moi kaikille!
Sitä vaan kun mulla on vaaleita pilkun tapasia läiskiä käsien alueella ja olen käynyt terkalla kysymässä niistä ja sieltä sanottiin että jos ne alkavat lisääntyä niin pitää mennä lääkärille,ne ovat vähäsen lisääntyneet.
Haluaisin tietää mitä ne ovat ja pitääkö minun mennä käymään lääkärissä??
Auttakaa pliis!!
Sitä vaan kun mulla on vaaleita pilkun tapasia läiskiä käsien alueella ja olen käynyt terkalla kysymässä niistä ja sieltä sanottiin että jos ne alkavat lisääntyä niin pitää mennä lääkärille,ne ovat vähäsen lisääntyneet.
Haluaisin tietää mitä ne ovat ja pitääkö minun mennä käymään lääkärissä??
Auttakaa pliis!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuvauksestasi on vaikea edes yrittää arvata mitä läiskät voisivat olla. Käsissä vai koko käsivarsissa? Pari milliä vai pari senttiä leveitä? Kuivia vai nesterakkuloita? Koko ajan samankokoisia? Kauanko niitä on ollut jne.
Mene ihmeessä lääkäriin, jotta pääset huolestasi. Jos sinulla on joku ihosairaus, niin pääset nopeammin kunnon hoitoon ennenkuin se muuttuu todella ikäväksi. Jos taas kyse on jostakin harmittomasta hommelista, voit unohtaa murehtimisen.
Heippa!
jos noi läiskät.
* ei kutise
* ei tunnu erilaiselta kuin muu iho
kyseessä on mun mielestä melko varmasti ihotauti nimeltä vitiligo. Mulla on sama vaiva. Voit käydä lääkärissä mutta se ei välttämättä paljoa tästä tiedä. kannattaa käydä jos haluat niin ihotautilääkärillä. Mitään muuta haittaa tästä ei ole, paitsi että sun kannattaa varoa aurinkoa, läiskät kun palaa aina herkästi. Ne voi levitä tai kasvaa kooltaan, tai sitten ei. Mitään ennustetta ei voi tehdä. Hoitomuotoja löytyy, mutta ne ei aina toimi, ja ovat aika kalliitakin. Varsinaista parannuskeinoa ei toistaiseksi ole. Hoidoilla voi saavuttaa värin palautumista, mutta se voi kadota jälleen hoidon lopettamisen jälkeen.
Ihossa on monenlaisia soluja. Yksi solutyyppi niistä on melanosyytti. Ne tuottaa pigmenttiä, eli väriä. Jostain syystä mun ja ehkä sun immuunijärjestelmä horjuu, ja immuunijärjestelmä luulee että nämä melanosyytit on pahiksia ja alkaa tuhota niitä. Tästä seuraa se että melanosyytit kuolee ja pigmenttiä, väriä ei synny--> valkea läiskä. Ihosi on muuten ihan terve, mutta väri puuttuu.´
Käy lukemassa www.vitiligosupport.com sivu. Se on vertaistukiryhmä, ei kaupallinen sivusto. Lue ainakin FAQ ja keskusteluita. Sieltä saat myös lisätietoa kehittelyasteiila olevista hoidoista, vaikka sivu ei yritä mitään myydä niin infoa löytyy..
VOIMIA sulle! Voit meilata.