Kannattaako hankkia Octavia? Onko moottori sama kuin volkkarissa? Kestääkö? Huoltojen hinnat? Myös Fabiakokemukset kiinnostaa. Kiitokset.
Kokemuksia ja faktaa skodasta?
Late04
82930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sain tuossa viimekesänä työsuhdeautoksi octavian 1.8 turbo koneella. Nyt on mittarissa noin 12,000km ja ei ainakaan vielä vian vikaa eikä mitään moitittavaa.
Auto on saanut "kenkää" ihan eri malliin kuin mitä antaisin omalle autolle, joten rasitustakin on kyllä ollut tuohon kilometrimäärään verrattuna;)
Terve
Ostin Octavia 1,9 tdi vuonna 2001 uutena.
Ajoin sillä 2 vuotta ja 47 000 km.
Eka huolto oli 36000 km kohdalla (hintaa en muista), auton vikoja oli seuraavat: turvavyö vaihdettiin takuuna taakse keskelle, kun jumitti. (olen kuullut muissakin merkeissä (Ford) olleen samaa vikaa). Lisäksi jälkiasennutin kauko-ohjattavan keskuslukon, josta tuli ainoa ongelma koko autoilussani, se hukkasi aina koodit ja piti koodailla 20 - 30 kertaa. Sitten vaihdettiin takuuna Cobra keskuslukko, ja kaikki pelitti.
Autoa vaihdoin, koska octavia jäi meille pieneksi(sisätiloiltaan ei ole edes viidelle (2 turvaistuinta) kauhean tilava mutta riittelee.
Siis, suosittelen Octavia ainakin TDi:nä kulutus on pieni, vaikka miten ajaa ei keskikulutus noussut yli viiden litran.
Skodasta jäi maku, että siihen voi vielä joskus palata.
Tulee oikein ikävä skodaa kun tässä muistelee, eli ostakaa Skoda
Ostin Fabianin 1,4 vuosimalli 2000. Mittarissa 1000 km. Hyvä pieniruokainen näppärä kaupunki auto. Huoloissa on ollut murheita, eka huolto tehtii o.k. toinen huolto etuiskarit kiristettiin ja oikeanpuolen suojakumi katosi sillä kertaa. Asennettiin moottorinlämmitin joka laitettiin alavesiletkuu, takalasin pissapoika lakkasitoimimasta. Ja tämä letkulämmitin toimi kahtenatalvena vajaat 6 kuukauta. Oikea etupyöränlaakeri vaihdettiin kesä/ 03, nyt helmikuu/04 se on vaihdettava taasen.
Ja nämä kaikki huollot ja korjaukset tehtiin valtuutetulla Skoda- huollossa Seinäjoella.
Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa ja yksi niistä on noiden Fabioiden leviäminen. Ne nimittäin leviävät aina täällä keskustelupalstalla.
Vai että autolla ajettu 1000 km ja vikoja noin paljon...? Taitaa olla paska puhetta, sitä parjausta. Satumpahan nimittäin itsekin omistamaan Fabian (SDI), jolla ajettu nyt 98000 km ja varma peli kuin mikä, ei vikoja ja toimii kuin ajatus=LAATU-AUTO!
Ostin Fabianin vuosimallia 2000, vuonna 2000. Nyt eletään vuotta 2004. Siis vuosina 2000 oli 1000km, 2001 tuli lisää km,2002 tuli lisää km,2003 tuli lisää km ja eletään vuotta 2004. Logiia käyttäen joka vuosi on tullut lisää kilometriä, että nyt mittarissa on vähän yli 70 000km. En moitinut LAATU AUTOA, (huolloissa on ollut murheita)(kirjoitin). Ja nyt on tilauksessa oikea etupyörännapa. Katsotaan mitä viimekesänä vaihdetussa laakerissa on vikane.
P.S. en mene Skoda- huoltoon
Saattaa olla, että kokemukseni eivät enää käy uuden valinnassa, mutta kokemuksia Skodista on jo 50-luvulta. Isällä ja vaarilla oli samanlaiset piikkinokka-Skodat. Aika varmasti ne toimivat, mitä nyt talvella kaikki ikkunat oli jäässä. Isän piikkinokasta kerran lensi nokkapelti ylös taivaalle liikennevirtaan nelostiellä. Kukaan ei kuollut. Hyvää molemmissa autoissa oli se, että piikkimäisen virta-avaimen saattoi pitkässä alamäessä ottaa pois. Säästyi bensaa. Skoda Octavia Super oli isällä 60-luvulla ja se oli jopa "sporttinen". Ralliakin ajoivat samanlaisella.
Minulla on ollut 3 vuotta 1.8 20v
olen ollut todella tyytyväinen.
moottori toimii todella hyvin. tehoa "riittävästi" ja kulutus vain n 7l/100
reippaassa matka-ajossa.
varaosat ovat edullisia, jos niitä tarvitsee.
varustelutaso riittävä.
peräkontti todella iso ja helppo täyttää loistava perheauto.
moottori on sama kuin volkkarissa. joka osassa volkkarin&audin leimat.