilleen viiden asteen tarkkuudella esim. tässä tarjouksessa voi kaikissa pumpuissa olla sama sähköteho, mutta kuutiotilavuus eri. Tarjoajat ovat ilmoittaneet maksimitehon jolakin tietyllä höyrystimen ja lauhduttimen lämpötilalla. Kaikilla on varmaan samat arvot talon energiataseesta.

      • Suunnilleen

        200 neliöö 50 puolilämmintä

        n. 225 neliötä kertaa 2,7 metriä on n. 608 kuutiota.

        608 kertaa 20 w kuutio on n. 12 kw

        12 kw kertaa 70% on 8,5 kW pumppu.

        Ei paljon heitä...


    • Kimble71

      Niin siis eikö talon eristyksillä ole mitään merkitystä?

      Luulisi että esimerkiksi yläpohjaeristeen paksuuden kaksinkertaistaminen kompensoisi esimerkiksi olohuoneen korkean katon....???

      (Ouluunpäin sitä itsekin...)

    • ex _oi
      • kimble71

        Mutta jospa pidänkin sitä vain kesäasuntona ....


        (kiitos linkistä)


      • kimble71

        siis?


    • max

      Kannattaa laittaa niin suuri kuin vaan mahtuu, ovat kaikki tyytyväisiä. Lämpöä piisaa ja kauppias saa helvetisti rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      349
      2997
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1235
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe