Uusi Fiat 500 konsepti. Tuollaiseen voisi tulla omistamisen halu. Todella sympaattinen.
http://www.corriere.it/Rubriche/auto/2004/fiat500/500.shtml
http://www.corriere.it/Rubriche/auto/2004/fiat500/500.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Fiiu palstalle viesteinesi
Vaikka Alfalle huhutaan tulevan vielä pienempi automalli (137?) niin kyllä pihaan sopisi Alfan viereen hyvin punainen 500nen. Sitäpaitsi en kehtaa hypätä monella alueella kun kuitenkin seuraan enemmän Alfa-asioita.
Tsekatkaa tuo Fiiu ennen tuomitsemista.
http://autopareri.com/forum/viewtopic.php?t=4231&highlight=137
Tulossa siis saattaa olla. Ja voi hyvinkin perustua tulevaan Fiat pikkumalliin ellei nyt kuitenkaan 500:een.
Ei tarvitse minnekään mennä. Olen samaa mieltä tuosta Pikku-Fiiusta. Muotoilu on onnistuneinta retroa, mitä on aikoihin/ikinä esitelty.
Todellakin onnistuneesti yhdistetty viissatasen ja kusiaisen klassikkomuodot ja moderni ulkoasu.
Täytyy vain toivoa, että muistavat tehdä tuosta edullisen. Kuplan ja Minin reinkarnaatioiden typeryyshän on siinä, että ne eivät ole kansanautoja. Mitä mieltä on kalliissa Kuplassa? Entä minissä, joka on suuri ulkoa ja pieni sisältä?
Tähän asti onnistunein retro on mielestäni ollut uusi Thunderbird. Siinä on alkuperäisen ulkonäön lisäksi muistettu myös alkuperäinen käyttötarkoitus ja tyyli.
http://www.conceptcar.co.uk/news/detroit2001/tbirdroad.shtml
http://www.usnews.com/usnews/biztech/auto/review/ford_tbird.htm
kaikista merkeistä kaikille palstoille, seurauksena on sekametelisoppa
En autoa arvostellut, vain sinua, pysy ruodussa
Kyllä minun mielestäni Fiatista keskustelu on sallittua Alfapalstallakin. Ja miksei myös Lanciasta, Ferrarista, Maseratista jne..
Ei unohdeta, että Fiat pelasti Alfan hädästä aikoinaa..:)
Enpä ole huomannut ajatella noin: Kupla, kallis kansanauto ja Mini, joka on suuri ulkoa ja pieni sisältä? Pistipä hymyilyttämään :D
Tulee ihan selkeitä ostohaluja tuohon retro-Fiiuun jos todellakin olisi vielä niin, että hinta on kohtuullinen. Tuostahan voisi tulla vaikka uusi-Fiat-ikoni.
Ihailtavan radikaalia ja tuoretta ajattelua istuinjärjestelyissä.
Jenkki-retroista. Ford jatkaa hienoa muotoilulinaa uudella Mustangilla, joka tuo upeasti mieleen GT/"Eleanore" mustangit. Puhumattakaan uusvanhasta GT40:stä... upea.
No, ne ovat kalliita pelejä, mutta tälläinen retro-pompannappi voi hyvinkin löytää tiensä perheeni pihan nurkkaan. Tuohon kun ruksaisi ilmastoinnin ja/tai sardiinipurkki-katon niin oivempaa kesäautoa on vaikea kuvitella. Ja menee se talvellakin kun Alfa on huollossa.
http://www.automobilismo.it/edisport/automobilismo/notizie.nsf/SommarioPub/111800F7678DC5EEC1256E370049A2BC?OpenDocument
1. Todella pirtsakan ja samalla klassisen näköinen, paras kauppakassi aikoihin. Kyllä se italian poika osaa. Oisko tässä ratkaisu Fiiun talousongelmiin?
2. Kyllä tällaisen ilmestyksen luomisen saa täälläkin noteerata, ei siitä tarvi tuohtua.
Itse en arvosta Fordin uutta GT 40:ä. Nimittäin se ei ole 40! Alkuperäinen GT 40 oli 40 tuumaa korkea. Mikä sellainen GT-40" on, jonka korkeus on 50 tuumaa!
Samaa täytyy ihmetellä tästä autojen aatelisesta eli Alfa 156 gta:sta. A tarkoittaa kevennettyä. Mihinköhän verrattuna GTA:ta on kevennetty? Ainakin se on 55 kg painavampi kuin 2,5 V6.
Alkuperäiset GTA:t olivat suorituiskykyisiä ja ajettavia juuri kevennyksiensä vuoksi. Oikeahenkinen GTA syntyisi keventämällä 1,8-litraista karsimalla varusteita ja äänieristystä sekä käyttämällä alumiinia.
Ei silti, kyllä tämä nykyinen GTA ihan puhutteleva laite olisi, mutta väärä nimi sillä on.
1 485
Tiukkoja tulkintoja, mutta oikeassa olet.
Olenkin miettinyt moneen kertaan sitä kuinka paljon painoa 156:ssa voisi tiputtaa ja minkä suuruista tehonlisäystä se vastaisi. Luulisin, että jo luukkujen vaihdolla muovisiin ja pääosasta sisustaa luopumalla tippuisi yli 100kg. Penkeiksi kevyet kupit jne. Se voisi jopa olla tyylikäs. Ja oikea Allegrita.
Kokonaan toinen tarina on se, että tulisiko kovaäänisellä ja askeettisella autolla ajettua paljonkaan.
GTA tarkoittaa granturismo allegerita, eli kevennettyä granturismoa.... joka siis tarkoittaa katukilpailuvehjettä. GTA on siis normaaleille teille tästä johdettu "kesy" versio....
Gran turismo = suuri matkailu => loistava matkantaittamisauto. Kun tätä kevennetään, saadaan paremmin kilparadoille soveltuva auto. Näin se ainakin ennen oli. Ei siinä ole urheilullisia ominaisuuksia pyritty keventämään, kyllä sen pitäisi painoon viitata.
Pitkästa aikaa Italiasta jotakin joka näyttää lupaavalta.