Hei!
Kävisin ohi mennen katsomassa Stiloja paikallisen liikkeessä. Mielenkiintoni heräsi varsinkin STILO MW:n kohdalla. Auton hankinta kun on edessä ja vaihtoehtoja rajattu suurinpiirtein seuraavaksi:
- Stilo MW 1.6
- Seat Toledo
- Skoda Octavia Combi
- Megane Break
- VW Golf Variant
Olisikin mukavaa kuulla Stilosta (erityisesti MW) käyttäjäkokemuksia. Mieluiten asiallisia ja rehellisiä... JTD olis varmasti huippuvehje muttei taida olla mulla varaa siihen, valitettavasti.
Lisäkysymys:
Millaisia vaihtohyvityksiä Stiloihin on saanut? (Itselläni on Punto SX75 vm. 97 ~150 tkm ja saisiskohan tosta edes mitään ;))
Kävisin ohi mennen katsomassa Stiloja paikallisen liikkeessä. Mielenkiintoni heräsi varsinkin STILO MW:n kohdalla. Auton hankinta kun on edessä ja vaihtoehtoja rajattu suurinpiirtein seuraavaksi:
- Stilo MW 1.6
- Seat Toledo
- Skoda Octavia Combi
- Megane Break
- VW Golf Variant
Olisikin mukavaa kuulla Stilosta (erityisesti MW) käyttäjäkokemuksia. Mieluiten asiallisia ja rehellisiä... JTD olis varmasti huippuvehje muttei taida olla mulla varaa siihen, valitettavasti.
Lisäkysymys:
Millaisia vaihtohyvityksiä Stiloihin on saanut? (Itselläni on Punto SX75 vm. 97 ~150 tkm ja saisiskohan tosta edes mitään ;))
Vastaukset 27
Vanhimmat
Stilosta(MWJTD) ei ole kuin positiivisia kokemuksia. Muutamia puuteitakin tosin on: Auton sisätilat ovat hitaat lämpiämään(diesel), loput puutteet(mielestäni)löytyvät täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=592&posting=22000000002226706
Pian 8000km ajettuani huomaan omistavani hinta/laatusuhteelta parhaan auton. Katso varustusta ja vertaa TM:n "laatudieseleihin".
Elävä Fiat-tietosanakirja, kaikkien Fiatistien SUURI GURU, Hona-mies voi tuttuun ja rentoon, tyylikkään filosofiseen tyyliinsä kommentoida lopullisen totuuden.
vaikkakin fiat merkkiä vasten joudun sanomaan, että skoda octavia combi 1,9 tdi pieksee kyllä stilon käsittääkseni jo tiloissa, mutta myös kulutuksessa.
käyttö koemusta octaviasta 240tkm
kulutus osien lisäksi kustannukset ovat olleet minimaalisen pienet.
maku asioisthan ei voi kiistellä, mutta itse jos valitsisin niin...
mainittakoon vielä, että olen fiiatin lipun alla töissä.
Kuinka voit verrata dieseliä bensakoneeseen!
Onpa ihme jos rieseli vie vähemmän kuin bensakone...
Noista tilojen koosta...
Ei niin hirveet isot noi erot ole 1480 vastaan 1512 =)
Fiat 2000 euroa halvempi ja varustelussa häviää selvästi!
meinasin kyllä stilo mw jtd:tä
Tilojen osalta voi todeta, että on makuasia missä se painopiste niiden suhteen on. Takapenkkin on Octaviassa surkean ahdas, meidän muija ei siellä suostunut istumaan edes koeajoa, että silleen.
En ole mittanauhalla mitannut mutta omien havaintojeni mukaan Stilo on kyllä selvästi tilavanpi kuin Octavia. Töissä joudun useinkin ajamaan Octavialla ja etupenkille kyllä mahtuu mutta tapenkki on ahdas, ahtaampi kuin Golffissa vaikka niissä on sama pohjalevy :0
Mulle pitäisi kyllä Skoodakaupassa tarjota aikapaljon enemmän vaihdokista että vaihtaisin Octaviaan...
Jos olet deltassa töissä niin ompa ihme jos pidät Octaviaa isompana autona...
alkuperäisessä viestissä puhutaan 1.6 bensa koneesta niin ja sanotaan että
ei ole tarkoitus ostaa dieseliä niin silloin on vähän huono sanoa
että minulla on skoda 1.9 diesel ja se kuluttaa vähemmän kuin Fiat...?!?
