IDF:N JOUKOT TUNKEUTUIVAT MYÖHÄÄN TIISTAI-ILTANA JA AIKAISIN KESKIVIIKKOAAMUNA PANSSARIEN JA PANSSAROITUJEN MIEHISTÖN KULJETUSVAUNUJEN TUKEMINA SAJAYAN KAUPUNGINOSAAN GAZAN KAUPUNGISSA.
Operaation tarkoituksena oli tuhota Kassamrakettien ja kranaatinheitinten laukaisupaikat alueella. OC pohjoisen Gazan alueen komentaja eversti Yoel Strick kertoi, että joukot odottivat sitkeää vastarintaa, mutta toimivat ammattimaisesti ja ampuivat tarkasti vain aseistettuja palestiinalaisia. Sotilaita tulitettiin automaattiasein, panssariraketein, kranaatein ja pommein. Strick totesi, että viimeisten kuukausien aikana alueelta on tehty yli 100 yritystä ampua Kassamraketteja ja kranaatteja rajavyöhykkeen yli tarkoituksella osua israelilaisiin asutuksiin ja sotilasasemiin sotilaita vastaan tehtyjen pommihyökkäysten lisäksi. Ensimmäisiä palestiinalaisten kaatuneita oli PA:n poliisi Kamal Abu Armana. IDF:n lisäjoukkojen tultua paikalle ne piirittivät Ashraf Abu Hasnainin talon ja käskivät asukkaita poistumaan talosta. Hasnain ja kaksi muuta kieltäytyivät ja aloittivat tulituksen sotilaitten kanssa. Sotilaat lopulta räjäyttivät kaksikerroksisen talon hajalle. Hasnain ja kahden muun taloon jääneen ruumiit löydettiin talon raunioista. Sotilaat löysivät talosta pommeja, pommin osia, lukuisia kranaatteja, ammuslippaita ja luotiliivejä. Kuolleiden joukossa oli Hani Abu Skheila, 27, Jabaliyan pakolaisleiristä, joka oli osallisena USA:n diplomaattisaattuetta vastaan tehtyyn pommi-iskuun Gazan alueella. Turvallisuusjoukkojen mukaan Skheila suunnitteli suurta terrori-iskua Israelin sydämessä. Hän oli Hamasin hengellisen johtajan sheikki Ahmed Yassinin avustaja. Hän pääsi tunkeutumaan Netzarimiin useita kuukausia sitten. Siinä iskussa kolme IDF:n sotilasta kuoli. Hän oli osallinen itsemurhaoperaatioon Erez teollisuusalueella viime kuussa. Siinä kaksi IDF:n sotilasta, rajapoliisi ja siviilivartija saivat surmansa. IDF on yrittänyt useasti aiemmin saada Skheilan surmattua. Toinen surmansa saanut oli Muhammad Hellis, Fatahin Gazan alueen pääsihteerin Ahmed Hellisin poika. Operaation aikana kaikkiaan 15 palestiinalaista sai surmansa, haavoittuneita oli 63. Sotilaat vetäytyivät alueelta iltapäivällä.
Sekä Hamas että Fatah ovat vannoneet kostoa. Debkafilen uutisen mukaan Arafat on raivoissaan iskusta ja on määrännyt kaikki terroristiryhmät iskemään israelilaisiin kohteisiin. Sen mukaan Arafat oli antanut käskyn ampua raketein ja kranaatein Gush Katifin juutalaisia asutuksia, koska hän vastustaa Sharonin vetäytymissuunnitelmaa. Israelin turvallisuusjoukot ovat täydessä hälytysvalmiudessa. Keskiviikkona iltapäivällä ja illalla palestiinalaiset ampuivat 8 Kassamrakettia ja kolme kranaattia israelilaisiin kohteisiin. Vain yksi kranaatti osui taloon aiheuttaen pientä tuhoa.
( JP 12.02.04 Margot Dudgewitch)
RIHTERIN ASTEIKOLLA VIIDEN ASTEEN MAANJÄRISTYS TÄRISYTTI ISRAELIA KESKIVIIKKONA 11.02.04 KLO 10.16 AIKAAN.
