Vaimoani ahdistelee vanhimman poikamme kummisetä kaikenlaisilla ehdotuksilla joista vaimoni on antanut hänelle sitoumuksen olla kertomatta minulle. (Meillä ei ole kuitenkaan keskinäisiä salaisuuksia, koska meillä on vahva keskustelusuhde vaimoni kanssa.) Mies on naimisissa, neljä lasta.
Miten suhtautua MULKKUUN joka vokottelee vaimoani ja kuitenkin keskustelu-suhde pitäisi pitää yllä? Vaimoni on viesteistä vaivautunut (todella).Mies haluaisi vaimostani luottohenkilön itselleen johon vaimoni kieltäytyi kohteliaasti ja pyysi hakemaan apua muualta. Vaimoni ei halua kertoa asiasta miehen vaimolle (vaimoni sisko), koska pelkää konfliktiä, eikä halua olla siihen syypää.
AAAPP-PPUUU-VVVA!!!
Miten suhtautua MULKKUUN joka vokottelee vaimoani ja kuitenkin keskustelu-suhde pitäisi pitää yllä? Vaimoni on viesteistä vaivautunut (todella).Mies haluaisi vaimostani luottohenkilön itselleen johon vaimoni kieltäytyi kohteliaasti ja pyysi hakemaan apua muualta. Vaimoni ei halua kertoa asiasta miehen vaimolle (vaimoni sisko), koska pelkää konfliktiä, eikä halua olla siihen syypää.
AAAPP-PPUUU-VVVA!!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuulostaa siltä että nyt riittäis. Otat sen ukon puhutteluun jos se ei riitä niin annat selkään, jos välit menee poikki sukulaisten kanssa niin tietääpä kaikki sen syyn " törkeä ahdistelu "
vaimosi täytyy sanoa miehelle, ettei voi olla kertomatta puolisolleen moisia asioita. Sanoo, että jos et lopeta tähän kerta kaikkiaan, kerron miehelleni. Voisi uhata kertoa siskolleenkin. Ei siinä muu auta. EIhän nyt käsirysyyn voi ryhtyä, mutta ei tuollaista asian tilaa voi salliakaan.
Tuttu tilanne, ja saatanan kiusallinen.
Nainen laittelee minulle tekstareita ja ehdottelee treffejä, en ole mennyt.
Sitten manaa minua siitä, että petin hänet kun en mennyt hänen ehdottamalleen tapaamispaikalle.
Miten minä muka petin? Enhän ollut luvannutkaan ilmestyä paikalle.
Sitten peli jatkuu, kuinka hänellä on vaikeaa ja tarvitsee kuuntelijaa. Vuosia sitten vastasin ja kehoitin hakemaan ammattiapua miehensä kanssa.
Siitäpä seurasikin yksi helvetti. Tekstareita tuli joka päivä ja etenkin joka yö vaikka mistä asioista. Etupäässä syyttelyä siitä, että en saa kertoa hänen miehelleen tai hän tekee jotain itselleen.
Nyt meni vuosi mukavasti ilman mitään, mutta viime sunnuntaita vasten taas se alkoi.
Vaimoni tietää koko baletin ja aikoi jo mennä itse sinne treffipaikkaan.
Ei näissä ilmeisesti auta muu kuin tehdä asiasta avoin kaikille osapuolille.
Minä ainakin aion ilmoittaa hänen miehelleen, ellei homma asetu.
Samoin neuvoisin vaimoasi ilmoittamaan miehelle selkeästi nämä toimenpiteet, ellei häiriköinti lopu.
Se sitten jää nähtäväksi mihin se johtaa, mutta en muutakaan keinoa näkisi.
Onneksi sinulla ja minullakin on vankka keskustelusuhde puolison kanssa.
Varmasti olisi jo monet riidat ilman sitä jouduttu asian vuoksi käymään.
Voimia toivotellen.
Mies lupasi olla lopulta kiusaamatta vaimoani enää ja pyysi anteeksi. Halusi vain kuulemma testata vaimoni uskollisuutta!!
Vaikea olla kanssakäymisessä ihmisen kanssa jonka ei pitäisi tietää, että minä tiedän asiasta. Tulee todennäköisesti testaamaan asian jollain lailla ja se on vaikea paikka.
Hyvä peppoone,
Noudata isä Camillon ohjeita alla. Suomalaisella miehellä pitää olla munaa puuttua asioihin ja tarttua härkää sarvista silloin kun siihen on aihetta, eikä ryhtyä naismaisiin "oletus-salaus- ja piilotusleikkeihin". Jos vaimosi on sinulle rehellinen ja kertoo asian sinun on myös puolustettava perheesi kunniaa, viis siitä jos menee suhde, mitä te vaimoasi ahdistelevalla suhteella teette? Elämä on liian lyhyt tuhlatakseen aikaa vääriin ihmisiin.
Jos vaimosi on saanut tekstiviestejä niin hänhän voisi näyttää niitä siskolleen ja viattomana kysyä häneltä että saako hänkin tällaisia viestejä kertomatta keneltä ne ovat. Todennäköisesti sisko ottaa tämän puheekseen miehensä kanssa jonka jälkeen ahdistelian ehdotukset ainakin muuttavat muotoaan tai kiinni jäämisen pelossa lopettaa ne tyystin.
seuravan kerran kun näät niin tiukka lievän provosoiva puhuttelu ja jos vähänkin ylimielinen niin ensin vasuri ja heti perään oikee sit ootkin jo koukkuetäisyydellä ja eikun vuorotellen koukku päähän ja kylkeen tasatahtia.
siit se lähtee.ja ai että tulee hyvä olo.
ainakin itelles.
ja kyllä se nöyryyskin sieltä sit löytyy.
Nyt se kävi kylässä. Ajoi neljä tuntia etelä-suomesta lauantai iltana vain tarkistamaan tilanteen! Oli pari tuntia ja lähti takaisin.
Hänen oma perheensä on meillä hiitolomaa viettämässä. Sanoi, että tuli perhettä ikävä.
Oli kyllä hämmentynyt fiilis puolin ja toisin.
Oletteko keskustelleet asiasta hänen vaimonsa kanssa, että onko hän toiminut yhtä erikoisesti muulloinkin. Taitaa olla joko mustasukkainen tai sitten pelkää että sinä ahdistelet hänen vaimoa.
Niiden perheessä ei oikein taida olla kaikki kohdallaan, sehän voi olla myös helpotus hänen vaimolle että teette aloitteen jotta hänelle tarjoutuu tilaisuus kertoa omista ongelmistaan. Oletko ajatellut että he ovatkin tullut teille evakkoon miehestään?
ryhmäseksiä! Se piristää!
tääl ei voi antaa vinkkejä(tääl ei saa kehottaa ketään koviin otteisiin) mee rohkeesti puhutteleen miestä.Jos joku ahdistelisi mun muijaa ja ei uskoisi puhetta niin rupeisin ahdisteleen raakasti sitä. Jos sulle vaimo on tärkee niin sä teet mitä vaan sen eteen että, hänen olisi hyvä olla..
On ollut hiljaiseloa siltä suunnalta viimeaikoina ja toivottavasti jatkuu, ettei tarvita ehdottamianne toimia. Kiitos vastaajille, palailen jos jotain asiassa vielä tapahtuu.