Stilon akseliväli on 2600 mm, Ocun 2500 mm. Siitä selittyy ero sisätiloissa, eli Stilossa on enemmän sisätilaa. Octaviassa taas hieman enemmän tavaratilaa, parikymmentä litraa on muistakseni ero.
ps. ei tuo kaveri Deltassa ole töissä :)
kumpaakin stiloa ja octaaviaa koe ajaneena ottaisin kyllä fiiun, ei kumpikaan tietty täydellinen ole mutta skodassa on jo lähtiessä niin paljon rakenteellista "ongelmaa" että stilo olisi mun valinta, ensinnäkin skoda ei ole kovinkaan häävi ajaa, taloudellisuus nyt ei paina vaassa niinkään paljoa koska loppujen lopuksi se on sama viekö se auto 6litraa vai 6,5 litraa satasella, skodassa sisä meteli on hirvittävän kova, uunossanikin on sisätilat hiljasemmat kuin skodassa, lisäksi ruostesuoajaus skodassa ei juurikaan ole parantunut vuosien saatossa, skoda on muutenkin hirvittävän "peltimäinen" ja olo on niinku ajaisi huonosti panssaroidulla panssari vaunulla, ja varusteethan stilossa on jo lähtiessä paremmat, skodasta jäi erityisesti mieleen luiston esto joka piti järkyttävää ääntä, ensi kerran ku se meni päälle, ajattelin että auto hajos, ääni on niinku joku löis lekalla vanteisiin...
1480 vastaan 1512
stilo JTDMW vakio varusteet
12 V virtapistoke tavaratilassa
3 säädettävää pääntukea takaistuimella
3-pistevyöt kaikilla paikoilla
ABS-jarrut
Ajovaloihin integroidut sumuvalot
Ajovalonpesimet
EBD elektroninen jarruvoiman jako etu- ja takapyörien välillä
Elektroninen kaasupoljin
Elektroninen matkustamon sisäilman kierrätys
Etuistuimen turvavyöt joissa esikiristin, voiman rajoitin ja kiinnityksen tunnistin
Etumatkustajan turvatyyny kytkettävissä pois avaimella
Follow me home-valotoiminto ja sisävalojen viivetoiminto
Huoltoväli 12 kk/20 000 km.
Ikkunaturvatyynyt
Ilmastointi
ISoFIX-kiinnikkeet lastenistuimelle (kaksi takaistuimella)
Käyntinopeusmittari
Keskuslukitus kaukosäädöllä, jossa turvalukitus (ml. polttoainesäiliön luukku)
Konepellin kaasujouset
Kuljettajan istuimessa korkeussäätö
Kuormalenkkejä 4 kpl tavaratilassa
Lämmitettävä/jäähdytettävä lisätila hansikaslokerossa
Lämmitettävät etuistuimet
Lämmitettävät tuulilasin pesunestesuuttimet
Meikkipeili etumatkustajalla
Monitoimikaukosäädin
Monitoiminen nestekidenäyttö
Monivaiheiset etuturvatyynyt joissa törmäysvoiman tunnistin
Mukiteline edessä
My Car -valikko ja ajotietokone
Ohjauspyörän korkeus- ja etäisyyssäätö
Osissa (1/3-2/3) taittuva takaistuin
Poistumisvalot etuovissa
Puhkiruostumattomuustakuu 12 vuotta.
Radio ja CD-soitin (4*35W, RDS, 6 kaiutinta)
Raitisilmansuodatin
Sähköinen DualDrive-ohjaustehostin, jossa erikoiskevyt toiminto
Sähkötoimiset etusivuikkunat joissa esteen tunnistin
Sähkötoimiset lämmitettävät ulkopeilit
Savukkeen sytytin ja tuhkakuppi edessä
Sisävalo takana
Sivutörmäystyynyt etuistuimissa
Sumuvalot
Suojalistat ovissa
Takalasin pyyhinautomatiikka
Takuu 2 vuotta ilman kilometrirajaa.
Tavaratilan valo
Tuuletusaukot takana
Tuulilasin ja takalasin pyyhkimien ylikuormitussuoja
Ulkolämpötilan mittari
Vaihtuvakoodinen Fiat Code II -ajonestojärjestelmä
Webasto JTD-malleissa
skodan varusteita en viittiny ruveta kopiomaan koska olisi ollu liian hankalaa, mutta tässä linkki josta ne löytyy http://www.skoda-auto.fi/mallisto/octavia/combi_varusteet.html
, karvalakki mallissa ei ole edes sumuvaloja, eikä luiston estoa, ajovalojen pesimiä ei ole yms. aika pieni puute mutta kumminkin on että hanskalokerossa ei ole lukkoa eikä valoa ollenkaan
paljon vai vähän :) Lisäksi Fiiatissa on katto korkealla...
"ruostesuoajaus skodassa ei juurikaan ole parantunut vuosien saatossa, "
Ei ole parantunut, ei. Se kun on ollut vuodesta 97 lähes täydellinen! Ruotsalaisten ruosterekisteristä tämäkin tieto löytyy. Ei ole viime vuosituhannen puolella hankitussa Octaviassani ruostetta missään.
