Ex-pressojen elätys

Maksaa varmasti maltaita . Eläke saisi riittää ,sillä mitään tyhjätaskuja nämä herrat eivät ole . Nythän kustannetaan lisäksi työhuoneet , henkilökunta , halvat asumukset ym .
5267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Presidenteille on määräytynyt presidenttikauden lisäksi aiempien virkavuosien (Koivistolla Suomen Pankissa, Ahtisaarella UM:ssa) mukaan eläke. Lisäksi kummallekin kuuluu sihteeri ja tarvittaessa muita palveluita sekä asumiskustannusten kuittaus.
Koivistojen kohdalla viimemainittu hoituu siten, että sekä kaupunkiasunnon että Inkoon Tähtelän tilan tilan kulut, esim.vastikkeet, sähköt ja vedet hoitaa valtio. Kokonaislasku ei lopulta ole mitenkään järin suuri.
Ahtisaari taas asuu valtion omistamassa edustusasunnossa Töölössä. Asunto palaa valtion omaisuudeksi Ahtisaaren kuoltua.

Äänestä
  • Mitä varten heille maksetaan eläkettä , jos kaikki kulut kustannetaan ? "Töölön asunto palaa valtion omaisuudeksi Ahtisaaren kuoltua " , sangen outo käsitys asiasta. Jos sinä asut vuokra-asunnossa , niin et todellakaan omista sitä .Tyypillistä sosialidemokratiaa . Kulut näistä herroista on varmasti miljoona luokkaa vuosittain .

    Äänestä

  • Ei kunkkuja kirjoitti:

    Mitä varten heille maksetaan eläkettä , jos kaikki kulut kustannetaan ? "Töölön asunto palaa valtion omaisuudeksi Ahtisaaren kuoltua " , sangen outo käsitys asiasta. Jos sinä asut vuokra-asunnossa , niin et todellakaan omista sitä .Tyypillistä sosialidemokratiaa . Kulut näistä herroista on varmasti miljoona luokkaa vuosittain .

    Joo, käytin tosiaan vähän väärää ilmaisua. Enhän itsekään toki omista vuokra-asuntoani, mutta ymmärsit varmaan, että tarkoitin valtion edustusasunnon olevan Ahtisaaren kuoltua jälleen vapaa valtion käyttöön. Sellaista varmasti löytyy.
    Kannattaa muuten lukea ex-linnanvouti Arimo Raesteen kirjasta Paroni von Raesteen ihmeelliset seikkailut Urho Kekkosen viimeisiksi elinvuosiksi rakennetusta Tamminiemen yksityissanatoriosta. Sen ylläpitäminen yhteiskunnalle vasta kallista olikin -eikä henkilökunnallekaan voinut luvata jatkuvuutta työpaikkaan...

    Tässä pari otetta Valtioneuvoston arkistoista koskien Koiviston ja Ahtisaaren tapauksia:
    2.12.1998

    Entisten tasavallan presidenttien palvelujen järjestämisestä periaatteet
    Valtioneuvoston kanslian asettama työryhmä on valmistellut periaatteet entisten tasavallan presidenttien palvelujen järjestämisestä. Muistio luovutettiin pääministeri Paavo Lipposelle keskiviikkona 2.12.1998.

    Entisten presidenttien palvelujen yleiset periaatteet ehdotetaan kirjattavaksi lakiin. Toistaiseksi palveluista tai muista etuuksista ei ole eläkettä lukuun ottamatta vahvistettu yleisiä periaatteita. Palvelut on järjestetty tapauskohtaisesti.

    Työryhmä esittää, että presidentille voitaisiin eläkkeelle siirtymisestä lähtien tarjota sopiva asunto sekä tarpeen mukaan erilliset kirjoitus- ja arkistotyöhön soveltuvat työtilat. Lisäksi annettaisiin turvallisuus-, toimisto- ja muita entisen presidentin yhteiskunnalliseen tms. toimintaan perusteltavissa olevia palveluita. Eläkkeelle jäävän tasavallan presidentin kanssa tehtäisiin sopimus, jossa täsmennettäisiin, mitä nimenomaisia palveluja presidentille annetaan ja mitä korvauksia niistä peritään. Entinen presidentti maksaisi valtion järjestämästä asunnosta kohtuullista vuokraa. Muut palvelut olisivat ainakin pääsääntöisesti vastikkeettomia.

    Valtion talousarviossa päätettäisiin tarkoitukseen varatun määrärahan suuruudesta ja tarkemmista vuotuisista käyttöperiaatteista. Palvelut järjestäisi nykykäytännön mukaisesti edelleen tasavallan presidentin kanslia yhteistyössä muiden palvelujen järjestäjien kanssa.

    Työryhmän ehdotukset edellyttävät tasavallan presidentin eläkeoikeudesta annetun lain ja tasavallan presidentin kansliasta annetun lain muuttamista. Vuoden 2000 alusta voimaan tarkoitetut lainmuutokset koskisivat myös aikaisempaa tasavallan presidenttiä.

    Työryhmä kartoitti myös Italian, Itävallan, Portugalin, Saksan ja Yhdysvaltain käytäntöjä. Selvitys osoitti, että perusratkaisut entisten presidenttien palvelujen järjestämisessä vastaavat pääpiirtein samoja linjoja kuin muissakin maissa. Yleensä entisten presidenttien palvelut on vahvistettu lainsäädännössä.

    Työryhmän puheenjohtajana toimi valtioneuvoston kanslian valtiosihteeri Rauno Saari.

    Lisätietoja: valtiosihteeri Rauno Saari, VNK, puh. (09) 160 2006, kansliapäällikkö Jaakko Kalela, TPK, puh. (09) 661 232, budjettineuvos Kati Suihkonen, VM, puh. (09) 160 3024 ja hallintojohtaja Heikki Aaltonen, VNK, puh. (09) 160 2008.

    28.12.1999

    Vuoden 2000 alusta voimaantulevat säädökset valtioneuvoston kansliassa
    Laki tasavallan presidentin eläkeoikeudesta annetun lain 1 §:n muuttamisesta ja laki tasavallan presidentin kansliasta annetun lain 2 §:n muuttamisesta tulevat voimaan 1.1.2000.

    Tasavallan presidentin eläkeoikeudesta annettua lakia muutetaan siten, että siinä säädetään eläkkeellä olevien entisten tasavallan presidenttien palvelujen yleiset periaatteet. Valtion talousarvion rajoissa voidaan tarjota sopiva asunto kohtuullista vuokraa vastaan sekä tarpeen mukaan erilliset kirjoitus- ja arkistotyöhön soveltuvat työtilat ja antaa turvallisuus-, toimisto- ja muita sellaisia palveluja. Tähän liittyen tarkistetaan myös tasavallan presidentin kansliasta annetun lain 2 §:n 3 momentti.

    Äänestä

Maksaa ,maksaa vai samahan se kuka valtion varoja haaskaa,onko sen kummempaa jos vihreät lentokoneella matkustavat missä nyt käyvätkään ,lomilla etelän mailla,ja kokouksissaan jossain jossa saa ulkomaan päivärahan

Äänestä
  • bemariin .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eivät kuninkaalisia kirjoitti:

Maksaa varmasti maltaita . Eläke saisi riittää ,sillä mitään tyhjätaskuja nämä herrat eivät ole . Nythän kustannetaan lisäksi työhuoneet , henkilökunta , halvat asumukset ym .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu