tedostoon kirjoittaminen

minä vain

Eli minkälaisella asp koodinpätkällä, saisi tehtyä silleen, että lomakkeeseen täytetyt tiedot tallentuu txt tiedostoon? Olen kyllä vähän yrittänyt ettiä tietoa, mutta enpäs ole löytänyt, joten joku viisaampi haluaa nii voisi kertoa. Kiitos.

4

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr.O

      Eli lomaketiedot.txt tarvittavilla oikeuksilla samaan kansioon aspfileen kanssa. Lomaketieto muuttujaan sijoitat lomaketiedot.

      const ForReading = 1, ForWriting = 2, ForAppending = 8
      dim lomaketieto, objFs, objTextS, tekstifile

      set objFs = Server.CreateObject("scripting.filesystemobject")
      tekstifile = server.MapPath("lomaketiedot.txt")
      set objTextS = objFs.opentextfile(tekstifile, forwriting)
      objTextS.write lomaketieto

      • minä vain

        kiitos, koitan tuota jos se sitten vaikka toimis.


      • minä vain

        enhän minä tajunnu että mihin kohtaan tuo pitää laittaa, ja mitä laitan niihin lomakkeen tietoihin kuten "form action" jne jne. en oo nimittäin mikään haka asp:n kanssa :D niin että oisko mahdollista että laittasit vaikka semmosen kokonaisen koodin, että voisin suoraan ottaa sen tästä. Kuulostaa kyl vähän liian helpolta mulle, mutta kun en muuten osaa.


      • Mr.O
        minä vain kirjoitti:

        enhän minä tajunnu että mihin kohtaan tuo pitää laittaa, ja mitä laitan niihin lomakkeen tietoihin kuten "form action" jne jne. en oo nimittäin mikään haka asp:n kanssa :D niin että oisko mahdollista että laittasit vaikka semmosen kokonaisen koodin, että voisin suoraan ottaa sen tästä. Kuulostaa kyl vähän liian helpolta mulle, mutta kun en muuten osaa.

        Nimeä formin kentät, pistä form actioniin vaikka lomakkeenkasittelija.asp sitten luot sellaisen fileen kuin lomakkeenkasittelija.asp

        siellä sitten.
        dim kentta1, kentta2 jne..
        kentta1 = request.form("kentän nimi")
        kentta2 = request.form("kentän nimi2")

        sitten pistät tähän sen koodinpätkän mikä oli aikaisemmin paitsi tuota


        objTextS.write kentta1 & ", " & kentta2

        eli tuo sitten kirjoittaa kentään tiedot tekstifiluun pistäen pilkun väliin. Kokeilehan jos onnistus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      2589
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1659
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1633
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1358
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1180
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      282
      1165
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      924
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe