Luojan lykky ettei paavo kuulunut Suomen valtiojohtoon kyisellä 30-luvulla, koska ois taatusti käyny lipasemassa hitleriä ja liittänyt Suomen akselivaltojen ytimeen. Bushin nuoleskelu oli täysin selkärangatonta puuhaa josta ei ole Suomelle ollut pienintäkään taloudellista tai poliittista hyötyä, eikä tule koskaan olemaankaan. Kun hallinto USA:ssa vaihtuu, dem.presidentin hallinto voi hyvinkin muistaa kuka ääliö kävi tarjoamassa yhteistyön kättä USA:n äärioikeistolle. Kädenpuristus ja kahvihetki Bushin kanssa vain oli meidän lipposelle henkilökohtaisesti niin tärkeä asia että rännistä saivat mennä alas sekä harkintakyky että Suomen etu. Näköalatön typerys.
Lipponen munasillaan
Hurtta
3203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ymmärrän vitsisi noin otsikon muodossa ja muutonkin, vaan vakavasti: muissa maissa nyt selvitellään mikä meni vikaan sen sodan kanssa mutta ei näköjään Suomessa. Menikö Halonen halpaan vai hallitus vai pelkästän Lipponen ja mitä teki suopo, varottiko suopo et täs on jonkunmoinen sudenkuoppa näisä aseissa. Itselläni on 2 poikaa ja jos ne koskaan täältä Kyrööstä lahtee sotaan niin on oötava HELEVETISTI pareempia syitä kun pelkkiää huhuja.
Se on niin suhteellista,muistetaan kun istuva Presidentti aloitteli virkaansa,oli sotaveraaneilla suuri valtakunnallinen juhla,jossa aina ollut Presidentti(Ylipäällikkö) paikalla.
Niin tämäpä otti ja lähtikin Chilen vasemmisto Presidenttiä tapaamaan,ei voisi kuvitellakkaan että hän istuisi Bushin kanssa rupattelemassa valkoisessa talossa,tuskin edes ottaa vastaan,kuin vain ihan pakolliset lyhyet tapaamiset ja silloinkin muiden mukana
ylipäälikkö Kekkonen oli veteraanijuhlilla? Vai saiko sellaisia silloi edes järjestää. Kekkosen luottomihen, Eino S. Revon, (ml/Skdl/kom/kepu) johtama Suomen Yleisradio piti veteraanien häväistysohjelmia.
Vai oli Kekkonen veteraanien asialla, tämäkin lienee "niin totta kun vain..."
Itsenäysyyspäivänä Mannerheimristin ritarit lähettivät tervehdyksen Tasavallan presidentille. Kekkonen ei kertaakaan edes vastannut tervehdykseen. Vasta Manun aikaan käytäntö muuttui ja muuttuikin perusteelliseti.