Maanjäristys tuntui koko Israelin alueella ja aina Beirutissa ja Ammanissa saakka. Se ei aiheuttanut merkittävää tuhoa, mutta säikytteli asukkaita ja koululaisia, jotka kotiutettiin kaiken varalta jälkijäristysten pelossa. Myös Knessetin työskentely lopetettiin neljäksi tunniksi, koska puhemies Rivlin pelkäsi järistyksen vahingoittaneen istuntosalin kantavia palkkeja. Muutamia halkeamia talosta löytyikin insinöörien tarkastuksessa, mutta ne olivat vaarattomia. Myös sairaalat, teollisuuslaitokset, toimistot ja muut työpaikat evakuoitiin muutamaksi tunniksi. Järistyksen keskus oli Suolameren pohjoisosassa. Asiantuntijat ovat varoitelleet, että tämä oli suhteellisen pieni ja vaaraton järistys, mutta alue saa varautua suureen järistykseen minä hetkenä tahansa.
( JP 12.02.04 David Rudge)
SHARONIN SUUNNITELMA 17 JUUTALAISKYLÄN TYHJENTÄMISEKSI GAZASTA VAHINGOITTAA ALUEEN RADIKAALEJA RYHMIÄ HAMASIA JA JIHADIA.
Sitä mieltä on ainakin korkea-arvoinen PA:n turvallisuusjärjestön virkailija. Hamas ja Jihad ovat vastustaneet Egyptin johtamia tulitaukoneuvotteluja, mutta kun IDF ja juutalaisasukkaat lähtevät alueelta, ne menettävät kannatuksensa. Tulitauko on niille elinehto. Tämä on kuitenkin ristiriidassa IDF:n käsityksen kanssa, jonka mukaan erikoisesti Hamas ja myös Jihad tulisivat vahvistamaan asemiaan Gazan alueella. Monet PA:n virkailijat ovatkin vaatineet, että Israelin vetäytyminen Gazan alueelta tulee tapahtua yhteistyössä PA:n kanssa. PA:n pääministeri Qurei on luvannut kovan USA:n ja Egyptin painostuksen alla tavata Sharonin loppukuusta. Qurei on nyt Euroopassa, jossa hän pyrkii saamaan Euroopan valtioiden taloustukea ja tukea tiekartan edistymiseksi. Euroopan valtiot ovat odottaneet PA:n laativan suunnitelman turvallisuusjoukkojensa uudelleen järjestelyistä ja turvallisuustoimista. Palestiinalaiset odottavat IDF:n vetävän joukkonsa alueelta kuten myös Rafahin rajanylityspaikalta. Jotkut pelkäävät Israelin vain vahvistavan asemiaan Juudeassa ja Samariassa, onhan Sharon väläytellyt osan Gazan alueen juutalaisasukkaista muuttavan sinne.
(JP 12.02.04 Lamia Lahoud)
HIZBULLAH KÄYTTÄÄ HUUMEKAUPPAA ISRAELIN ARABIEN VÄRVÄÄMISESSÄ.
Israelin tiedustelulähteiden mukaan Hizbullah kontrolloi 99 % Israeliin suuntautuvasta huumekaupasta. Äskettäisessä vankienvaihdossa Hizbullahin kanssa Israel vapautti Kais Obeidin Taibasta, joka pidätti Tannenbaumin ja välitti hänet sitten Hizbullahille liittyen itse järjestön jäseneksi. Obeidin perhe on tunnettu huumeiden välittäjä. Sekä Kais Obeidin veli että hänen isänsä ovat olleet pidätettyinä huumekauppojensa vuoksi. Israelin vetäydyttyä Etelä Libanonista huumeiden ja vakoojien virta Israeliin on lisääntynyt. USA:n tiedustelulähteiden mukaan Hizbullah saa huumekaupoista vuosittain kymmeniä miljoonia dollareita, joita se käyttää ostaakseen agentteja ja tiedustelijoita Israelin arabeista ja palestiinalaisista. Suuri osa raakamateriaalista tuotetaan Etelä Amerikasta tai Afganistanista Libanoniin, jossa se jalostetaan. Sekä USA että Israel ovat olleet erittäin huolestuneita Latinalaisesta Amerikasta, josta on tulossa maailman jihadin ”pehmeä vatsanalus”, koska sillä on laajat takamaat ja vuotavat rajat. (JP 12.02.04 Matthew Gutman)
TERRORISTIRYHMÄT TULEVAT PITÄMÄÄN ISRAELIN VETÄYTYMISTÄ GAZAN ALUEELTA VOITTONA, JOKA MOTIVOI NE LISÄÄMÄÄN VÄKIVALTAANSA.
Näin sanoo Israelin tiedustelun päällikkö (OC) kenraalimajuri Aharon Ze´evi. Hänen mukaansa ne tulisivat odottamaan jonkin aikaa, mutta lisäävät sitten hyökkäyksiään Juudean ja Samarian alueilla Libanonin ja Gazan esimerkkien tapaan saadakseen myönnytyksiä Israelilta. Eri palestiinalaistahot ovat jo alkaneet valmistautua Israelin vetäytymiseen kaapatakseen vallan. Vahvimpia ehdokkaita ovat Hamas, aiempi Gazan alueen estävän turvallisuuden päällikkö Muhammad Dahlan ja Arafat. Näistä Hamasilla on vahvin asema, mutta Arafat ei ole poissa kisasta, sanoo Ze´evi. Hän ennakoi, että Israelin tulee valvoa Egyptin vastaista rajaa ja Gazan alueen rannikon laivaliikennettä aseiden salakuljetuksen estämiseksi. Ongelmana on Gazan alueen lentokenttä, miten valvoa sitä?
Ze´evi kertoi Knessetin ulkoasiain- ja puolustuskomitealle, että nykyiset terrorihyökkäykset johdetaan ja rahoitetaan uuden kanavan kautta, joka johtaa Iranista Hizbullahiin ja sieltä territorioihin. Suurin avustuksen saaja on Fatah Tanzim. Hän kertoi, että jokainen terrori-isku johdetaan Hizbullahin taholta. Arafat on tietoinen tästä, mutta ei tee mitään. (JP 11.02.04 N Gilbert)
Dahlania syytetään siitä, että hänen miehensä hyökkäsivät PA:n siviilipoliisin päällikön Ghasi Jabalin toimistoon viime viikolla pyrkien teloittamaan hänet. Dahlan on kieltänyt osallisuutensa ja vaatii, että tapaus tutkitaan Hyökkäys Jabalia vastaan tehtiin pian sen jälkeen, kun Jabali oli syyttänyt Dahlania korruptiosta. Dahlan myös kielsi, että hänellä olisi erimielisyyksiä Arafatin kanssa. ”Arafat on symboli, veli ja johtaja”, hän sanoi. (JP 11.02.04 Kh Abu Toameh)
ARAFATIN PARIISISSA ASUVAN SUHA-VAIMON TILEJÄ TUTKITAAN.
Näin kertovat Ranskan syyttäjäviranomaiset. Tarkastukset alkoivat lokakuussa Ranskan pankin ja hallituksen rahanpesun vastaisen toiminnan osaston ilmoitusten perusteella. Tutkimus koskee 11.5 miljoonan dollarin rahansiirtoa Sveitsissä sijaitsevalta instituutiolta Suhan tileille Ranskaan.
ISRAELIN JOHTAVAT KANSALLIS-USKONNOLLISET RABBIT OVAT ILMOITTANEET, ETTÄ JUUTALAISTEN KARKOTTAMINEN JUUDEASTA, SAMARIASTA JA GAZASTA ON HALACHAN, JUUTALAISEN LAIN, VASTAINEN.
He ovat kehottaneet NU:n ja NRP:n ministereitä eroamaan hallituksesta. (JP 11.02.04 G Hoffman)
Kastel 12.02.04
Gabriel.