Fiusta voinee tosiaan sanoa, että ruostesuojaus on varmaan pakosta parantunut, vaikka nyt ei Skeidan tasolle vielä ylläkään. Pohjalta on helppo ja pakko lopulta lähteä nousemaan. Ei se silti firmaa konkurssilta pelasta, liian myöhäistä ;-( Rehellisesti sanoen en ehkä juuri Fiatia Skodan vaihtoehtona enää nykyaikana pitäisi ...
siis skodahan oli konkassa heti kun alkoi uudestaan autoja kehittelemään 90-luvulla ja ajautui käytännössä välittömästi Volkkarin syliin. Siis, Skoda on vain yksi merkki VAG-konsernissa, Fiat on itsenäinen konserni, jossa kyllä rahaa löytyy vaikka myymällä Juventus, jonka pelaajien yhteishinnalla saa jo vaikka sen Skodan koko liiketoiminnan ostettua mennen tullen.
Ja Ruotsalaisetha toki tykkää tutkia (ja hutkia) kaikennäköisiä asioita, mm. se perunalastujen syöpäkohu kertoo ruotsalaisten tutkijantaidoista kaiken olennaisen. Syyksi niihin perunalastujen vaaralliseksi luokittelemiseenkin selvisi myöhemmin se ettei perunalastujen valmistajat olleet rahoittaneet sitä tutkimusta niin tutkimustulos oli sitten sen mukainen. Ja niiden kännykköihin liittyvät tutkimukset ne vasta ovatkin jo suoranainen vitsi itsessään.
olevani delttassa töissä??? en mielestäni ole.
en myöskään suoranaisesti väittänyt skodan olevan tilavampi.
lukekaapas tarkemmin ennen kuin ruvetaan kiekumaan.
Skoda on jo todella vanha malli ja se näkyy monessakin seikassa. Uusi Ocu on juuri tulossa joten vanhan mallin ostaminen ei ehkä ole kovinkaan järkevää.
Vanha Ocu on muutenkin yllättävän pieni, näyttää isolta mutta todellisuudessa on aika ahtaat sisätilat, varsinkin takapenkillä. Myöskään varustetaso ei ole mitään luokkansa huippua, vaikka nyt viimeisiin onkin lyöty loput "herkut" varastonnurkasta...
Tässä lista varusteista, jotka ovat Stilossa vakiona ja Skodassa ne kuuluvat ambientevarusteluun.
-kylkilistat
-sumuvalot
-ajovalojen pesimet
-sähkösäätöiset ja -lämmitteiset ulkopeilit
-sähkötoimiset etuikkunat turvatoiminnolla
-matkustajan turvatyyny
-12V pistoke tavaratilassa
-lukittava, valaistu hansikaslokero(lukitusta ei Fiudessa ole, mutta lokeroita 2 kpl ja kuskille 1 kpl pienempi)
-kaukolukitus
-comfort-toiminnot mm. ikkunoiden avaus ja sulkeminen avaimella(mitä muut toiminnot onkaan?)
-ajotietokone kahdella muistilla
-radiovalmius 8:lla kaiuttimella(Fiatista en löytänyt kuin 6 kaiutinta 1 kpl cd/radio)
-sisävalon viive
-etuistuimien korkeussäätö
-lukuvalot takana(Fiudessa kattovalo takana)
Verhoiluista en osaa sanoa.
Fiatista ei löydy korinvärisiä peilejä
Lista ei ole välttämättä täydellinen; puutteita voi kommentoida/korjata.
FIAT Stilo Multi Wagon 100 Actual hinta 18690 €
Octavia Combi 1,6 Ambiente hinta 21990 €
Millä perusteella Fiat häviää varustelussa?
vähä aiheen sivusta mutta kumminki, sillonku se perunalastu syöpä homma oli niin laskin paljoko pitäs syödä niitä että olis riski, se oli jotain 25 300g pussia päivässä, että tällälailla ruotsissa
sillä ei ole merkitystä mutta väitit kyllä skodaa tilavammaksi... =)
onko fiatissa meikkipeili vakiovarusteena ???
Ja kaikki noita muitakin tarvitaan jatkuvasti
Jos nyt olettaa, että perhe ostaa auton niin kuka siellä takapenkillä istuu. Vanhemmat vai joku muu? Eli kuinka paljon takapenkillä tarvitaan tilaa perjeen pienimpien jaloille. Ottakaa järki käteen, ennen kuin valitatte joistain pikkuasioista.
Jos varustelutaso ei ole huippua, niin mitä siihen vois vielä lisätä ...
siis, meillä ainakin vaimoke istuu vauvan kanssa takana eikä suostunut octavialla edes koeajolle kun näki sen takapenkin ahtauden.
