Onko kokemusta hahmottamiseen liittyvissä ongelmissa?Millaiset avut ja milloin kouluun?
Hahmottamisongelmia eskarissa
Äiti-77
2825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei
Minkästyyppistä hahmottamisen ongelmaa? Onko motorista levottomuutta, kehon hahmottamisen ongelmaa vai kenties hienomotorista, ns. kynätyön ongelmaa? Mitä eskarista on sanottu ja suositeltu?
Olen kohdannut paljon lapsia joilla erilaista hahmottamisen pulmaa. Kerro tarkemmin niin katsotaan mistä voisi olla apua.
ja luotimme eskariopettajan pätevyyteen hoitaa homma kotiin ja niinhän se menikin, nyt poika on jo kuudennelle ja selvinny ala-asteen låpi ihan hyvin, olen huomannut jotta jos opettajalla on omissa lapsissaan tarkkaavaisuushäiriöinen on se kyllä eduksi. pojallani oli koulussa henkilökohtainenavustaja, jonka saimme sitkeällä vaatimisella. kannattaa hommata lapsi jo eskarissa erityisopetuksen piiriin jotta on pohjaa mistä vaatia avustajaa hojksia ymv. hahmotusvaikeudet "parantuivat" ratsastusterapialla, hevosen antama rytmi auttoi keskittymään ja rytmittämään esim 1. luokalla tehtäviä kirjainharjoituksia. ja jalkapalloa poika heitteli leikkimökin katolle ottaen kiinni ja liikerata jatkui heittämällä pallo sankkoon harjoitusta teki päivittäin ja motoriikka korjaantui pikkuhiljaa kaikilla osa-alueilla. ratsastusterapian apu huomattiin jo parin ratsastuskerran jälkeen, meillä auttoi nämä toivottavasti saat apua sillä jos eskarissa jo menee poskelleen ja opettajat ei ymmärrä niin aika kurjaa on tulossa, kokemuksella! atsi tietoa terkkaavaisuushäiriöstä ADHD-hakusanalla, -liiton nettisivuilta, ja muista aina vaatia lapsesi parasta, sillä verojahan kait tässä maksetaan sitä varten, meillä eskari on koulun yhteydessä eikä sos.toimessa, joten koululainsäädäntö pätee siellä, tässä suhteessa kunnat ovat eriarvoisessa asemassa ainakin olleet..