Olli Virta
[email protected]
----- Original Message -----
From: Gabriel Eskel
To: Olli Virta
Sent: Thursday, February 12, 2004 1:52 PM
ISRAELIN TILANNE NO 274.
Operaation tarkoituksena oli tuhota Kassamrakettien ja kranaatinheitinten laukaisupaikat alueella. OC pohjoisen Gazan alueen komentaja eversti Yoel Strick kertoi, että joukot odottivat sitkeää vastarintaa, mutta toimivat ammattimaisesti ja ampuivat tarkasti vain aseistettuja palestiinalaisia. Sotilaita tulitettiin automaattiasein, panssariraketein, kranaatein ja pommein. Strick totesi, että viimeisten kuukausien aikana alueelta on tehty yli 100 yritystä ampua Kassamraketteja ja kranaatteja rajavyöhykkeen yli tarkoituksella osua israelilaisiin asutuksiin ja sotilasasemiin sotilaita vastaan tehtyjen pommihyökkäysten lisäksi. Ensimmäisiä palestiinalaisten kaatuneita oli PA:n poliisi Kamal Abu Armana. IDF:n lisäjoukkojen tultua paikalle ne piirittivät Ashraf Abu Hasnainin talon ja käskivät asukkaita poistumaan talosta. Hasnain ja kaksi muuta kieltäytyivät ja aloittivat tulituksen sotilaitten kanssa. Sotilaat lopulta räjäyttivät kaksikerroksisen talon hajalle. Hasnain ja kahden muun taloon jääneen ruumiit löydettiin talon raunioista. Sotilaat löysivät talosta pommeja, pommin osia, lukuisia kranaatteja, ammuslippaita ja luotiliivejä. Kuolleiden joukossa oli Hani Abu Skheila, 27, Jabaliyan pakolaisleiristä, joka oli osallisena USA:n diplomaattisaattuetta vastaan tehtyyn pommi-iskuun Gazan alueella. Turvallisuusjoukkojen mukaan Skheila suunnitteli suurta terrori-iskua Israelin sydämessä. Hän oli Hamasin hengellisen johtajan sheikki Ahmed Yassinin avustaja. Hän pääsi tunkeutumaan Netzarimiin useita kuukausia sitten. Siinä iskussa kolme IDF:n sotilasta kuoli. Hän oli osallinen itsemurhaoperaatioon Erez teollisuusalueella viime kuussa. Siinä kaksi IDF:n sotilasta, rajapoliisi ja siviilivartija saivat surmansa. IDF on yrittänyt useasti aiemmin saada Skheilan surmattua. Toinen surmansa saanut oli Muhammad Hellis, Fatahin Gazan alueen pääsihteerin Ahmed Hellisin poika. Operaation aikana kaikkiaan 15 palestiinalaista sai surmansa, haavoittuneita oli 63. Sotilaat vetäytyivät alueelta iltapäivällä.
Sekä Hamas että Fatah ovat vannoneet kostoa. Debkafilen uutisen mukaan Arafat on raivoissaan iskusta ja on määrännyt kaikki terroristiryhmät iskemään israelilaisiin kohteisiin. Sen mukaan Arafat oli antanut käskyn ampua raketein ja kranaatein Gush Katifin juutalaisia asutuksia, koska hän vastustaa Sharonin vetäytymissuunnitelmaa. Israelin turvallisuusjoukot ovat täydessä hälytysvalmiudessa. Keskiviikkona iltapäivällä ja illalla palestiinalaiset ampuivat 8 Kassamrakettia ja kolme kranaattia israelilaisiin kohteisiin. Vain yksi kranaatti osui taloon aiheuttaen pientä tuhoa.
( JP 12.02.04 Margot Dudgewitch)
RIHTERIN ASTEIKOLLA VIIDEN ASTEEN MAANJÄRISTYS TÄRISYTTI ISRAELIA KESKIVIIKKONA 11.02.04 KLO 10.16 AIKAAN.
Maanjäristys tuntui koko Israelin alueella ja aina Beirutissa ja Ammanissa saakka. Se ei aiheuttanut merkittävää tuhoa, mutta säikytteli asukkaita ja koululaisia, jotka kotiutettiin kaiken varalta jälkijäristysten pelossa. Myös Knessetin työskentely lopetettiin neljäksi tunniksi, koska puhemies Rivlin pelkäsi järistyksen vahingoittaneen istuntosalin kantavia palkkeja. Muutamia halkeamia talosta löytyikin insinöörien tarkastuksessa, mutta ne olivat vaarattomia. Myös sairaalat, teollisuuslaitokset, toimistot ja muut työpaikat evakuoitiin muutamaksi tunniksi. Järistyksen keskus oli Suolameren pohjoisosassa. Asiantuntijat ovat varoitelleet, että tämä oli suhteellisen pieni ja vaaraton järistys, mutta alue saa varautua suureen järistykseen minä hetkenä tahansa.
( JP 12.02.04 David Rudge)
SHARONIN SUUNNITELMA 17 JUUTALAISKYLÄN TYHJENTÄMISEKSI GAZASTA VAHINGOITTAA ALUEEN RADIKAALEJA RYHMIÄ HAMASIA JA JIHADIA.
Sitä mieltä on ainakin korkea-arvoinen PA:n turvallisuusjärjestön virkailija. Hamas ja Jihad ovat vastustaneet Egyptin johtamia tulitaukoneuvotteluja, mutta kun IDF ja juutalaisasukkaat lähtevät alueelta, ne menettävät kannatuksensa. Tulitauko on niille elinehto. Tämä on kuitenkin ristiriidassa IDF:n käsityksen kanssa, jonka mukaan erikoisesti Hamas ja myös Jihad tulisivat vahvistamaan asemiaan Gazan alueella. Monet PA:n virkailijat ovatkin vaatineet, että Israelin vetäytyminen Gazan alueelta tulee tapahtua yhteistyössä PA:n kanssa. PA:n pääministeri Qurei on luvannut kovan USA:n ja Egyptin painostuksen alla tavata Sharonin loppukuusta. Qurei on nyt Euroopassa, jossa hän pyrkii saamaan Euroopan valtioiden taloustukea ja tukea tiekartan edistymiseksi. Euroopan valtiot ovat odottaneet PA:n laativan suunnitelman turvallisuusjoukkojensa uudelleen järjestelyistä ja turvallisuustoimista. Palestiinalaiset odottavat IDF:n vetävän joukkonsa alueelta kuten myös Rafahin rajanylityspaikalta. Jotkut pelkäävät Israelin vain vahvistavan asemiaan Juudeassa ja Samariassa, onhan Sharon väläytellyt osan Gazan alueen juutalaisasukkaista muuttavan sinne.
(JP 12.02.04 Lamia Lahoud)
HIZBULLAH KÄYTTÄÄ HUUMEKAUPPAA ISRAELIN ARABIEN VÄRVÄÄMISESSÄ.
Israelin tiedustelulähteiden mukaan Hizbullah kontrolloi 99 % Israeliin suuntautuvasta huumekaupasta. Äskettäisessä vankienvaihdossa Hizbullahin kanssa Israel vapautti Kais Obeidin Taibasta, joka pidätti Tannenbaumin ja välitti hänet sitten Hizbullahille liittyen itse järjestön jäseneksi. Obeidin perhe on tunnettu huumeiden välittäjä. Sekä Kais Obeidin veli että hänen isänsä ovat olleet pidätettyinä huumekauppojensa vuoksi. Israelin vetäydyttyä Etelä Libanonista huumeiden ja vakoojien virta Israeliin on lisääntynyt. USA:n tiedustelulähteiden mukaan Hizbullah saa huumekaupoista vuosittain kymmeniä miljoonia dollareita, joita se käyttää ostaakseen agentteja ja tiedustelijoita Israelin arabeista ja palestiinalaisista. Suuri osa raakamateriaalista tuotetaan Etelä Amerikasta tai Afganistanista Libanoniin, jossa se jalostetaan. Sekä USA että Israel ovat olleet erittäin huolestuneita Latinalaisesta Amerikasta, josta on tulossa maailman jihadin ”pehmeä vatsanalus”, koska sillä on laajat takamaat ja vuotavat rajat. (JP 12.02.04 Matthew Gutman)
TERRORISTIRYHMÄT TULEVAT PITÄMÄÄN ISRAELIN VETÄYTYMISTÄ GAZAN ALUEELTA VOITTONA, JOKA MOTIVOI NE LISÄÄMÄÄN VÄKIVALTAANSA.
