ASPin säästöosuus

Lasketaanko ASP-lainan säästöosuus (15%) asunnon myyntihinnasta vai velattomasta hinnasta?
1324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

90-luvun alussa aloin itse säästää tuohon, niin säästöosuus laskettiin niin, että piti arvioida pankille tuleva asunnon ostohinta, ja sitten siitä prosentit.

Esim. asuntosi tulee maksamaan 100 000
säästö-osuus 15 % eli 15 000

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lainari kirjoitti:

Lasketaanko ASP-lainan säästöosuus (15%) asunnon myyntihinnasta vai velattomasta hinnasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu