Apocyclin/Oricyclin kokemuksia?

Onko ollut apua ja onko akne uusiutunut? Kuinka pitkän kuurin otitte ja kuinka monta pilleriä popsitte päivässä?
92353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minullla myös on menossa juuri nyt tuo oricyklin kuuri. Aloitin noin viikko sitten ja syön aluksi kaksi pilleria ja siirryn myöhemmin yhteen päivässä. 100 pillerin kuuri määrättiin. Nyt jännittää että tehoaako se mihkään.

Äänestä

puolelta vuodelta,ei auttanut yhtään? Nyt syönyt 300 kpl:tta Roacutanpilleriä ja jotain parannusta on havaittavissa. 100 vielä popsimatta ja jos ei tosiaan tehoa sekään niin saa luvan olla,en ala enää tähän. Harmittaa vaan sitten ankarasti käytetty rahanmäärä jos ei parannu iho?

Äänestä
  • Kuin paha sulla sitten on? Mulla ei niin järkky paha ja viikossa huomasi että iho vähän tasaantui.. Toivottavasti olet poikkeus.

    Äänestä

  • myös kirjoitti:

    Kuin paha sulla sitten on? Mulla ei niin järkky paha ja viikossa huomasi että iho vähän tasaantui.. Toivottavasti olet poikkeus.

    Eipä muualla. Kasvoilla ei paljon ole näppyjä näkynyt eikä oikein muuallakaan. Olen ehkä sitkeä tapaus? Kyllä tämä jo voiton puolella on, mutta saisi parantua kokonaan koska sen verran olen lääkkeitä syönyt ja kaikki poppakonstit käytetty. Roacuttan on viimeinen oljenkorsi ja jos se ei tehoa niin ei voi mitään? Sitäkin syönyt niin pitkään etten enää pysty koska siinä kuurissa on sen verran sivuvaikutuksia että en jaksa kyllä enää jatkaa sitä. Noh enää 50 päivää kuuria ja sitten se nähdään.

    Äänestä

Mä sain lääkäriltä 2 kk kuurin oricycliniä. Alkuun annostus taisi olla 2x500mg päivässä. Kuurin edetessä vatsa tuli koko ajan kipeämmäksi, noin viikon päästä kipu oli sietämätön ja alkoi tulla veristä ripulia. Siihen loppui se kuuri.

Tämän jälkeen ihotautilääkärille, joka määräsi roaccutan kuurin ja se on auttanut hyvin. Tosin tämä on jo toinen kuuri, ekan söin joskus v. 2000, jolla näpyt pysyi poissa kolmisen vuotta.

Äänestä

kyllä se on aina uusiutunu. oon ottanu monta kuurii, en nyt muista, mut jotaa 3 tai 4, 2 pillerii päiväs. mut nyt ei enää tehoa, ja pitää käyttää muuta.

Äänestä

Mä olen syönyt kaksi kuuria Oricycliniä, ekan kuurin aikana finnit hävis, mut tuli takas kuurin loputtua. Toka kuuri ei ees hävittäny kaikkia finnejä, eli ei enää tehnonnu. Nykyään syön Yasmin-pillereitä, finnejä enää leuassa, toivottavasti ei kohta sielläkään. :)

Äänestä

Mä oon taas alottanu ton kuurin , 1 LÄÄKE 3 kertaa päivässä. Finnit lähtee mutta sivuvaikutuksena sain hiivatulehduksen :(

Äänestä

Onko teiltä seurattu maksa-arvoja oricyklin kuurin aikana? Minä olen syönyt yhtä tabua päivässä ja silti maksa-arvot pilvissä ja kuuri piti lopettaa. Kohta uusi kontrolli ja katsotaan sitten miten jatketaan. Finnit ei hävinneet mihinkään näiden 3 kk aikana minkä ehdin lääkettä syömään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hippa kirjoitti:

Onko ollut apua ja onko akne uusiutunut? Kuinka pitkän kuurin otitte ja kuinka monta pilleriä popsitte päivässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu