- Kunpi on parempi NiMH vai NiCD? Ilmeneekö vielä niin sanottua "muisti ilmiötä"?
- Minkä merkkinen laturi olisi paras, jossa on jokaiselle kennolle oma valvonta?
- Onko latureilla sellaista eroa, ettei muka kaikki laturit lataisi paristoja kerralla täyteen?
- Mitä merkitystä akun mAh luvulla on? 1800 vai 2300? Onko niin suurta merkitystä?
Mistä kannattaisi ostaa/tilata?
- Minkä merkkinen laturi olisi paras, jossa on jokaiselle kennolle oma valvonta?
- Onko latureilla sellaista eroa, ettei muka kaikki laturit lataisi paristoja kerralla täyteen?
- Mitä merkitystä akun mAh luvulla on? 1800 vai 2300? Onko niin suurta merkitystä?
Mistä kannattaisi ostaa/tilata?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on tällaiset, 2000mAh NiMh. Pitäisi olla täysin "muistivapaat".
mAh luvun merkitys on siinä kuinka pitkään akuissa riittää virtaa.
Latureista en mene sanomaan mitään!
NiMH on oikeastaan parempi kaikessa muussa, paitsi pakkasella kuvattaessa... hyytyvät nimittäin täysin. NiCD kestää huomattavasti paremmin kylmää.
Ainoa varma asia mitä noista latureista osaan sanoa, on että älä osta PIKAlaturia... pilaa nimittäin akut pidemmän päälle.
mAh on suoraan verrannollinen akun kestoon. Todellisuudessa mAh on aina pienempi mitä akussa lukee.
Halpoja ja hyviä akkuja löytyy www.digitarvike.fi
Hidaslaturit ne vasta akut pilaakin, mutta niin hitaasti, että on turha mennä enää takaisin kauppaan ruikuttamaan.
Kaikki hidaslaturilärpäkkeet, mitä minä olen käyttänyt, ovat tuhonneet akut totaalisesti noin vuodessa.
Älykäs, latauksen valvonnalla varustettu laturi ei ole samaan pystynyt vielä reilussa kahdessa vuodessa.
Tietysti on myös tyhmiä pikalatureita, jotka luottavat käyttäjän aktiivisuuteen tai pelkkään ajastimeen. Näillä akut saa pilalle pikavauhtia.
Hidaslaturit tuntee n. vuorokauden latausajasta, tyhmät pikalaturit ovat usein 5-8 tunnin haarukassa ja älykkäät pikalaturit parin tunnin latausajasta.
Kannattaa myös miettiä sitä, että hidaslatureita pitäisi olla useampi kpl, jos akkuja tarvitsee paljon (esim. jos lomamatkalla tulee räpsittyä paljon kuvia tai talvella, kun akut kestävät lyhyemmän aikaa). Hidaslauriin illalla lykätyt akut ovat käyttökunnossa vasta seuraavana iltana. Pikalaturilla saa yhden satsin ladattua jo illalla, toisen yön aikana ja kolmannen päivällä.
Tai jos aamulla huomaatkin, että kaikki akut ovat tyhjiä (itsepurkautuminen) ja kameraa tarvittaisiin illalla? Siitä vaan ärrälle ostamaan muovikassillinen paristoja?
En ole akkujen asiantuntija. Mutta luepa NiMH- ja NiCd-akkujen erosta esim. osoitteesta
http://www.maxellcanada.com/battery/nimh/NiMH_vs_NiCd.htm
Eräs USA:n suurista pienakkujen myyjistä on
http://www.batterybarn.com/
Jos katsot heidän akkulatureitaan, niin käytännöllisesti kaikki ovat tänään ns. pikalatureita (= 2 h). Mutta samalla ne ovat automaattilatureita, t.s. katkaisevat latauksen, kun akut ovat täynnä. Jostain halpamyynnistä voi Suomessakin vielä saada hitaita latureita (esim. 8 h), mutta niissä ei ole automatiikkaa, ja ne sitten vasta vaarallisia ovatkin, sillä kuka nyt muistaa tulla ottamaan tyhjät akut pois 8 tunnin kuluttua, ja kuka tietää, kauanko on ladattava, jos akkuja on käytety vain vähän.
Automaattilaturit ovat siinäkin mielessä hyviä, että aina ennen kuin lähtee esim. ottamaan kuvia, akut voi ladata täyteen. Jos akut seisovat muutaman viikon, niiden energiamäärä (mAh) on jo paljon laskenut. Hetkeksi vain automaattilaturiin, ja kun valo on sammunut, homma on selvä. Usein kestää 4:llä seisoneella akulla vain 15 min.
Tarkennus myös erään vastaajan esittämään asiaan. Hän varmaankin tarkoitti mAh-määrän osoittavan sitä, kuinka paljon energiaa akussa on, ei sitä, mikä akun kestävyys on. Kannattaa ostaa "uusinta" tekniikkaa, tunnetun valmistajan suuritehoisia akkuja.