Näin sanoo Israelin tiedustelun päällikkö (OC) kenraalimajuri Aharon Ze´evi. Hänen mukaansa ne tulisivat odottamaan jonkin aikaa, mutta lisäävät sitten hyökkäyksiään Juudean ja Samarian alueilla Libanonin ja Gazan esimerkkien tapaan saadakseen myönnytyksiä Israelilta. Eri palestiinalaistahot ovat jo alkaneet valmistautua Israelin vetäytymiseen kaapatakseen vallan. Vahvimpia ehdokkaita ovat Hamas, aiempi Gazan alueen estävän turvallisuuden päällikkö Muhammad Dahlan ja Arafat. Näistä Hamasilla on vahvin asema, mutta Arafat ei ole poissa kisasta, sanoo Ze´evi. Hän ennakoi, että Israelin tulee valvoa Egyptin vastaista rajaa ja Gazan alueen rannikon laivaliikennettä aseiden salakuljetuksen estämiseksi. Ongelmana on Gazan alueen lentokenttä, miten valvoa sitä?
Ze´evi kertoi Knessetin ulkoasiain- ja puolustuskomitealle, että nykyiset terrorihyökkäykset johdetaan ja rahoitetaan uuden kanavan kautta, joka johtaa Iranista Hizbullahiin ja sieltä territorioihin. Suurin avustuksen saaja on Fatah Tanzim. Hän kertoi, että jokainen terrori-isku johdetaan Hizbullahin taholta. Arafat on tietoinen tästä, mutta ei tee mitään. (JP 11.02.04 N Gilbert)
Dahlania syytetään siitä, että hänen miehensä hyökkäsivät PA:n siviilipoliisin päällikön Ghasi Jabalin toimistoon viime viikolla pyrkien teloittamaan hänet. Dahlan on kieltänyt osallisuutensa ja vaatii, että tapaus tutkitaan Hyökkäys Jabalia vastaan tehtiin pian sen jälkeen, kun Jabali oli syyttänyt Dahlania korruptiosta. Dahlan myös kielsi, että hänellä olisi erimielisyyksiä Arafatin kanssa. ”Arafat on symboli, veli ja johtaja”, hän sanoi. (JP 11.02.04 Kh Abu Toameh)
ARAFATIN PARIISISSA ASUVAN SUHA-VAIMON TILEJÄ TUTKITAAN.
Näin kertovat Ranskan syyttäjäviranomaiset. Tarkastukset alkoivat lokakuussa Ranskan pankin ja hallituksen rahanpesun vastaisen toiminnan osaston ilmoitusten perusteella. Tutkimus koskee 11.5 miljoonan dollarin rahansiirtoa Sveitsissä sijaitsevalta instituutiolta Suhan tileille Ranskaan.
ISRAELIN JOHTAVAT KANSALLIS-USKONNOLLISET RABBIT OVAT ILMOITTANEET, ETTÄ JUUTALAISTEN KARKOTTAMINEN JUUDEASTA, SAMARIASTA JA GAZASTA ON HALACHAN, JUUTALAISEN LAIN, VASTAINEN.
He ovat kehottaneet NU:n ja NRP:n ministereitä eroamaan hallituksesta. (JP 11.02.04 G Hoffman)
Kastel 12.02.04
Gabriel.
Olli Virta
[email protected]
----- Original Message -----
From: Gabriel Eskel
To: Olli Virta
Sent: Thursday, February 12, 2004 1:52 PM
ISRAELIN TILANNE NO 274.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.