Kyllä meilläkin usein aikuisia istuu takapenkillä ja Stilo MW:hen ovat hyvin sopineet. Octaviaa ei olla kokeiltu, muttä lyhyt akseliväli kyllä kuvastais takatilojen olevan selvästi Stilo mw:tä ahtaammat.
Hieman kommentteja ao. varusteista...
12 V virtapistoke tavaratilassa
en ole vielä hyötykäyttöä löytänyt...
ABS-jarrut
eikös niissä kaikissa???
Ajovaloihin integroidut sumuvalot
Joilla ei tee kyllä yhtään mitään... mitä nyt teinipojat voivat käyttää ajaessaan pillurallia pitkin kylän raittia...
Ajovalonpesimet
ei tee myöskään yhtään mitään...
EBD elektroninen jarruvoiman jako etu- ja takapyörien välillä
Toimii varmaan uutena, mutta entäs kun takuu päättyy??
Elektroninen kaasupoljin
ihan paska... tunnoton lirpukka
Elektroninen matkustamon sisäilman kierrätys
ai sekö se takaa että takasivuikkunat on jäässä kesät talvet...
Etumatkustajan turvatyyny kytkettävissä pois avaimella
toi on hyvä...
Follow me home-valotoiminto ja sisävalojen viivetoiminto
kuin myöskin hyvä...
Huoltoväli 12 kk/20 000 km.
mutta öljyt saat vaihtaa 10 välein... ja näkyy vielä syövänkin öljyä jonkin verran...
Ikkunaturvatyynyt
Ilmastointi
ISoFIX-kiinnikkeet lastenistuimelle (kaksi takaistuimella)
Hyvä!
Käyntinopeusmittari
Oho??
Keskuslukitus kaukosäädöllä, jossa turvalukitus (ml. polttoainesäiliön luukku)
perussettiä...
Konepellin kaasujouset
hyvä homma... joituu varmaan iän myötä niin paljon aikaa viettämään pellin alla...
Kuljettajan istuimessa korkeussäätö
peruskamaa...
Kuormalenkkejä 4 kpl tavaratilassa
...
Lämmitettävä/jäähdytettävä lisätila hansikaslokerossa
ei oikein toimi...
Lämmitettävät etuistuimet
1 asento? ja kytkin v...mäisessä paikassa
Lämmitettävät tuulilasin pesunestesuuttimet
hyvä!
Meikkipeili etumatkustajalla
toi on tosi tarpeellinen
Monitoimikaukosäädin
??
Monitoiminen nestekidenäyttö
on tosi moni toiminen...
Monivaiheiset etuturvatyynyt joissa törmäysvoiman tunnistin
varmaan nii...
Mukiteline edessä
turha
My Car -valikko ja ajotietokone
hohhoijaa...
Ohjauspyörän korkeus- ja etäisyyssäätö
riittämätön.
Osissa (1/3-2/3) taittuva takaistuin
...
Poistumisvalot etuovissa
...
Puhkiruostumattomuustakuu 12 vuotta.
kannattaa lukea takuuehdot tarkkaan...
Radio ja CD-soitin (4*35W, RDS, 6 kaiutinta)
hyvä rammari on kyllä...
Raitisilmansuodatin
Sähköinen DualDrive-ohjaustehostin, jossa erikoiskevyt toiminto
turha... siis todella turha
Sähkötoimiset etusivuikkunat joissa esteen tunnistin
tosiaan vain edessä
Sähkötoimiset lämmitettävät ulkopeilit
ok
Savukkeen sytytin ja tuhkakuppi edessä
...
Sisävalo takana
...
Sivutörmäystyynyt etuistuimissa
...
Sumuvalot
edelleen surkeat...
Suojalistat ovissa
...
Takalasin pyyhinautomatiikka
... vähän liiankin automaattinen...
Takuu 2 vuotta ilman kilometrirajaa.
sitä varmaan tarvitaankin...
Tavaratilan valo
vau!
Tuuletusaukot takana
toinen vau!!
Tuulilasin ja takalasin pyyhkimien ylikuormitussuoja
Ulkolämpötilan mittari
Vaihtuvakoodinen Fiat Code II -ajonestojärjestelmä
kuka nyt fiattia haluaa nyysiä??
Webasto JTD-malleissa
no joo, mutta ei saa ajastinta!!!
Tuli tehtyä vertailua lähes samojen merkkien ja mallien kesken viime vuonna. Stiloa ei tullut hankittua ja suurin syy oli Delta-auton törkeän pieni hyvitys vaihdossa (Brava -99). Ero parhaaseen tarjoukseen oli 2000 e. Sama koski myös Renu-liikettä.
Joten merkki vaihtui...Stilo olisi sinänsä ollut varmasti ihan hyvä.
maksoivat 2 te paremmin? Hyvä jos noista hyvityksistä viriäisi enemmänkin keskustelua...